Uyuşturucu değil çay

banner37

Narkotik ekipleri, Girne ve Mağusa’daki operasyonlarda toplam 10 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirdi. Meseleyle ilgili gözaltına alınan 5 kişi, dün mahkemeye çıkartıldı. Zanlılardan biri mahkemede ilginç bir savunma yaptı:

banner87
Uyuşturucu değil çay
banner90
banner8

Ahmet VAMIK

Girne’de, geçtiğimiz gün şüpheli görüldükleri için narkotik ekipleri tarafından takibe alınan ve kovalama neticesinde durdurulan bir araçta yapılan aramada 6 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyon kapsamında Mağusa’da bir ikametgaha gerçekleştirilen operasyonda 4 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildi. Meseleyle ilgili gözaltına alınan Kamil Yıldırım, Erdal Leblebicioğlu, Nurullah Kemal Akgün, Ömer Ali Karakaya ve Aynur Kurtoğlu dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı.
Mahkemeden söz alan zanlı Kamil Yıldırım, kendisini durdurmak isteyenlerin polis olduğunu bilmediğini ve bu nedenle kaçtığını öne sürerek, ayrıca araçta bulunan maddeninse uyuşturucu değil çay olduğunu iddia etti.
Mahkemede söz alan zanlı Ömer Ali Karakaya ise ikametgahında bulunan paranın satmış olduğu arabasının parası olduğunu iddia etti.
Polisin “dur” ihtarına uymayıp kaçmaya çalışan ve polis ekipleri tarafından önü kesilerek durdurulan araçtan inip koşarak kaçmaya çalışan zanlılar Kamil Yıldırım, Erdal Leblebicioğlu ve Nurullah Kemal Akgün, makul güç kullanılarak suçüstü tutuklandı.
Tutuklanmalarının ardından polise gönüllü ifade vererek tasarruflarında ele geçirilen uyuşturucu maddeyi zanlı Ömer Ali Karakaya’dan satın aldıklarına yönelik itirafta bulunmaları üzerine, 27 Eylül’de Güzelyurt’ta meydana gelen uyuşturucu meselesiyle ilgili söz konusu tarihten beridir aranmakta olan Karakaya, Mağusa’daki ikametgahında tespit edilerek tutuklandı.
Narkotik ekipleri aynı gün akşam saatlerinde zanlı Ömer Ali Karakaya’nın Mağusa’daki ikametgahına operasyon gerçekleştirirken, operasyon esnasında zanlı Karakaya ile birlikte ikametgahta bulunan Aynur Kurtoğlu, tasarrufunda ele geçirilen 4 gram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi halının üzerine dökmeye çalıştığı sırada suçüstü yakalandı.
Meseleyle ilgili tutuklanan 5 zanlı dün Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılırken, zanlılar aleyhinde soruşturma maksatlı 3 günlük tutukluluk emri alındı.

“Dur” ihtarına uymayıp kaçmaya çalıştılar

Girne Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Banu Soyer’in huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru İbrahim Atabek’i tanık olarak dinletti.
Zanlılar Kamil Yıldırım, Erdal Leblebicioğlu, Nurullah Kemal Akgün, Ömer Ali Karakaya ve Aynur Kurtoğlu’nun “Sentetik Cannabinoid Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma, Verme ve Tasarrufu” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru İbrahim Atabek, zanlıların Girne ve Mağusa’da gerçekleştirilen operasyonlar neticesesinde tutuklandıklarını ifade etti.
Atabek, Girne’de geçtiğimiz gün saat 19.00 sıralarında narkotik ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda, Kamil Yıldırım’ın kullanımında bulunan ve şüpheli görülen aracın durudurulmak istediğini ancak zanlının durmayarak trafikde tehlike arz edecek şekilde kaçtığını söyledi.
Polis ekipleri ile yaşanan kovalamaca sonrası, önü kesilerek zorla durdurulan araçtan inen zanlılar Kamil Yıldırım, Erdal Leblebiciğioğlu ve Nurullah Kemal Akgün’ün koşarak kaçmaya çalıştıklarını belirten İbrahim Atabek, 3 zanlının makul güç kullanılarak tutuklandıklarını ve zanlıların kullanımında bulunan araçta yapılan aramada 6 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini dile getirdi.

Polisi fark edince uyuşturucuyu halıya döktü

Tutuklanmaları sonrası gönüllü ifade veren zanlıların tasarruflarında ele geçirilen uyuşturucu maddeleri zanlı Ömer Ali Karakaya’dan satın aldıklarına yönelik itirafta bulunduklarını kaydeden İbrahim Atabek, 27 Eylül’de Güzelyurt’ta meydana gelen uyuşturucu meselesiyle ilgili olarak söz konusu tarihten beri aranmakta olan zanlının Mağusa’da bulunan ikametgahına operasyon gerçekleştirildiğini ve Karakaya’nın tespit edilerek tutuklandığını aktardı.
Zanlı Ömer Ali Karakaya’nın ikametgahına gerçekleştirilen operasyon esnasında, zanlı Karakaya ile birlikte ikametgahta bulunan Aynur Kurtoğlu’nun polisi fark etmesi üzerine, tasarufunda bulunan yaklaşık 4 gram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi halı üzerine dökmeye çalıştığı sırada suçüstü yakalandığını aktardı.
Atabek, ikametgahta yapılan aramada; uyuşturucu madde satışından elde edildiği düşünülen 5 bin 580 TL ve 80 euro nakit para ele geçirildiğini de ifade etti.

3 gün tutuklu kalacaklar

Meseleyle ilgili başlatılan soruşturmanın henüz yeni olduğunu, incelenmesi gereken telefon dökümleri ve analize gönderilmesi gereken emareler olduğunu belirten polis memuru İbrahim Atabek, zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.
Kıdemli Yargıç Banu Soyer, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75