Uyarıda bulundum, hakaret etmedim

banner37

Sevda Özinanır isimli 15 yıllık belediye çalışanı “elini kolunu sallayarak üzerime yürüdü, hakaret etti” dediği Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir’i polise şikayet etti. Başkan Demir, kendini savundu

Uyarıda bulundum, hakaret etmedim
banner87

Sedef BOŞNAK

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ve Sevda Özinanır isimli 15 yıllık belediye çalışanı bir kadın dün polislik oldu.

Sevda Özinanır isimli kadın çalışan, belediye başkanının üzerine yürüyerek kendisine hakaret ettiği iddiasıyla polise şikayette bulundu. Şikayet üzerine karakola çağırılan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir’in ifadesi alındı ve ‘ithale-i lisan’ (küfür etmek) suçundan dava okundu. Katip Demir’in haricinde, Demir’in emriyle, Sevda Özinanır’ın belediye binası önünde bir başkasıyla konuşurken fotoğrafını çeken Türker Abdullahoğlu isimli çalışan da karakola çağırıldı ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan yazılı dava tebliğinde bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Katip Demir, aleyhindeki tüm iddiaları yalanlayarak, “Herkes haddini bilecek, gerekli cezayı alacak” şeklinde konuşurken, çalışanların gözü önünde hakarete uğradığını ileri süren 15 yıllık memur Sevda Özinanır da, “Elini kolunu sallayarak, üzerime yürüdü” diyerek hakkını sonuna kadar savunacağını belirtti.

 

“Önce işi, sonra özel işler”

Başkan Katip Demir, Sevda Özinanır’a ne hakaret ne de küfür ettiğini belirterek, adı edilenin üzerine de yürümediğini ifade etti.

Mesai saati içerisinde çalışanını belediye binası önünde, bir başka şahısla sohbet ederken görüp uyarıda bulunduğunu ifade eden Demir, “Seçim sürecinden sonra, gerekeni yapacağız. Ekmek parasını düşünen herkes, ekmek parasına göre hareket edecek. Önce işi, sonra özel işler” dedi.

Katip Demir, şöyle devam etti:

“Çalışana çalıştığı yeri terk ettiği için, uyarıda bulundum. Hakaret etmedim, elimle yerini göstererek, yerine gitmesini söyledim. El kol hareketi yapmadım, elimle işaret ederek yukarı dedim. Görevi masa başında oturma. Mesaisini masasının başında kullanması için uyardım.

78 personelden 14’ü zıvanadan çıkmış halde. Personelin görevi, politika değil, mesaisini bitirip evine gitmek. Var mı öyle bir dünya, kapı kapı dolaşıp, başkanı kötülemek, belediyeyi kötülemek. 14 personel dışında, hiçbir personelde sıkıntı yok.”

Katip Demir, ayrıca, bir çalışanın, belediyenin sınırları içinde herhangi bir yerde görev alma zorunluluğu olduğunu da belirterek, adı edilenin “sürgün edildim” iddialarına net yanıt verdi ve ekledi:

“Adı edilen şahıs, sürgün değil, köylerde vezneye bakıyordu. Burada dahi, milletin saçını boyayıp propaganda yapıyordu. Disiplin konusunda birçok kez ihtar edildi ancak, desteklediği belediye başkan adayı, disiplin başkanı olduğundan, herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Belediyenin iç bünyesindeki küçük şeyleri politize etmenin manası yoktur. Bir belediye başkan adayı, işçiyi kışkırtırsa, o belediyede huzursuzluk yaşanır. Sokaktaki çöpçü dahi, arabaların önünü kesip belediye başkanı aleyhine propaganda yapıyor. Böyle bir dünya yok. Mesai dışında bile personelin siyasete alet olmaması gerekir. Personelin siyasete alet edilip, ev ev dolaşması kabul edilmez.”

Personellerin maaşlarını ve tüm sosyal haklarını gününde ödediğini ifade eden Katip Demir, çalışanlarına kendisine oy vermeleri için baskı yapmadığını da sözlerine ekledi.

Demir, mali yapısı en iyi olan 2 belediyeden biri olduklarını belirterek, bunun da TC Kalkınma Ofisi tarafından da yayınlanan raporda açıkça ortada olduğunu vurguladı.

 

“Elini kolunu sallayarak, üzerime yürüdü”

15 yıllık çalışan olan Sevda Özinanır, dün sabah, Katip Demir’in elini kolunu sallayarak üzerine yürüdüğünü ve başkanın konuştuğu şahsı üzerine iterek, “Yukarı çık. Terbiyesiz, saygısız. Utanmaz insan. Şerefsiz” diyerek hakarette bulunduğunu iddia etti.

Sevda Özinanır, Katip Demir’in göreve geldiği günden beridir kendisine baskı uyguladığını ifade ederek, hakkını yasal yoldan arayacağını anlattı.

Özinanır, şöyle konuştu:

“Muhasebede kadrolu memur olmama rağmen, beni köylere veznedar olarak yolladı. Bu köylere kendi arabamla gittim. Yıllarca belediye binasına girmem yasaklandı. Tahsil ettiğim paraları dahi, belediye önünde, belediye çalışanına teslim ettim. Gönderildiğim şubelerin birinde tuvalet dahi yoktu. Şubelere beni takip için, ses dinleme cihazları ve kamera yerleştirildi. 3 yıl buralarda veznedarlık yaptım, sırf kendini desteklemediğimden. Sendika dahil, birçok yere şikayette bulundum ancak kimse ilgilenmedi. Hatalık raporlarım kaile alınmadı, izinlerim keyfi düzenlendi. İzin taleplerim geri çevrildi.

İki gün önce, beni görevli olduğum vezneden çağırıp, bazı direktiflerde bulundu. Bana bir oda göstererek, ‘Bilgisayarı açmayacan, telefonlara dokunmayacan, kimseyle konuşmayacan ve yerinden kalkmayacan’ dedi ve beni takip altına aldı. Nazi kampında gibi hissettim. Dahası, ikamet yerim burada olmasına karşın, Mağusa’da evim var diye, seçmen hakkımı elimden aldı. Benim gibi baskı altında olan 13 kişi istifa etti, boyun eğmeyen birçok arkadaşım da deniz kenarındaki restorana sürgün gitti.”

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER