Uyuşturucu ölümleri yaşanabilir!

banner37

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, içerisinde farklı bir zehir barındıran sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddenin son günlerde piyasada dolandığını belirterek, ne olduğu bilinmeyen bu zehrin, tek kullanımda dahi ölümlere yol açabileceği uyarısında bulundu

banner87
Uyuşturucu ölümleri yaşanabilir!
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, uyuşturucuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Başel, içerisinde farklı bir zehir barındıran sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddenin son günlerde piyasada dolandığını belirterek, ne olduğu bilinmeyen bu zehrin, tek kullanımda dahi ölümlere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Barış Başel, yaklaşık 2 haftadan bu yana, medyadan, uyuşturucu bağımlılarından ve uyuşturucu bağımlılarının ailelerinden gelen bilgiler ışığında bu açıklamayı yaptığını söyledi.

İçerisinde her zamankinden farklı bir zehir barındıran sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddenin çok tehlikeli olabileceğinin atını ısrarla çizen Barış Başel, dün, uyuşturucu kullanıcısı bir gencin annesinin kendisini arayarak konuyla ilgili yardım talep ettiğini kaydetti.

Tek kullanımında bile öldürebilir

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, son günlerde sentetik cannabionid türü uyuşturucu kullanımından dolayı baygın halde bulunan kişilerin medyaya da yansıdığını anımsattı.

Başel, yine bunun yanında, uyuşturucu bağımlısı olan kişilerden ve uyuşturucu kullanan kişilerin ailelerinden kendilerine gelen bilgilere göre, piyasada içerisinde her zamankinin aksine farklı bir madde barındıran sentetik cannabionid türü uyuşturucu dolandığını kaydetti.

Bu zehirli madde nedeniyle bu uyuşturucuyu kullanan kişilerin baygınlık geçirdiğini ifade eden Başel, önümüzdeki günlerde ölüm vakalarının da yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Barış Başel, yine bir uyuşturucu kullanıcısı gencin annesinin dün kendisini aradığını ve oğlunun durumunun çok kötü olduğunu ve yardım istediğini dile getirdi.

Sağlıklı vücutların bağımlılık yapan maddelere ihtiyacı olmadığının altını çizen Başel, özellikle de gençlerin, başta sentetik canabionid türü olmak üzere her türlü uyuşturucu maddeden uzak durmalarını istedi.

Başel, yaklaşık 2 haftadan bu yana buna benzer şikâyetler aldıklarını, ilk anda bunun “Flakka” türü uyuşturucu olduğu sanılsa da, içerisinde, her zamankinden farklı bir zehir olan sentetik cannabionid türü uyuşturucu olduğunu söyledi. Başel, bu maddenin, tek kullanımında dahi öldürebilecek nitelikte olduğunu vurguladı.

Sentetik maddelerin, laboratuvar ortamında olmadan ve yasa dışı şekilde üretilmeleri nedeniyle içinde hangi zehrin veya etkili olan kimyasalın hangi oranda kullanıldığının denetlenemediğine işaret eden Başel, bu nedenle uyuşturucu satıcılarının sadece para kazanmayı düşündükleri için bağımlıların sağlıklarıyla ilgilenmediklerini kaydetti.

Bu konuda Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nin insan üstü çaba ile mevcut yasayı uygulamakta olduğunu belirten Barış Başel, ölümlerin gerçekleşmeden, devletin, ya maddeler ile ilgili sınıflamalarda düzenlemeye gitmesi veya gerçekten elini masaya vurarak “Bizim uyuşturucu önleme politikamız vardır” diyerek, bu işin kökünü kazıması gerektiğini bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75