Üşüdüler, korktular, ısınmak için kıyafetlerini yaktılar

banner37

Ülkelerindeki savaştan kaçan 69’u çocuk 175 Suriyeli mültecinin teknesi Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasındaki deniz sahilinde yan yattı. Yardım çağrısında bulunan sığınmacılar polis ekipleri tarafından tekneden tahliye edildi, İskele’ye götürüldü

banner87
Üşüdüler, korktular, ısınmak için kıyafetlerini yaktılar
banner90
banner99

‘112 ACİL SERVİS’TEN YARDIM İSTEDİLER… Perşembe gecesi Türkiye’den çıkarak Güney Kıbrıs açıklarına giden ancak Rum Yönetimi tarafından kabul edilmeyerek denizin orta yerinde kalan 175 Suriyeliyi taşıyan tekne, dün sabah Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasındaki kıyıya sürüklendi, kıyıya 10 metre kala tekne yan yattı. “112 Acil Servisi”nden yardım isteyen sığınmacılar, polis ile Sivil Savunma ekibinin de devreye girmesiyle tekneden tahliye edildi. Aralarında 69 çocuğun da yer aldığı 175 Suriyeli sığınmacının polis tarafından bulunduklarında korkmuş ve üşümüş oldukları görüldü, ısınmak için de kıyafetlerini yaktıkları öğrenildi.

HERKES SEFERBER OLDU… Sığınmacılar tahliye edildikten sonra İskele Dr. Fazıl Küçük Spor Salonu’na götürüldü, sağlık kontrolünden geçirildi. İskele Kaymakamlığı ve İskele Belediyesi tarafından kriz masası oluşturuldu, sığınmacılar için İskele, Girne, Lefkoşa ve daha birçok noktadan yardım (kıyafet, çocuk bezi, çocuk kıyafeti, mama, biberon vb.) yağdı. Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ile belediye çalışanları da sığınmacıları bir an olsun yalnız bırakmadı. Sığınmacılar için toplum seferber oldu.

İHRAÇ EDİLECEKLER… Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, 175 Suriyeli sığınmacı mahkemeye çıkarılmadan ülkeden ihraç edilecek. Sığınmacıların, ülkelerine ne gün gönderileceği ise henüz netleşmedi. Bu arada sığınmacı çocukları muayeneye giden Dr. Ayten Beyar Kara’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ise gerçekleri yüzümüze vurdu. Kara, “70 çocuğu muayeneye gittim. Yüzleşemedim gerçeklerle. İçler acısı. Sırılsıklam, soğuktan elleri, dudakları mosmor çocuklar. O kadar korkak, o kadar ürkekler ki. Muayene olurken biri bile ağlamadı. Neden mi? Korkudan” diye yazdı.

Ayşe BULUT

Daha iyi bir yaşam umuduyla canlarını hiçe sayarak deniz yolculuğuna çıkan sığınmacıların dramı yürekleri dağlıyor.


Geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs açıklarında tespit edilen ve Koronavirüs tedbirleri gerekçesiyle kabul edilmeyen sığınmacılar, denizin orta yerinde kaderine terk edildi.


Gece boyunca küçücük bir teknenin içinde yaşam savaşı veren 175 Suriyeli sığınmacının teknesi dün sabaha karşı Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasındaki kıyıya sürüklendi, kıyıya 10 metre kala tekne yan yattı.


69’u çocuk, 30’u kadın ve 76’sı da erkek olan 175 sığınmacı, denize düştü, canlarını kurtarmak için savaş verdi.


Paniğe kapılan ve korkan sığınmacılar “112 Acil Servisi” aradı. “112 Acil Servisi” ekipleri ise polisle irtibata geçti ve yerlerini öğrendi.


Sağlık çalışanları, polis, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ekibi ile bölge belediyelerinin tümü devreye girdi.


Sığınmacılar tekneden tahliye edildi, İskele Dr. Fazıl Küçük Spor Salonu’na götürüldü. Burada sağlık kontrolünden geçirilen sığınmacılara yardım için herkes seferber oldu.


Sığınmacıların battaniye yiyecek ve benzeri ihtiyaçların tedariki için Sivil Savunma, İskele Kaymakamlığı ve İskele Belediyesi ekiplerinin koordineli olarak çalıştığı, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.


Başbakan Ersin Tatar da Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Esat Altay ve beraberindeki heyeti Başbakanlık’ta kabul ederek görüştü. Görüşmede Suriye uyruklu sığınmacıların durumu ele alındı.

Isınmak için kıyafetlerini yaktılar


Aralarında 69 çocuğun da yer aldığı 175 Suriyeli sığınmacının polis tarafından bulunduklarında korkmuş ve üşümüş halde oldukları öğrenildi.


