banner6

Uyuşturucu şebekesine ‘Ahtapot’ operasyonu

banner37

Güney Kıbrıs’tan kuzeye piyasadaki uyuşturucunun büyük bölümünü sevk eden ‘Bitcoint Cartel’ isimli şebekenin KKTC’deki elebaşı olduğu ileri sürülen Selçuk Kömeli, tasarrufunda 1 kiloyu aşkın uyuşturucu maddeyle yakalandı. Uyuşturucunun piyasa değeri ise 3 milyon TL

Uyuşturucu şebekesine ‘Ahtapot’ operasyonu
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA
ŞEBEKE LİDERİNİN TALİMATIYLA UYUŞTURUCU BELLİ YERLERE BIRAKILIYOR… Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibi, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye uyuşturucu sevk edenlerin “Bitcoint Cartel” isimli bir şebeke olduğunu tespit etti. Şebekenin KKTC’deki elebaşı olduğu iddia edilen Selçuk Kömeli’yi tasarrufunda 1 kiloyu aşkın uyuşturucuyla yakalayan polis, şebekenin nasıl çalıştığını da öğrendi. Zanlının ifadesine göre, şebekenin lideri olan ‘Rixus’ isimli kişi, ‘Kripto Bitcoin Coint’ adıyla kendi kendini silme özelliğine sahip Telegram adlı internet uygulaması üzerinden yönlendirme yapıyor, KKTC'deki belirli lokasyonlara bırakılan uyuşturucular, satıcılar  tarafından alınıyor. Uyuşturucu sevkiyatı, Haspolat’ta henüz tespit edilemeyen bir yerden yapılıyor.

“GÜNEY KIBRIS İADE TALEBİNİ REDDETTİ”… Polis, şebekenin lideri olan Rixus isimli şahsın, geçmişte de KKTC’ye birçok kanunsuz yollardan uyuşturucu gönderdiğini tespit ettiklerini söyledi. Söz konusu şahsın Güney’de yetkili makamlarından birçok kez iadesi veya takip edilip yakalanması hususunda talepte bulunulduğunu ifade eden polis, olumlu yanıt alınmadığını belirtti. Yargıç Temay Sağer de polise, İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi'nden adı geçen kişinin iadesinin istenip, istenemediğini sordu. Tahkikat memuru Kaan Kurtbir, komiteden söz konusu aranan kişinin iadesinin talep edildiğini ancak talebin reddedildiğini mahkemeye aktardı.

PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, “Ahtapot” adıyla gerçekleştirdiği başarılı operasyonla, Güney Kıbrıs’tan kuzeye piyasadaki uyuşturucunun büyük bölümünü sevk eden Kripto Bitcoint Cartel isimli şebekenin elebaşı olduğu ileri sürülen Selçuk Kömeli’yi yakaladı.

Kömeli’nin tasarrufunda 1 kiloyu aşkın, 3 milyon TL değerinde ‘bonzai’, ‘Hintkeneviri’, ‘kokain’ ve ‘Methamphetamine’ türü uyuşturucu madde bulundu.

Şebeke üyesinin beline sarılı ve motosikletinde toplam 510 gram bonzai, arabasında400 gram ağırlığında Hintkeneviri,75 gram ağırlığında Methamphetamine türü uyuşturucu madde ile iki adet şeffaf naylonda toplam 25 adet kapsül şeklinde şeffaf ve sarı renk naylonlarda yaklaşık 285 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edildi.

Narkotik ekibine ifade veren Selçuk Kömeli, Bitcoint Cartel isimli şebekenin lideri olan Rixus isimli kişiyle, Kripto Bitcoin Coint ismi altında kendi kendini silme özelliğine sahip Telegram isimli internet uygulaması üzerinden yönlendirme aldığını ve KKTC'deki belirli lokasyonlara bırakılan uyuşturucuların satıcıların tarafından alınmasını sağladığını itiraf etti.

Polis: Rum tarafı Rixus’un iadesini reddetti

Yargıç Temay Sağer, “Rixus” isimli kişinin KKTC’de işlenen birçok suçla bağlantılı olarak arandığını anımsatarak, polise, İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi'nden GKRY’nden adı geçen kişinin iadesinin istenip, istenemediğini sordu.

Tahkikat memuru Kaan Kurtbir, komiteden söz konusu aranan kişinin iadesinin talep edildiğini ancak talebin reddedildiğini mahkemeye aktardı.
Çete üyesi mahkemeye çıkarıldı

“Kanunsuz Uyuşturucu Madde (Sentetik Cannabinoid, Hint Keneviri, Kokain ve Methamphetamine) İthal ve Tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Selçuk Kömeli, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 3 gün tutukluluk emri alındı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Gözdem Çeliker Sarp, tanık olarak, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i dinletti.

Bitcoint Cartel Şebekesi, KKTC’ye ciddi miktarda uyuşturucu sevk ediyor

Meseleyle ilgili mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından uzun zamandır yapılan araştırmalar, soruşturmalar ve takipler neticesinde uyuşturucu maddelerin büyük bir kısmının GKRY'den KKTC’ye Bitcoint Cartel isimli şebekenin gönderdiğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

Polis memuru Kaan Kurtbir, 30.07.2021 tarihinde saat 12.30'da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Selçuk Kömeli’nin, Yenikent Gönyeli’de bulunan Sultan Düzü Sokak içerisinde yaya olarak tespit edilerek alıkonulduğunu anlattı.

