banner6

Uygun koşullarda taşınıp saklanmayan ürünleri tüketmeyin!

banner37

Uygun koşullarda  taşınıp saklanmayan  ürünleri tüketmeyin!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK
 

   Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Umut Altunç, ülkemizde elektrik kesintilerinin etkisiyle ortaya çıkan “kusma-ishal” vakalarının artışına dikkat çekti; vatandaşları uygun koşullarda taşınıp saklanmayan ürünleri tüketmemesi konusunda uyardı.
   KIBIRS’a konuşan Yrd. Doç. Dr. Umut Altunç, bu yıl, ülkede sağlık açısından farklı bir tablo yaşandığına vurgu yaparak, temmuz ayında baş gösteren hastalıklar nedeniyle, dört gözle beklenen yaz mevsiminin, yüzlerce aileye zehir olduğunu söyledi.
   Altunç, acil ve poliklinik servislerinin, düşmeyen ateş, kusma, baş ağrısı, yaygın halsizlik ve eklem ağrıları gibi genel şikayetlerin yanı sıra elektrik kesintileri sebebiyle uygun şartlarda saklanmayan donmuş gıda, et ve süt ürünleri ile mikrop bulaşmış su kaynaklarına bağlı gelişen hastalıkların arttığını ifade etti.

“Dağıtım koşulları yeterince denetlenmiyor”

   Altunç ayrıca, servislerde aylardır görülmeyen bir sıklıkta, her yaşta Koronavirüs vakalarının da olduğunu belirtti. Umut Altunç, şöyle devam etti:
   “Yaz aylarını yaşıyoruz, güneş taş yakıyor, okullar tatil oldu, Covid-19 pandemisi nedeniyle yapılan kısıtlamaların çoğu kaldırıldı.

   Her yıl böyle dönemlerde çocukluk çağı hastalıkları azalır, salgınlar hız keser, hem aileler hem doktorlar rahat bir nefes alıp yaz günlerinin keyfini çıkarırlardı.

   Bu yıl ise temmuz ayının ortalarına yaklaştığımız bu dönemde ülkemizde farklı bir tablo yaşanıyor.

   Acil vakaların ardı arkası kesilmiyor. Hastanelerde uzun yıllardır yaz aylarında görmeye alışık olmadığımız derecede bir yoğunluk var; acil servisler, eczaneler hınca hınç dolu!
   Kıbrıs’ın kuzeyinde, elektriklerin uzun saatler boyunca kesintiye uğraması nedeniyle, jeneratörü olmayan pek çok küçük işletmede eriyip tekrar dondurulan dondurma ve süt ürünleri, çözülüp tekrar donan tavuk-et fast food gıda ürünleri ve marketlere uygun koşullarda saklanıp taşınmayan yumurta, balık gibi gıda ürünlerinin, kusma-ishal vakalarının artışında önemli rol oynadı.

   Halen bu gıda ürünlerinin saklanma ve dağıtım koşullarının yeterince denetlenmediğini görmek üzüntü vericidir! Elektrik kesintilerinin etkisi ile ortaya çıkan kusma-ishal vakaları, uygun şartlarda saklanmayan raf ömrü uzun gıda ürünlerinin tüketilmeye devam edilmesi nedeniyle daha aylarca sürecek gibi gözükmektedir.”
 

“Ani başlar, bulaşır”
 

   Yrd. Doç. Dr. Umut Altunç, ani başlayan kusma, ishal ve yüksek ateş tablosuna Akut Gastroenterit (kusma ve ishal salgını) dendiğini söyledi.
   Umut Altunç, salgının başta küçük çocuklar olmak üzere 7’den 70’e her yaştaki bireyi etkileyebileceğine dikkat çekti ve uyarılarda bulundu.
   Altunç, “Uygun şartlarda saklanmamış gıda ürünleri, süt ve süt ürünleri ile kirlenmiş su kaynakları bu salgınların ana nedenidir. Bu ortamlarda üreyen virüs ve bakteriler, genellikle ağız yoluyla insanlara bulaşır. Bazı gastroenterit virüsleri ise ender olarak solunum yoluyla da bulaşabilmektedir” dedi.
   Altunç, alınan mikrobun türüne ve miktarına bağlı olarak ilk belirtilerin görülmesiyle bir saat içerisinde başlayabileceği gibi iki-üç gün sonra da baş gösterebileceğine dikkat çekti.

   Altunç, kusma-ishal (gastroenterit) hastalığına neden olan belli-başlı enfeksiyon etkenlerinin bulunduğunu söyledi ve ekledi:
   “‘Turist İshali’ olarak da bilinen E. Coli (Koli Basili) bakteri enfeksiyonları özellikle yaz aylarında uygun koşullarda saklanmayan fast-food tarzı gıdaların tüketilmesi nedeniyle ani başlayan kusma ve ishallere neden olmaktadır.

   Genellikle kirlenmiş su kaynakları, tavuk, et ve yumurtalardan bulaşan Salmonella Typhii, Paratyphii (Tifo mikrobu) ise yüksek ateş, baş ve eklem ağrıları ve ileri derecede kusma-ishal belirtileri ile kendini göstererek tedavisi için hastane yatışları serum ve antibiyotik uygulamaları gerektirmektedir.
   Küçük çocuklarda yaz aylarında yaygın olarak görülen sayısız ishal, beslenme bozukluğu ve ateş ile seyreden ‘Rotavirüs’ enfeksiyonu gastroenterit nedenlerinden bir diğeridir.

