banner6

Uyuşturucu ithaline 10 yıl 6 ay hapislik

banner37

Uyuşturucu ithaline  10 yıl 6 ay hapislik
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Uyuşturucu tacirlerinin yönlendirmesiyle kargoyla ülkemize 3 kilo uyuşturucu madde ithal eden Uchechukwu Augustine Obiakonwa, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) ithal ve tasarrufu” suçundan itham edilen sanık Uchechukwu Augustine Obiakonwa, suçlamaları kabul etti.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı. Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı hazır bulundu.

   Kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Yüzlerce insanı zehirleyebilir”


   Sanığın 3 kilo 5 gram ağırlığındaki Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi ithal ve tasarruf ettiğine vurgu yapan Aksun, “Bu rakam oldukça fazla ve yüzlerce insanın zehirlenmesine yol açmaya elverişlidir” dedi.
   Başkan Fadıl Aksun, sanığın daha önceden anlaştığı bir başka sanık için bu uyuşturucuları kargo ile ülkeye sokup, bulundukları yerden alarak onları diğer kişiye vermek üzere yola çıktığını kaydetti.
   Aksun, “Ülkemiz bilindiği gibi uyuşturucu madde ve satıcıları ile ciddi ve uzun soluklu bir şekilde savaş içindedir. Yürütülen bu mücadelenin temelinde ülkemiz insanlarını uyuşturucudan uzak tutmak ve uyuşturucu satışının bir gelir kapısı haline gelmesini önlemektir” ifadelerine yer verdi.
   Aksun, şöyle devam etti:

   “Uyuşturucu madde tüketiminin insanın sağlıklı düşünme ve sağlıklı bireyler olma yolundaki zararları ortadadır. Bunun yanında bu meselede olduğu gibi uyuşturucu maddenin ülkemize sokularak bundan para kazanılması da ülkemizin kamu düzenine ve kayıtlı ekonomik yapısına zarar vermektedir. Kaynağı bilinmeden kazanılan her para diğer suçlar için basamak teşkil etmektedir. Keza, kaynağı bilinmeyen ve suç geliri olan paranın ülkemizde yoğun bir şekilde dolaşması da ülkemizin uluslararası alandaki itibarını da zedeleyebilecek türdedir.”
   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, kamu yararı ön planda tutularak sanığa oybirliği ile 10 yıl 6 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104