Uyuşturucu bağımlılarının tahlilleri 4 yıldır yapılamıyor

banner37

Adli Tıp Profesörü Dr. Çakıcı, Denetimli Serbestlik Yasası’nın şart koştuğu idrar ve kan tahlilleriyle ilgili yaşanan sıkıntıya işaret etti:

Uyuşturucu bağımlılarının tahlilleri 4 yıldır yapılamıyor
banner99

DEVLET LABORATUVARI YANDIĞINDAN BERİ BÖYLE…Adli Tıp Profesörü Dr. Mehmet Çakıcı, Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında denetimli serbestlikten yararlanan bağımlıların kan ve idrar tahlillerinin 2016 yılında Devlet Kimya Laboratuvarı’nda çıkan yangından beridir yapılamadığına dikkat çekti. Çakıcı, yeni bir laboratuvarın gerekli olduğunu ama laboratuvar olmadan da 40-50 TL’ye yapılacak idrar tahlili ile kişinin uyuşturucu kullanıp kullanılmadığının anlaşılabileceğini vurguladı.

MUAYENE 5-10 DAKİKA İLE GEÇİŞTİRİLİYOR”…Çakıcı, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlananların en az 15 günde bir psikiyatri muayenesi olması şartının da tam uygulanamadığını kaydederek, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yoğunluğu nedeni ile bağımlılara ancak 5-10 dakika ayrılabildiğini kaydetti. Çakıcı, bağımlıların 45 dakikalık seanslara alınması gerektiğini vurgulayarak, sorunun yasada değil, uygulamada olduğuna işaret etti

Eniz ORAKCIOĞLU

Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında, denetimli serbestlikten yararlanan bağımlıların kan ve idrar tahlillerinin yaklaşık 4 yıldır yapılamadığı belirtildi.


Devlet Kimya Laboratuvarı’nda 2016 yılında meydana gelen yangından beri bağımlıların kan ve idrar tahlillerinin yapılamadığı, bunun da sorun yarattığı bildirildi.


Mahkemelerimizde görülen uyuşturucu davalarında bu sorunun altı sık sık çiziliyor.

Adli Tıp Profesörü Dr. Mehmet Çakıcı, denetimli serbestlikten yararlanan bağımlıların kan ve idrar tahlillerinin 2016 yılında yanan Devlet Kimya Laboratuvarı’nda beri yapılamadığına dikkat çekerek, yeni bir laboratuvarın gerekli olduğunu ama laboratuvar olmadan da 40-50 TL’ye yapılacak idrar tahlili ile kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığının anlaşılabileceğini vurguladı.


Çakıcı, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yer alan en az 15 günde bir psikiyatrist muayenesi olması şartının da tam uygulanamadığını kaydederek, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yoğunluğu nedeni ile bağımlılara ancak 5-10 dakika ayrılabildiğini kaydetti. Çakıcı, bağımlıların 45 dakikalık seanslara alınması gerektiğini ifade ederek, sorunun yasada değil, uygulamada olduğuna işaret etti.

“Kan tahlili maliyeti yüksek ama idrar tahlili yapılabilir”


Adli Tıp Profesörü Dr. Mehmet Çakıcı, 2016 yılında hayata geçirilen Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası'ndan bahsederek, yasaya göre madde kullanan kişilere mahkemece ceza veya tedavi tercihi sunulduğunu söyledi.


Çakıcı, tedaviyi seçen kullanıcılardan en az 15 günde bir, özel veya devlette görev yapan doktor ve psikiyatrist muayenesi ve devlet hastanesinden idrar ve kan tahlili istendiğini vurguladı.


Çakıcı, 2016 yılında Devlet Kimya Laboratuvarı’nda çıkan yangından beri bu yasada geçen idrar ve kan testinin yapılamadığını kaydetti. Laboratuvarı yeniden inşa etmenin ve gerekli donanımı sağlamanın çok yüksek meblağlar istediğini söyleyen Çakıcı, kan testinin maliyetinin devlete yüksek olduğunu, ama idrar testinin 40- 50 TL aralığında yapılabileceğini anlattı.

