Üye isyan etti

banner37

Kamu-İş Genel Başkanı ve Genel Sekreteri arasında yaşanan “delege kavgası” üyeye de yansıdı. Sendika üyeleri, yöneticilerin aralarındaki kavgadan fırsat bulup, üye sorunlarıyla ilgilenemediği görüşünde

Üye isyan etti
banner8

Ceren ÖZBİL

Kamu İşçileri Sendikası’nda (Kamu-İş) ortalık karıştı. Sendikanın genel başkanı ve genel sekreteri arasındaki “delege kavgası” üyeyi de gerdi.

Sendika yöneticilerinin kendi aralarındaki kavgadan, üye sorunlarıyla ilgilenmeye fırsat bulamadığını düşünen bir grup delege ve üye kendi arasında imza toplayarak yöneticileri istifaya çağırdı.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan üye ve delegeler, genel başkan ve genel sekreterin arasında bir süreden beridir delege kavgası yaşandığını ve birinin yaptığı delegeyi diğerinin kabul etmediğini dile getirdi. Ayrıca yazılı açıklamada konunun mahkemeye de yansıdığına yer verildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kamu-İş delegesi Ahmet Serdaroğlu, delege kavgasının temelinde başkanlık yarışının yer aldığını söyledi ve sendikanın genel kurulunda oy kullanma yetkisinin delegede olduğunu vurguladı.

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek ise sendika içinde bazı tartışmaların yaşandığını doğruladı ancak ciddi boyutta olmadığını anlattı. Yine de üyeden özür dileyen Dilek, sendika olarak üyelerin hakları için çalıştıklarını söyledi.

“Sendika yasasını hiçe sayıyorlar”

Ahmet Serdaroğlu, şu andaki sendika yöneticilerini sendika yasasına uymamakla suçladı ve yöneticilerin yasa tanımaz bir şekilde davranışının iki kez mahkemeden döndüğünü belirtti. Ahmet Serdaroğlu şu şekilde konuştu:

“2012 yılının ekim aynından beri başlatılan başkanlık kavgası hâlâ daha sürmektedir. Bu kavga uğruna onurlu bir şekilde çalışma hayatının lokomotifi olan Kamu-İş kaygısız, düşüncesiz ve menfaat düşkünü yöneticiler yüzünden mahkeme koridorlarına düşürülmüştür. Bu yasa tanımazlıkları iki kez mahkeme koridorlarından dönmüştür. Ancak ne yazık ki bu konuda ders almamışlardır. Sendikayı nam ve kendi çıkarları için kullanmaya devam etmişlerdir. Üyelerimizin sorunlarıyla ilgilenmiyorlar. Toplu İş Sözleşmeleri’nin sonuçlanması, Toprak Ürünleri Kurumu çalışanlarının özlük haklarının verilmesi beklenmektedir. Yenile kurulan Kamu-İş Sendikası’na ait Kamu İşçileri Kooperatifi de kapanma noktasına gelmiştir.”

“Sendikacılıktan çıktı acenteliğe döndü”

Sendikanın, sendikacılıktan çıkıp, acenteliğe döndüğünü kaydeden Serdaroğlu, “Kamu-İş yöneticileri, sendika nimetlerinden faydalanmakta, sendika arabalarını keyiflerince kullanmakta, işçinin alın terinden kesilerek ödenen aidatlarla, benzin harcırahlarıyla, alabildiğince benzin kullanmaktadırlar. Uyduruk gündemle, yönetim kurulu toplantıları düzenleyerek, 100’er bin TL her toplantı için toplantı harcırahı ve ilave olarak yemek ve benzin harcırahı almaktadırlar. Bütün bunlara ilave olarak yurt içindeki ve yurt dışındaki sendikalarla ilişkileri ve dayanışmaları da bozulmuştur” şeklinde konuştu.

Dilek: Öncelik üyelerimizin sorunları

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek ise, sendika içerisinde bazı tartışmaların yaşandığını doğruladı ancak bu tartışmaların büyütülecek bir durumda olmadığını söyledi.

Tartışmalarda çözüm noktasına geldiklerini kaydeden Dilek, sendika icraatlarının ise hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Dilek, sendika üyesi olan binlerce kişinin kaderini belirleyen işleri, bazı tartışmalar nedeniyle aksatmak istemediğine vurgu yaptı.

Sami Dilek, “Önceliğimiz üyelerimizin sorunlarını çözmektir. Bir süre bazı aksamalar olduysa üyelerimizden özür dilerim” dedi.

“Gündemimizde birçok konu var”

banner134

Sendika olarak şu anda Toplu İş Sözleşmeleri, terfiler, işçi kadroları, kıdem tazminatları gibi sorunların çözülmesi ve sendikal icraatlarla uğraştıklarını belirten Dilek, bu sorunların çözümü için girişimler başlattıklarını anlattı. Dilek şu şekilde konuştu:

“Ben sendika başkanı olarak şu ana kadar yasa dışı hiç bir şey yapmadım. Sendikanın adı ne yolsuzluğa ne de hırsızlığa karışmadı. 23 yıllık görevim çerçevesinde hep yasaya uygun davrandım. Sendika içerisinde bazı sorunlar yaşandı. Onları da toparlamaya çalışıyoruz. Şu anda sendikanın üzerinde çalışması gereken birçok konu var. Bunların bazılarının olmamasının nedeni bizden değil siyasilerden kaynaklıdır.”

“Üyelerden toplanan aidatlar üyelere dönüyor”

Sendika olarak üyelerden topladıkları aidatları yine üyelerine verdiklerinden söz eden Dilek, özel günlerde firmalarla anlaşarak üyelere hediye vermek yerine para vermeyi uygun gördüklerini kaydetti.

Dilek, üyelerine 300 TL verdiklerini ifade ederek, “hangi sendika bunu yapıyor” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75