   Hayatın ilk 6 ayında yapılan Rotavirüs aşıları hastalığın ağır geçirilmesini önler. Aşısı olmayan küçük çocuklarda ise tehlikeli derecede sıvı kaybına neden olarak hastane yatışı ve serum tedavisi gerektirir.
   Son dönemlerde küçük çocuklarımızda Enterovirüs enfeksiyonunlarına bağlı yüksek ateş ve barsak enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir.
   Enterovirüs denilen ve 80 civarı alt türü olan virüs ailesi su, süt ürünleri ve dondurmalar aracılığı ile özellikle çocuklara bulaşmaktadır.
   Bu virüslerden en iyi bilinenleri El Ayak Ağız Hastalığı etkeni Coxsackie virüsü ve adı Gizemli Hepatit Hastalığı ile anılan Adenovirüs’tür.

   İsimlerinden de anlaşılacağı gibi ishal dışında pek çok belirti ve bulgu verebilir.

   Bu virüs grubu ağız yolu dışında solunum yoluyla da insandan insana yayılabilir. Çocukluk çağının en yüksek ateş etkenlerinden birisi olan Adenovirüs enfeksiyonunda ateş 40 derecelerin üzerine çıkabilir. Gözlerde kızarıklık (konjunctivit), burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı, horoz öksürüğü, bademciklerde ileri derecede iltihap, karaciğer iltihabı (hepatit) ve hatta beyin zarı iltihabı (menenjit) dahi görülebilir.”
 

“Pandemi mücadelesi bitmedi”
 

   Umut Altunç, Koronavirüs enfeksiyonunun yaz aylarında ortadan kalkmayacağını, vaka sayılarının artmasının gerek kısa, gerekse uzun dönem sağlık sorunlarını beraberinde getireceğini söyledi.
   “Pandemi mücadelesi henüz bitmemiştir” diyen Umut Altunç, özellikle aşılanma çalışmalarına hız kesmeden devam edilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti: 
   “Çocukların 5 yaşından itibaren Covid-19’un uzun dönem etkilerinden korunabilmesi için aşılanmalarını öneriyoruz.
   Covid-19 enfeksiyonu, yazın bir başka sağlık sorunudur.

   İki yıldır da dünyamızı etkisi altına alınmıştır. Bu dönemde iki yaşın altında, anne-babasında hastalık belirtisi olmayan, kreşe gitmeyen ve bakımları evde yapılan pek çok ateşli çocukta Covid-19 enfeksiyonunun varlığını tespit ettik.
   İkinci hatta üçüncü kez Covid-19 enfeksiyonu geçiren hastalarımız var.

   Nedeni belli olmayan, odak saptanamayan her ateşli hastada Covid-19 enfeksiyonu halen en olası hastalık etkenlerinden birisi olarak görülüyor!

   Maskelerin kullanımının azalması, sosyal etkinliklerin artışı, tarama ve aşılanma oranlarının düşüşü vaka sayılarının hızlıca artmasının başlıca nedenleri arasındadır.”
 

“Covid-19 ölümcül bir hastalıktır”


   Umut Altunç, iki yıl süresince edindiği deneyime göre, Covid-19 genellikle hafif atlatılan ama hassas bünyeli bireylerde ölümcül seyredebilen bir hastalık olduğunu söyledi.
   Altunç ayrıca, milyonlarca eski-Covid-19 hastasının, halen çok iyi tanımlanamayan şekilde uzun dönem sinir sistemi, kalp ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ile mücadele ettiğine vurgu yaptı.
   Altunç, şöyle dedi:
   “Covid-19, çocuklarda ise ‘burnu akmadan, ateşi çıkmadan’ geçirilse bile özellikle sonraki 6 ayda bağışıklık sistemine verdiği zarardan dolayı tekrarlayan enfeksiyon hastalıkları sıklıkla görülüyor.
   KKTC’de geçen iki yılda Covid-19 geçiren çocuklarımızın oransal olarak 10 binde 4’ünde ölümcül olabilecek ciddi kalp ve çoklu organ tutulumu saptadık.

   Onlarca çocuğumuz ise halen kalp doktorlarımızın kontrollerinde takip edilmektedirler.”


Tavsiyeler
 

   Uzman doktor, sağlıklı bir yaz ve bayram tatili geçirebilmek için bazı tavsiyelerde bulundu: Tavsiyeler şöyle:
   “- Hastalık belirtisi olan çocuk-yetişkin bireyler mutlaka izole olsunlar!
   - Uygun şartlarda saklanmayan, soğuk zincir koşullarında tutulmayan et, süt ve süt ürünlerini tüketmeyin! Fast food yerine ev yemeklerini tercih edin!
   - Öğle saatlerinde korumasız bir şekilde güneşin altında zaman geçirmeyin!
   - Bol sıvı tüketin, yağlı ve şeker içeriği yüksek gıdalardan uzak durun.
   - Klimaları dikkatli kullanın tüm gece en düşük derecelerde çalıştırarak hastalıklara davetiye çıkarmayın!
   - Çocuklarınızı yaz aylarında internet ortamından ve ekranlardan olabildiğince uzak tutmaya çalışın, onlarla oynayın, denize gidin, eğlenceli zamanlar geçirin.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104