banner6

Uyum döneminde çocuklarınızın yanında olun

banner37

Uzun bir aranın ardından eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim ‘Covid-19 salgını koşullarında’ tekrar başlarken, uzmanlar, bu süreçte ailelere düşen görevlere dikkat çekti:

Uyum döneminde çocuklarınızın yanında olun
banner8

Ali ÇATAL

Ülkemizde uzun bir aranın ardından okullarda başlayan yüz yüze eğitimle ilgili uzmanların, ailelere bazı uyarıları var.

Öğrenciler yeniden okullarına kavuşurken, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını koşullarında, 1,5 yıl aradan sonra başlayan yüz yüze eğitimin ne gibi sorunlara gebe olduğu da tartışmaların odağına yerleşti.

Konunun sağlık boyutunun yanı sıra her yeni öğretim yılında ebeveynlerin mücadele etmek zorunda kaldığı duygusal problemlerin de Covid-19 salgınının sonlanmadığı bir döneme denk gelen yeni eğitim-öğretim yılında öğrenci ve aileleri nasıl etkileyeceği de ekstra bir merak konusu.

Uzman Dr. Psikolog Şerife İncirlili Çelik, okulların Covid-19 salgını koşullarında açıldığının unutulmaması gerektiğini belirterek, “Uzun bir aradan sonra çocuklarımız yine okul sıralarına dönüyor. Ebeveynlere düşen de görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek” şeklinde konuştu.

Uzman Klinik Psikolog Beniz Yılmaz ise okulların uzun bir Covid-19 salgını sürecinden sonra açıldığı gerçeğinden hareketle, yeni eğitim-öğretim yılının da önceki yıllara göre çok daha farklı şartlarda başladığını hatırlattı. Çocuk ve gençlerin büyük kısmının, uzun süre okula gidemedikleri için arkadaşlarını ve öğretmenlerini tanıyamadığını aktaran Yılmaz, bu durumun çocuk ve ebeveynlerde kaygı oluşturabileceği uyarısını yaptı.

Çocukların okula uyum süresinin ortalama bir ay olduğunu belirten Yılmaz, bu süreçte çocukların tepkilerini gözlemlemek ve uyum göstermekte zorlanmalarını da normal karşılamak gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, Covid-19 salgınına ek olarak ailelerin karşısına çıkan ‘okul fobisi’ sorununu, KIBRIS Gazetesi için masaya yatırdı.

İncirlili Çelik: Gelişimsel özellikler gözetilmeli

Şerife İncirlili Çelik, Covid-19 salgınının henüz atlatılamadığı gerçeğinden hareketle, çocuklara öncelikle temizlik ve kişisel hijyen koşullarını, maske kullanımını ve mesafe kurallarını hatırlatmak gerektiğini kaydetti.

Çelik, çocukların evde bulunduğu süre zarfında kazandıkları bazı alışkanlıkların hem okul rutinlerini, hem de olası bir durumda online eğitim süreçlerini olumsuz etkileyebileceği düşünülüyorsa, o alışkanlıklarla ilgili önlemler almaya da ‘süratle’ başlamak gerektiğini söyledi.

banner134

“Unutmayın ki hayat devam ediyor ve bu bağlamda çocuklarımızın gelişimsel süreçleri de durmaksızın sürüyor” ifadelerini kullanan İncirlili Çelik, okullar açılırken, öncelikle çocukların duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimlerini takip etmeye ve değerlendirmeye özen göstermenin şart olduğunu belirtti.

İncirlili Çelik, her bireyin, dünyaya gözünü açtığı andan itibaren yaşamını sürdürebilmesi için kazanması beklenen yaşam becerilerinin sosyal yaşam içerisinde şekillendiği gerçeğine parmak basarken; bu bağlamda, çocukların okula ve okul ortamına uyum süreçlerini de kendilerinin gelişimsel özellikleri gözetilerek desteklemenin önemine dikkat çekti.

