Üstel: KKTC’ye daha fazla önem verilmeli

banner37

banner87
Üstel: KKTC’ye daha fazla önem verilmeli
banner90
banner99

Dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 24’üncü kez kapılarını açtı.

Fuarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de stant açtı.

Fuarın açılışına katılarak bir konuşma yapan Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak turizim pastasından ne kadar çok pay alınabileceğinin mücadelesini verdiklerine işaret etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetii’nin Akdeniz’de tarihiyle, doğasıyla, denizi ve yılın on ayı etkili olan güneşi ile her türlü turizme uygun olduğuna işaret eden Bakan Üstel, bu zenginlikler karşısında KKTC’nin ambargo ve izolasyonlara maruz kaldığını kaydetti.

Üstel, “Ne yazık ki adamızda yıllardır ambargolar altında inlemekteyiz, izolasyonlar altında kıvranmaktayız. Ulaşımda direkt uçuşlarımıza ambargo var. Ama bizim güvencemiz ana vatanımız Türkiye. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde, Sayın Fuat Oktay’ın sayesinde ve Kültür Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy sayesinde yapılan işbirlikleriyle turizmde belli bir noktaya geldik. İnanıyorum bu çalışmalarla daha da ileri gideceğiz. Şu anda adamızda 26 bin konforlu yatağa sahibiz. Çok yakın bir zamanda 40 bin yatağı bulacağız. Bu yatırımcıların çoğu ana vatanımızdan yatırımcılar ve KKTC’nin iş adamlarından. Bugün turizmde 1 milyon 303 bin sayısını yakaladık. Turizmden cari açığın yüzde 53’ünü karşılamaktayız. Buradan turizmcilerden isteğimiz KKTC’ye daha fazla önem vermeleri, daha ön plana çıkarmaları.”dedi.

Üstel hava yollarında yaşanan sıkıntıların önümüzdeki günlerde Türkiye’nin de desteğiyle aşılacağına da inanç belirtti.

Bakan Üstel ve beraberindeki heyet daha sonra Kuzey Kıbrıs standında ilgili sektör temsilcileriyle toplantılar gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da
da fuardaki Kuzey Kıbrıs standını ziyaret ederek, Bakan Ünal Üstel ile görüştü.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 21:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75