banner6

Uyuşturucu satışına 11 ay hapis cezası

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl ticaret amacıyla 17 gram 687 miligram Hintkeneviri alıp, 1 gramını satan Oluwasegun Samuel Amuleya’yı hapse mahkum etti, 1 gram uyuşturucuyu alan İfeaanyı Vincent Onyema’yı ise denetimli serbestlikten yararlandırdı

Uyuşturucu satışına 11 ay hapis cezası
banner150

banner150 banner150

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da 2020 yılının Haziran ayı içerisinde bir şahıstan 17 gram 687 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde alan ve 1 gramını satan sanık Oluwasegun Samuel Amuleya yargılandığı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 ay hapis cezasına çarptırılırken, 1 gram uyuşturucuyu alan sanık İfeaanyı Vincent Onyema’nın ise 1 yıl rehabilite olması şartıyla denetimli serbestlikten yararlanmasına karar verildi.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin baktığı davanın kararını Başkan Nüvit Gazi açıkladı.

Gazi, uyuşturucu maddeyle bağlantılı suçların ciddi ve vahim suçlar olduğunu belirterek, bu suçların toplumu olumsuz şekilde etkilediğini kaydetti.

Uyuşturucu madde kullanımının ülkemizde yaygınlık gösterdiğini dile getiren Gazi, özellikle gençlerin daha çok etki altında kaldığını ifade etti.

Gazi, sanıklara ceza verilirken kamu yararının göz önünde bulundurulduğuna işaret ederek, aynı zamanda maddelerin nevi ve miktarının, hangi koşullar içerisinde yer aldığının da önem arz ettiğini vurguladı.

Hintkeneviri türü uyuşturucu maddenin diğer uyuşturucu maddelere göre daha az zararlı olduğunun da göz önünde bulundurulduğunu söyleyen Gazi, sanıkların sabıkalarının bulunmadığını, suçlarını kabul ederek adaletin erken tecelli etmesine yardımcı olduklarını da dile getirdi.

Gazi, sanıkların denetimli serbestlik hakkından yararlanma talebinde de bulunduğunu belirterek, sanık İfeaanyı Vincent Onyema’nın söz konusu maddeyi sadece kullanmak amacıyla tasarruf ettiğini ve satma düşüncesinde olmadığını, ayrıca ülkemizde yasal bağının bulunduğunu kaydetti.

Uyuşturucu maddeyi satan Amuleya’nın ise maddi imkansızlık içinde olduğunu, uyuşturucu madde satarak para temin ettiğini, maddeleri ticari amaçla aldığını ve ikamet izninin de bulunmadığını kaydeden Gazi, tüm bu unsurların göz önünde bulundurulmasının ardından İfeaanyı Vincent Onyema’nın 1 yıl rehabilite olması şartıyla denetimli serbestlikten yararlanmasına, Oluwasegun Samuel Amuleya’nın ise uyuşturucu satışı yapması ve maddeleri ticari amaçla alması nedeniyle 11 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104