banner6

Uyuşturucu kuryesi 16 ay hapis yatacak

banner37

Uyuşturucu kuryesi  16 ay hapis yatacak
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün düzenlediği “Bariyer” isimli operasyonda Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a uyuşturucu kuryeliği yaparken yakalanan ve tasarrufunda 26 gram Hintkeneviri bulunan Artemis Papasavvas isimli genç 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) ithal ve tasarrufu” suçlamalarıyla itham edilen sanık, tüm suçlamaları kabul etti.

   Artemis Papasavvas, 16.12.2021 tarihinde saat 21.35’te Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından, Lokmacı Kara Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı sırada tasarrufundaki uyuşturucularla yakalanmış, söz konusu uyuşturucuyu bir Rum’dan aldığını, onun yönlendireceği bir yere bırakıp, karşılığında 50 Euro alacağını itiraf etmişti.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso hazır bulundu.

   Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, tüm şahadeti değerlendirerek, sanığı suçlu bulduklarını açıkladı.

   Uyuşturucu suçlarının uzun süreli hapis cezası öngören ciddi, vahim ve yaygın suçlardan olduğuna dikkat çekerek, bu suçların tüm dünyada sağlık ve sosyal yaşamı tehdit ettiğine işaret eden Katip, “Bu suçlar önlenememektedir” dedi. 

   Sanığın maddi kazanç elde etmek amaçlı kara yoluyla 26 gram uyuşturucu ithal etmesini aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yapan Katip, uyuşturucu suçlarında kamu menfaatinin korunması ilkesinin ön planda tutulması ve bu tür suçları işleyen veya işleme eğilimi içinde olanlara karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizdikten sonra, sanığı oybirliğiyle 16 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110