“Çocuklarımızın, içinde bulundukları sosyal çevre ile sağlıklı ilişkiler kurup yürütebilmesini destekleyen yaşam becerilerini geliştirmeyi hedeflemeliyiz” şeklinde konuşan İncirlili Çelik, bunun da çocukların kendisine yetebilen, saygılı, çevresine duyarlı ve empati kurabilen bireyler olabilmeleri adına ebeveynlerin öncelikli görevi olması gerektiğine işaret etti.

Çelik, çocukların yaşadıkları çevre ile uyumları ve birbirleriyle sağlıklı ilişkiler kurarak sevgi, saygı, empati ve çevreye duyarlılıklarını sürdürebilmeleri doğrultusunda ailelerin de üzerlerine düşen görevleri yapmanın önemini hatırlamasında fayda olduğunu kaydetti.

Yılmaz: Çocuğunuza tutarsız davranmayın

Beniz Yılmaz, okulun oryantasyon döneminde anne veya babanın çocuğun yanında bulunmasının elzem olduğu söylerken, bu sürecin öncesinde de okulun, çocuğa ‘coşkulu ve keyifli bir yer olarak’ anlatılması gerektiğini kaydetti.

“Çocuğunuzun haberi olmadan kendisinin yanından kaçma gibi davranışların sergilenmesi, yeni öğrencinin hem size, hem de öğretmenine güvenini kırar” uyarısını yapan Yılmaz, çocuğa karşı ‘konu ne olursa olsun’ tutarsız davranmamanın önemine işaret etti.

Yılmaz, temas etmenin önemine de dikkat çekerken, çocuğun sırtına dokunmanın, güven hissi meydana getirmenin yanı sıra kaygının azalmasına da yardımcı olduğunu söyledi.

Yılmaz, çocuk sürekli aileyi yanında istiyorsa, çocukla çeşitli oyunlar oynamanın da uyum sürecini atmakta yardımcı olabileceğini belirtti.

“Herkes tarafından bilinen saklambaç, çocuğunuzun kısa süreliğine sizden ayrı olmasını ve sonunda birleşmenizi sağlar. Hafıza oyununda ise ondan bir nesneyi saklamasını isteyebilir, sıra size geldiğinde ise süreyi biraz uzatabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun bir süre sizi görmeden kalmasını da sağlarsınız” diyen Yılmaz, bu türden oyunların, oryantasyon döneminde okulda da oynanabileceğini söyledi.

Çocuğa ne kadar sevildiğinin ‘her fırsatta’ hatırlatılmasını da aktaran Yılmaz, ‘iyi ki varsın’ ve ‘seni her zaman çok seveceğim’ gibi ifadeler kullanmayı ihmal etmemek gerektiği bilgisini verdi.

“Kaygı bulaşıcıdır ve ebeveynlerin de kaygılarını çocuklarına geçirmemeleri gerekir” şeklinde konuşan Yılmaz, ebeveynlerden birisinin çok kaygılı ve çocuğundan ayrılmakta zorlanan bir durumda ise diğer ebeveynin devreye girerek, çocuğun okula alışma sürecinde aktif olması gerektiğini kaydetti.

Okula uyum sürecinde zorlanıyor diye çocuğun devamsızlık yapmasına izin verilmemesi gerektiğini anlatan Yılmaz, “Okula bugün gitmeyiversin” gibi bir yaklaşımın ise süreci zorlaştıracağından söz etti.

Yılmaz, okula dair ‘bu türden’ hazırlıkların, çocuk okula başlamadan yapılmasının da çocuğu duygusal açıdan hazırlayarak, onun kendisini iyi hissetmesini sağlayacağını belirtti.

Yılmaz, velilere seslenerek, “Okulda birçok arkadaşının ve onu seven öğretmenlerinin olduğunu çocuğunuza söyleyebilir, hatta kendi okul anılarını anlatabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104