Bağımlılara ancak 5-10 dakika ayrılabiliyor”

Denetimli Serbestlik Yasası'nda yer verilen en az 15 günde bir doktor ve psikiyatrist muayenesi şartının da tam anlamı ile yerine getirilemediğinin altını çizen Çakıcı, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yoğunluğu nedeni ile bağımlılara ancak 5-10 dakika ayrılabildiğini belirtti.


Çakıcı, bağımlıların 45 dakikalık seanslara alınması gerektiğini vurgulayarak, Başbakanlık Denetimli Serbestlik Kurulu’nun sorumlu olduğu denetim ve çalıştırmanın doğru yapılmadığını savunarak, sorunun yasada değil, uygulamada olduğunu yineledi.

banner134

Öte yandan Çakıcı, laboratuvar, Adli Tıp Kurulu ve Adli Bilimler Enstitüsü’ne ihtiyaç olduğunu söyledi.

Merkezin aylık maliyeti 800 bin TL


Bağımlılığa yönelik bir rehabilitasyon merkezi açmanın devlete büyük bir mali külfet yaratacağının altını çizen Çakıcı, rehabilitasyon merkezinin aylık giderinin 800 bin TL ile 1 milyon TL arasından değiştiğini hatırlattı.


Kalkanlı’daki Yaşam Evi’nden örnek veren Çakıcı, oranın aylık maliyetinin 600 bin TL olduğuna dikkat çekerek, bu maliyete bir de doktor, hemşire ve psikiyatrist maliyetleri eklenince, rakamın 800 bin TL’yi bulacağını kaydetti.

Uzman sayısı az


Çakıcı, ülkemizde madde bağımlılığını tedavi edebilen sadece birkaç uzman olduğunu belirterek, devletin rehabilitasyon merkezi kurabilmesi için Türkiye’den uzman getirmesi gerektiğini, uzmanların ise ülkemizdeki doktor maaşlarına gelip burada çalışmayacaklarını ifade etti.


Çakıcı, Türkiye’de bir psikiyatristin seans başına 500 ile bin TL aldığını ve günde bakacağı 10 hasta ile burada alacağı aylık maaşı kazandığını belirtti.

“Zaten bir rehabilitasyon merkezimiz var”


Ülkemizde zaten madde, alkol ve kumar bağımlılığını tedavi etmek için Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi diye bir rehabilitasyon merkezi olduğuna dikkat çeken Çakıcı, devletin de bu rehabilitasyon merkezi ile bir anlaşması olduğunu kaydetti.


Devletin, Pembe Köşk’e gönderdiği bağımlılara bakıldığında, başka rehabilitasyon merkezi kurmaktansa hastaları buraya göndermenin daha az maliyetli bir iş olduğunu vurguladı.


Çakıcı, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ne devletin ayda 6 ile 7 arasında bağımlı gönderdiğini, yılda 70 kişinin burada tedavi edildiğini belirtti.


Devlet tarafından rehabilitasyon için Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ne yönlendirilen hastaların ücretlerinin yüzde 75’ini devlet, yüzde 25’ini ise bağımlıların karşıladığına dikkat çeken Çakıcı, bağımlıların tedavisinin 1 ay ile 3 ay arasında değiştiğine vurgu yaptı. Adli Tıp Profesörü Dr. Mehmet Çakıcı, rehabilitasyona katılan bağımlılarda 15 günlük tedaviden sonra yüzde 16 başarı elde edildiğini, 21 günde yüzde 25, 1 ay artı 21 günde yüzde 40, 2 ay artı 21 günde yüzde 88, 3 ay artı 21 günde ise yüzde 100 başarı elde ettiklerini vurguladı.


Daha önce devlet tarafından Çatalköy’de açılan rehabilitasyon merkezini örnek gösteren ve bu merkezin yürütülemediğini belirten Çakıcı, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi ile yapılan anlaşmayla devletin rehabilitasyon merkezi açtığı zaman harcayacağı fiyatın onda bir fiyatına rehabilitasyon merkezi eksikliğini çözdüğünü kaydetti.


Çakıcı, devlet tarafından Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ne yönlendiren hastalarda 1’inci sırada alkol bağımlılığının, 2’nci sırada ise esrar ve bonzai bağımlılığının geldiğine işaret ederek, devletle yapılan anlaşmanın kumar bağımlılığını kapsamadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75