Beline sarılı 180 gram bonzai çıktı

Polis memuru Kaan Kurtbir, zanlının üzerinde yapılan aramada; giymekte olduğu siyah renk tişörtün bel kısmında siyah renk çöp naylonu içerisinde, iki paket halinde, dıştan koli bandı ile bantlanmış şeffaf naylon içerisinde yaklaşık 180 gram ağırlığında Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunarak emare olarak alınıp, zanlının suçüstü hali gereği tutuklandığına dikkat çekti.
Kurtbir, zanlı Selçuk Kömeli’nin üzerinde devam eden aramada giymekte olduğu kot pantolonun sağ arka cebinde kahverengi renk cüzdan arasında toplam 2 bin 590 TL nakit para ile toplam 300 Euro nakit paranın bulunarak soruşturma maksatları bakımından alıkonulduğunu kaydetti.

Motosikletinde 330 gram daha bonzai ele geçirildi

Kurtbir, olay mahallinde bulunan zanlının kullanımındaki RZ 441 plakalı motosiklette yapılan kontrolde, koltuğun altındaki bagaj kısmında siyah renk çöp naylonunda 4 paket halinde dıştan koli bandı ile bantlanmış şeffaf naylon içerisinde yaklaşık 330 gram ağırlığında Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alındığına vurgu yaptı.
Polis memuru Kaan Kurtbir, aynı gün saat 13.10'da zanlının gösterimiyle GP 600 plakalı aracın, Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi araç park yerinde tespit edildiğini kaydetti.

Arabasından 400 gram hintkeneviri çıktı

Polis memuru Kaan Kurtbir, akabinde 13.15-18.20 saatleri arasında zanlının huzurunda konu araçta yapılan aramada, bagaj kısmında üzerinde ASM yazılı gri renk çanta içerisinde; 15 paket halinde ağzı çıtçıtlı yeşil çizgili şeffaf naylonlarda yaklaşık 400 gram ağırlığında Hint Keneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, üzerinde Lemar yazılı naylon poşette 8 paket halinde ağzı çıtçıtlı yeşil çizgili şeffaf naylonlarda yaklaşık 75 gram ağırlığında Methamphetamine türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, siyah renk çöp naylonu içerisinde iki adet şeffaf naylonda toplam 25 adet kapsül şeklinde şeffaf ve sarı renk naylonlarda yaklaşık 285 gram ağırlığında Kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunarak emare olarak alındığına dikkat çekti.

Evi de arandı

Polis memuru Kaan Kurtbir, aynı gün 18.50-19.15 saatleri arasında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Dikmen adresindeki zanlının ikametgahında huzurunda mahkeme emri ile yapılan aramada, mutfak kısmındaki çöp tenekesi içerisinde söz konusu maddelerin muhafazasında kullanılan bir adet üzeri kahverengi renk koli bandı ile bantlanmış beyaz renk naylon parçası ve üzeri kahverengi renk bantla bantlanmış naylon poşet bulunarak emare olarak alındığını kaydetti.

“Uyuşturucuları elebaşı Rixus gönderiyor”

banner134

Kurtbir, mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalarda, tasarrufunda bulunan söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan maddeleri, olay günü GKRY’den Rixus olarak bildiği şahıs ile internet uygulaması olan Telegram üzerinden irtibat kurup, KKTC'ye Haspolat’ta henüz tespit edilemeyen bölgeden ithal ettiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

Uyuşturucuları dağıtıp 4 bin 630 Euro alacaktı

Polis memuru Kaan Kurtbir, yine mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalardan tasarrufunda bulunan söz konusu maddeleri Rixus isimli şahsın yönlendireceği lokasyonlara atacağı ve buna karşılık 4.630 Euro para alacağının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

“Rixus’un iadesi istendi, reddedildi”

Kurtbir, uzun zamandır Narkotik Polisi tarafından yapılan araştırma soruşturma ve takipler neticesinde elde edilen bilgileri paylaştı:

“Konu maddeler halen Güney Kıbrıs’ta bulunan ve geçmişte de KKTC'ye birçok kez kanunsuz yollardan uyuşturucu gönderdiği tespit edilen şahsın, Güney’de yetkili makamlarından birçok kez iadesi veya takip edilip yakalanması hususunda talepte bulunuldu.

Halen aranmakta olan Rixus’un başında bulunduğu Bitcoint Cartel adını verdikleri suç örgütü tarafından KKTC’ye gönderildiği ardından tarafından teslim alındıktan sonra GKRY'de bulunan şahsın ve Kripto Bitcoin Coint ismi altında kendi kendini silme özelliğine sahip Telegram isimli internet uygulaması üzerinden yönlendirmesi ile KKTC'deki belirli lokasyonlara bıraktırılmak sureti ile ülkemizde bulunan uyuşturucu satıcılarının almasını sağladığı tespit edildi”.

Soruşturma çok kapsamlı yürütülüyor

Polis memuru Kaan Kurtbir, zanlının aleyhinde başlatılan tahkikatın henüz çok yeni olduğunu, zanlının meseleyle ile ilgili gönüllü bir ifade verip suçunu itiraf ettiğini kaydetti.

Zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılması, ayrıca söz konusu maddelerin analize gönderilmesi, yine konu maddelerin Parmak İzleri Şubesi’ne gönderilmesi gerektiğine işaret eden Kurtbir, zanlıya ait cep telefonunun data inceleme uzmanına gönderilmesi ve tüm sonuçların alınabilmesi için bir zamana ihtiyaç duyulduğunu mahkemeye aktardı.
Olayla bağlantılı aranan bir şahıs ve uyuşturucular bulunduğuna vurgu yapan Kurtbir, zanlının bu safhada serbest kalması halinde aranmakta olan şahsa ve kayıp olduğuna inanılan uyuşturuculara etki etme olasılığını ortadan kaldırmak ve tahkikatın selameti açısından, tahkikatın selameti için üç gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88