Uyarmıştık! Su boşa aktı Yuvacık Barajı kurudu

banner37

Güzelyurt ilçesine bağlı Yuvacık Barajı’ndaki su, barajın kapağının kırık olması ve biriken suyun denize ya da tarlalara akıp gitmesiyle ziyan oldu

banner87
Uyarmıştık! Su boşa aktı Yuvacık Barajı kurudu
banner90
banner8

Güren TİLKİ

Ülkemizdeki su sorununa çözüm olacak yağmur sularının muhafaza edilmesi konusundaki zafiyetin bir örneği Yuvacık Barajı’nda yaşanıyor.

Yağmur sularının dere, gölet ve barajların yerine; denize, yollara, evlere ve tarlalara akıp gitmesi, tonlarca suyun boşa akmasına neden oluyor.

Yuvacık Barajı’nda da tam 40 yıldır bu durum yaşanırken, barajın kapağının kırık olması ayrıca içerisine biriken milin 40 yıldır temizlenmemesi nedeniyle, baraja biriken su denize ya da tarlalara akıp gidiyor.

Baraja biriken su, denize ya da tarlalara akıp gittiğinden dolayı, Yuvacık Barajı tamamen kurumuş durumda.

Güzelyurt bölgesi üreticileri susuzluktan dert yanarken, her yıl tonlarca temiz suyun boşa akıyor olması hem üreticileri hem de vatandaşları üzüyor.

KIBRIS Gazetesi, 2018 yılında yaptığı haberle baraj kapağındaki kırığın baraja dolan suyun heba olmasına neden olduğu uyarısında bulunmuştu. Yetkililer de, kamapağın tamiri için proje olduğunu söylemişti. Ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen barajda hiçbir işlem yapılmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75