Ayrıca elde edilen bilgiler arasında da ısınmak için kıyafetlerini yaktıkları yer aldı.

İhraç edilecekler


Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, sığınmacılar ülkelerine geri gönderilecek.


Mahkemeye çıkarılmayacak olan sığınmacılar hakkında ihraç kararı verildi. Sığınmacıların, ülkeden ne gün ayrılacakları bilinmiyor.

Sağlık kontrolünden geçirildiler


Sağlık Bakanı Ali Pilli, mültecilerin Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekipler tarafından gerekli kontrollerinin yapıldığını ve durumlarının takip edildiğini belirtti.


Pilli, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:


“Mültecilerin bakanlığımıza bağlı biri Arapça bilen 2 doktorumuz ve hemşirelerimiz tarafından tüm muayeneleri gerçekleştirilmiş olup, sağlık problemi yaşayanlara gerekli tıbbi müdahaleler yapılmıştır.


Mağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Kalfaoğlu ve ekibi tarafından anında sağlık durumları incelenmiş ve bilgim dahilinde takip edilmeye devam edilecektir. Gerekli sağlık kontrolünden geçirilen mültecilerin ihtiyaçları için Sağlık Bakanlığı ekipleri İskele Belediyesi ile koordineli olarak çalışmaya devam etmektedir”.

Belediyeler ve halk seferber oldu


Yenierenköy Belediye Başkanı ile belediye çalışanları, ilk andan itibaren sığınmacıları yalnız bırakmadı.


İskele’de Dr. Fazıl Küçük Kapalı Spor Salonu’na yerleştirilen 175 mültecinin ihtiyaçlarının kısa sürede giderildi.


İskele Kaymakamlığı ve İskele Belediyesi tarafından kriz masası oluşturuldu.


5 yaşa kadar 29 çocuğun olduğu toplam 175 mültecinin kıyafet ihtiyaçları halk tarafından giderildi. İskele, Girne, Lefkoşa ve daha birçok noktadan yardımlar (kıyafet, çocuk bezi, çocuk kıyafeti, mama, biberon vb.) ve daha birçok ihtiyaç çok kısa sürede giderildi.


İskele Belediyesi’nin Facebook adresinden gelişmeler an be an paylaşıldı. Belediye, İskele Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nun dolmasından dolayı, ikinci bir duyuruya kadar vatandaşların yardım paketi getirmemesi istedi.


 

Yemekler kazanlarda pişirildi


Mültecilerin yemekleri ise İskele Belediyesi’ne ait Piknik Restoran’da kazanlarda pişirildi.


Ülkenin içinde bulunduğu Koronavirüs salgınından ötürü Dr. Fazıl Küçük Spor Salonu, 175 kişinin sağlığı için İskele Belediyesi tarafından sürekli dezenfektanlı ilaç ile ilaçlandı.


İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti. Herkesin elinin taşın altına koyduğunu ve herkesin tek yürek olduğunu aktaran Sadıkoğlu, konuşmasının devamında şunlara yer verdi:


“Vatandaşlarımız güçleri yettiği kadar yardımcı oldu. Genel anlamda herhangi bir şeye şu an için ihtiyaç kalmadı. Bundan sonra bize düşen umuda yolculuk eden misafirlerimizi burada kaldıkları sürece en iyi şekilde ağırlamaktır. Kuzey Kıbrıs’ın her noktasından duyarlılık gösteren ve desteklerini esirgemeyen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Çocukları muayene eden Dr. Ayten Beyar Kara, duygularını paylaştı


Sığınmacı çocukları muayeneye giden Dr. Ayten Beyar Kara duygusal anlar yaşadı. Kara, hislerini sosyal medyadan paylaştı. Dr. Ayten Beyar Kara’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde:


Bugün (dün) sabah saat 9.00’da İskele’deki sığınmacı 70 çocuğu muayeneye gittim.

Gözümün içine baktı bazıları, taa içine. Aynı dili konuşamadık ama bakışları ile anlatmak istediler belki de… Yandı yüreğim o anlarda… Bir an önce muayeneyi bitirip çıkmak istedim odadan… Yüzleşemedim gerçeklerle…


İçler acısı… Sırılsıklam, soğuktan elleri, dudakları mos mor çocuklar... O kadar korkak, o kadar ürkekler ki… Muayene olurken bir tanesi bile ağlamadı… Neden mi? Korkudan...


Bir tanesinin elinde çocuklarımızın ayaklarını sıcak tutusun diye giydirdiğimiz ayıcık şekilli terlikten.. Oyuncak niyetine tutuyor elinde sıkıca…


İşte o anda Nazım Hikmet'in şiiri geldi aklıma:


Ürkek bir serçe gibi eğme başını.


Kaldır başını ve dimdik dur.


Bu senin değil, 'dünyanın' ayıbı.


Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk”.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108