Uyuşturucu satıcısına 10 yıl hapislik

banner37

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye satmak için iki ayrı türde iki kiloyu aşkın uyuşturucu madde ithal eden Daniel Emekawuru, suçlu bulundu

Uyuşturucu satıcısına 10 yıl hapislik
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“HALK ÇOK TEDİRGİN”…Kararı açıklayan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi, uyuşturucu suçlarının yaygın ve halkı çok ciddi boyutlarda rahatsız ettiğini vurgulayarak toplumun tedirgin, ailelerin de çocuklarının uyuşturucu illetine alışmasından endişeli olduğuna dikkat çekti.

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye, askeri yasak bölgeyi ihlal ederek, bin Euro karşılığında iki ayrı türde iki kilogram ağırlığında uyuşturucu madde ithal eden Daniel Emekawuru, 10 yıl hapse mahkum edildi.
Daniel Emekawuru, 25 Ocak 2021 tarihinde saat 20.50’de Haspolat’ta askeri yasak bölge içerisinde Güney Kıbrıs’tan gelerek Kuzey Kıbrıs’a geçmeye çalışırken, tasarrufunda 574 gram ağırlığında sentetik cannobinoid türü,  bir kilo 799 gram ağırlığında da Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile yakalandı.
Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı.

Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Attila Enver Etkin ve sanığın avukatı Elis Sönmez hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Başkan Nüvit Gazi, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı. Gazi, uyuşturucu suçlarının uzun süreli hapis cezası öngören ciddi, yaygın ve halka çok ciddi boyutlarda rahatsız eden suçlardan olduğuna dikkat çekti.
Başkan Nüvit Gazi, sanığın tasarruf ettiği kimyasal içerikli uyuşturucunun, insan sağlığı üzerindeki etkilerine,  azımsanmayacak ve birçok kişiyi zehirleyebilecek miktarda olduğuna vurgu yaptı.

banner134
Gazi, sanığın para kazanmak için kurye olarak uyuşturucu maddeleri ithal ettiğine dikkat çekti. Uyuşturucu kullanımının çocuk yaşlara düştüğüne işaret eden Gazi, uyuşturucu kullanımının yaygınlığını önlemek için makamlara ve mahkemelere büyük görev düştüğünü dile getirdi.
Gazi, toplumun tedirgin olduğuna ve ailelerin çocukların uyuşturucu illetine alışmasından endişeli olduğunu kaydetti. Gazi, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı kamu menfaati gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.
Başkan Gazi, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, oybirliği ile 10 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
YUSUF SARXAN
YUSUF SARXAN - 1 ay Önce

İDAM.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75