Uyuşturucu haplar gemiyle ithal edildi

banner37

Satmak için ülkeye 500 adet uyuşturucu içerikli hap ithal etmekle suçlanan Mehmet Arif Bozkurt, Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz’in tutukluluk süreleri 6 gün uzatılırken, polis hapların ülkeye nasıl sokulduğunu açıkladı:

banner87
Uyuşturucu haplar gemiyle ithal edildi
banner90
banner8

MÜRETTEBAT VE TIR ŞOFÖRLERİNDEN İFADE ALINACAK… 391 adedini ele geçirip, toplamda 500 adet olarak ülkeye ithal edildiğini belirlediği uyuşturucu içerikli haplarla ilgili soruşturmasını derinleştiren polis, hapların Gazimağusa Limanı’na gelen bir gemideki TIR ile ülkeye sokulduğunu belirledi. Mehmet Arif Bozkurt, Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz’in tutukluluk süresini dün 6 gün daha uzatan polis, gemi mürettebatı ve TIR şoförlerinden ifade alınacağını açıkladı.

Emine UYSAL ÇALUDA   

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün art arda düzenlediği başarılı üç operasyonda 391 uyuşturucu hapın ele geçirilmesiyle ilgili tutuklanan zanlılar Mehmet Arif Bozkurt, Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz’in tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde ithal, alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Mehmet Arif Bozkurt, Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi’nin huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Serkan Sakallı’yı dinletti.

“Türkiye’den 500 hap ithal ettiler”

   Mahkemede yeminli şahadet veren Sakallı, 22.06.2020 tarihinde 16.10 raddelerinde PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Şht. Mustafa Ertan Sokak üzerinde park halinde bulunan JT 447 plakalı Mazda Familia marka araç içerisinde şüpheli olarak tespit edilen zanlı Mehmet Arif Bozkurt’un üzerinde yapılan aramada tasarrufunda 8 adet uyuşturucu içerdiğine inanılan pembe renkli haplar bulunduğunu ve ikametgahında yapılan aramada da 33 adet daha aynı haplardan bulunduğuna vurgu yaptı.

“Bozkurt, hapları Demirkısan’dan aldı”

   Polis memuru Serkan Sakallı, zanlı Mehmet Arif Bozkurt’ta yapılan soruşturmada söz konusu hapları zanlı 2 Özcan Demirkısan’dan 4 bin TL karşılığında 50 adet olarak aldığının tespit edildiğini kaydetti.

   Sakallı, zanlı 2 Özcan Demirkısan’ın Lefkoşa’da tespit edildiği esnada polisi fark etmesi üzerinde tasarrufunda bulundurduğu 50 adet pembe renk uyuşturucu içerdiğine inanılan hapları atıp kullanımında bulunan LY 185 plakalı Renault Fluence marka aracıyla olay yerinden hızla uzaklaştığını ve atılan hapların emare olarak alındığını söyledi.

   Sakallı, zanlı 2’nin Lefkoşa’da tespit edilip ikametgahında yapılan aramada tasarrufunda 300 adet daha uyuşturucu içerdiğine inanılan hapların da bulunarak emare olarak alındığına dikkat çekti.

   Sakallı, 392 adet uyuşturucu hapın zanlı Delil Karadeniz’in aracılığıyla 500 adet olarak 15 Haziran’da Türkiye’den iki suç ortağı aracılığıyla ithal ettiğinin tespit edildiğini kaydetti.

   Polis memuru Serkan Sakallı, Delil Karadeniz’in ithal edilen 500 hapı poliste tutuklu olan zanlı Özcan Demirkısan’a verip, satması için anlaştığını itiraf ettiğine vurgu yaptı.

   Sakallı, 18 Haziran 2020 tarihinde zanlı Delil Karadeniz’in hapların satışından elde edilen paradan 18 bin TL’yi Türkiye’de hapları temin ettikleri iki kişiye gönderdiğinin belirlendiğine dikkat çekti.

   Üç zanlının da gönüllü ifade verdiğini ve teyit ile tekzibinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Sakallı, aranan haplar olduğuna dikkat çekti.

   Zanlı Delil Karadeniz’in ithal ettirdiği 500 haptan 5 bin TL kazanacağının belirlendiğini kaydeden Sakallı, hapların ithal edildiği Mağusa Limanı’ndan 10 TIR şoförü ve 15 gemi mürettebatından ifade alınması gerektiğini kaydetti.

   Sakallı, alınması gereken ifadeler, soruşturulacak şahıslar ve meselede aranan üç kişi olduğuna vurgu yapıp, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Günsel: İfade baskıyla alındı

   Zanlı Delil Karadeniz’in avukatı Cemre Günsel, müvekkilinin ifadesinin baskıyla ve yargıç kaidelerine aykırı olarak alındığı iddialarını yineledi.

   Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün daha tutuklu kalmasına ve zanlı 3’ün doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75