banner6

Utku Karsu'nun karikatürü ve ambulans hikayesi!

banner37

Tantana Mizah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Çakmak, 1980’li yıllarda yaşanan karikatür protestosunu anlatan bir yazı kaleme aldı.

Utku Karsu'nun karikatürü ve ambulans hikayesi!
banner99

Tantana Mizah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Çakmak, KIBRIS Gazetesi’nde 6 Mayıs günü yayımlanan Utku Karsu imzalı karikatüre gösterilen tepkiyle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Çakmak, karikatüre karşı yapılan protestonun ülkemizde ilk olmadığı vurgusunu yaparak, 1980’li yıllarda yaşanan karikatür protestonu anımsattı.

Çakmak’ın kaleme aldığı yazı şöyle:

Kafesin içerisinde bir Kıbrıs haritası

“Kıbrıs Türk Karikatür tarihinde tepki çeken, dava açılan, tehdit ve protesto edilen o kadar çok karikatürcü ve karikatür vardır ki, bunları yazmaya başlarsak Tantana’nın sayfaları sığmaz; haftalarca, aylarca yazabiliriz.

KIBRIS Gazetesi karikatürcüsü Utku Karsu’nun, 6 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan karikatürüne, yaklaşık 4 ay sonra tepki geldi bazı çevrelerden. Bir grup eylemci, 20 Ağustos 2017 tarihinde, KIBRIS Gazetesi’ne siyah çelenk koydu.

Eylemi yansıtan fotoğraflara baktık ve hiç şaşırmadık. Eminiz ki, eyleme katılanların birçoğu Utku Karsu’nun tepki çeken karikatürünü hiç görmemişlerdi; görseler bile, eyleme getirildikleri zaman görmüşlerdi ama karikatürün ne anlattığını kolay kolay algılayamamışlardı. Birilerinin kışkırtması sonucu ağız birliği yapmışlar, eyleme katılmışlar, siyah çelenk koymuşlar, bayrak sallamışlar, ajitasyon dinlemişlerdi.

banner134

Eylemi gerçekleştirenlerin “Bu karikatürde Anavatan’a saldırı vardır”, “Türk askerine hakaret vardır vs.” şeklindeki açıklamalarını okuyunca, hafızamız bizi 1980’li yılların sonuna götürdü.
O dönemde, birilerinin kışkırtması sonucu memleket savaş alanına dönmüştü. Davalar, tehditler, küfürler, “Vatan Hainleri”, “Moskov Uşakları”, “Rumcular”, “Anavatan ve Türk Askeri Düşmanları” suçlamalarının haddi hesabı yoktu. Yine bir karikatür neden olmuştu tüm bunlara!

1988 yılının Aralık ayı idi. Cumhuriyetçi Türk Partisi, 1989 yılı için bir tebrik kartı hazırlamıştı. Tebrik kartının ön yüzünde Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Alper Susuzlu’ya ait bir karikatür vardı. 1985 yılında yayınlanan, yazısız bir karikatür. Karikatürde, kafesin içerisinde bir Kıbrıs haritası vardı. Aman oğlum aman. Yandı hurmalar!

UBP-Rauf Denktaş-Derviş Eroğlu ve Mücahitler Derneği düzenlemesi ile, UBP resmi yayın organı Birlik gazetesi başrolde olmak üzere, Kuzey Kıbrıs’ta kaç tane sağcı parti, sağcı sendika, sağcı dernek var ise saldırmaya başladılar CTP’ye ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’ne:

“Bu karikatürde Barış Harekâtı’na, Türk askerine, Kıbrıs Türk Toplumu’nun özgürlüklerine ve KKTC’ye saldırı vardır...”.

Aylarca ve yıllarca devam etmişti bu suçlamalar ve saldırılar. Oysa, söz konusu karikatürde öyle bir anlam yoktu ama bazı çevreler öyle anlamışlardı! Ambulans hikâyesi gibi!
Hikayeyi bilenler bilir; bilmeyenler için anlatalım: Yoldan bir ambulans geçiyormuş. Yolun kenarında da, ambulans yazısının ne anlama geldiğini bilmeyen iki tane azmış adam duruyormuş. Biri, diğerine şöyle demiş: “Bize de bulur mu?”.
 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104