Üveyiklere merhamet yok

banner37

Hükümet nesli yüksek tehlikedeki üveyiklere acımadı… Üveyik Avı 2 Eylül’de…

Üveyiklere merhamet yok
banner87

Mustafa GÜRSEL

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) 2015’de acil olarak  “Doğada Tükenme Riski Yüksek” kriterine aldığı üveyikleri korumak veya hiç olmazsa “40” limitini düşürmek için hükümetten bir hareket gelmedi. Aksine, tükenen üveyiklerin ve yavrulu fassaların vurulduğu Yaz Avı’nın 2 Eylül’de aynen açılması kararlaştırıldı.

Hükümet avla ilgili kararını geçen Cuma günü aldı. Ancak bu kararını sözcüsü kanalıyla açıklamadı. Bakanlar kurulunun avla ilgili kararını Avcılık Federasyonu kendi sitesinden ve Facebook hesabından duyurdu.

IUCN Kırmızı Liste’de “VU/Vulnerable-Duyarlı/Yüksek Tehlikede” olarak gösterilen üveyiklerin “yaşam hakkı,” yine “av keyfinden” değersiz görüldü.  Üveyikler, “EN/Endangered-Çok Yüksek Tehlikede” ve “CR/Critically Endangered-Kritik Düzeyde Tehlikede” kriterlerinin de aşılması halinde, “EW-Extinct in the wild,” durumuna düşecek. Yani, “Doğadaki son üveyik de tükenmiş” olacak. Durum böyleyken, 2, 5 ve 9 Eylül’de yapılacak 2. İnce Av’da, her bir avcının günde 40 olmak üzere toplam 120 üveyik vurma hakkı var. Bakanlar kurulu, yetkisi olmasına rağmen üveyik limitini olsun düşürmedi… 

 

Korunsalar bile çoğalmaları zor

KIBRIS muhabirinin görüştüğü doğa fotoğrafçıları Ali Özdinç, Birtan Gökeri ve Ertaç Cüneyt, üveyik sayısında ciddi düşüş yaşandığını söyledi.  “Doğada tükenme riski yüksek” olan bir kuşun, özellikle üveyik gibi göçmen bir türün titizlikle korunması gerektiğini belirten Özdinç, Gökeri ve Cüneyt, üveyik için tehlike eşiğinin geçildiğini, korunsa bile bu kuşun neslini sürdürebilmesinin artık zor olduğunu vurguladı.  Eski avcı olan Özdinç, Gökeri ve Cüneyt, üveyiklerin korunması için herkesten önce avcıların ve avcı örgütlerinin uğraş vermesi gerektiğini kaydetti.

 

AB üveyikleri koruyamadı

Üveyikler ülkemize Orta-Güney Afrika’dan, ilkbahar-yaz göçmeni olarak geliyor. Sonbahara kadar ülkemizde kalıyor ve ürüyor.  Üveyikler aynı şekilde Avrupa ve Asya’ya da gidiyor. İnsanların neden olduğu sorunlar; habitat kaybı, etkili-zehirli tarım ve av baskısı yüzünden sayıları sürekli azalıyor. Son 30 yılda yüzde 80 oranında azaldılar. 

Avrupa Birliği bu durumu gördü ve üveyikleri korumak için eylem planı hazırladı. Ancak planın uygulanmasına rağmen üveyik sayısındaki hızlı azalma sürdü. AB bu nedenle, planın bir parçası olarak üveyik avına geçici yasaklama getirdi.

AB’de üveyik avı yasağı gelecek yıl kesinlik kazanacak. Üveyikler,  insanların neden olduğu küresel ısınmadan kaynaklanan kötü havalarda ve göç yollarında birçok nedenle telef de oluyorlar. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen üveyikler ülkemizde koruma altına alınmayı yine hak edemedi. Üveyikler 2008’de “Flora ve Fauna’nın Korunması Emirnamesi” çerçevesinde ülkemizde korumaya alınmıştı. 2010’da koruma altındayken avlandılar. 2011’de ise koruma listesinden çıkarıldılar...  

 

Federasyonun yasa taslağı

 “Doğada tükenme riski yüksek” üveyikler sessizce ve hızla tükeniyor.  Onları korumak için hiçbir tedbir alınmıyor. Örneğin Avcılık Federasyonu mevcut yasayı değiştirmek için taslak hazırlayıp hükümete sundu. Ama bu taslakta üveyikler için hiçbir iyileştirme yok. 

 Aksine federasyon kumru ve sınırsız sayıda olmak üzere tarla kuşu da vurmak istiyor.  Yasa taslağında açıkça “kumru” denmiyor. Tefsir bölümünde kumrunun Latince adı yazılı; Streptopelia Decaocto… Bahçelerimizdeki ağaçlara yuva yapan, etrafımızda yaşayan, boynu siyah halkalı bildiğimiz kumru… Taslakta, Yaz Avı’ndaki fassa limitinin 8’den 15 çıkarılması, kaz ve ördek de vurulması, öğrenci avcı yaşının 18’den 16’ya düşürülmesi, av izni verilebilecek sürenin 25 gün artırılması isteniyor.  

Ülkemiz doğasında bulunmayan sülün av kuşu listesinden çıkarılmadı.  Olmayan kuştan günde 30 tane vurma hakkı devam ediyor. Taslakta,  Büyük Av’da gece toprak yollara girme hem yasaklanıyor hem de bakanlar kuruluna bunun için izin verme yetkisi tanınıyor. Taslakta, mevcut limitlerin düşürülmesi, Cikla Avı’na limit getirilmesi veya nesli yüksek tehlikedeki üveyiklerle ilgili iyileştirme, yok...

 Avcılık Federasyonu,  market, otel ve restoran gibi yerlere kendi tesisinde üreteceği av hayvanlarından satma hakkı ve bu konuda başkalarına izin verme yetkisi de istiyor. Bu yetki halen Merkezi Av Komisyonu’nda bulunuyor.

Taslakta net bir şekilde, özel avlak açılmasına karşı kesin yasak da isteniyor. Mevcut yasada özel avlakla ilgili düzenleme bulunmuyor. 

 

Türkiye’de limitler

AB’ın üveyik avına geçici yasaklama kararına itiraz eden Güney Kıbrıs’ta ve Türkiye’de yaz avı başladı. Türkiye’de avcılar bir günde en çok 5 adet üveyik vurabilecek.  Türkiye’de üreme dönemi olduğu için yaz avında Fassa avlanmıyor. Ekimde başlayacak fassa avında günlük limit 4. Ülkemizde ise Büyük Av ve 2. İnce Av’da fassa limiti günde 8 adet. Cikla Avı diye bilinen 1. İnce Av’da ise Fassa ve diğer kuşlar için vurma limiti yok. Bir avcı isterse yüzlerce kuş vurabiliyor. Rum tarafı av konusunda örnek alınacak veya karşılaştırma yapılacak durumda değil

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER