banner6

Uyuşturucu şebekesinin elemanları aranıyor

banner37

Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e piyasadaki uyuşturucunun büyük bölümünü sevk eden ‘BitcointCartel’ isimli şebekenin KKTC’deki elebaşı olduğu ileri sürülen ve tasarrufunda 1 kiloyu aşkın uyuşturucuyla yakalanan Selçuk Kömeli’nin tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı

Uyuşturucu şebekesinin elemanları aranıyor
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, “Ahtapot” adıyla gerçekleştirdiği başarılı operasyonla, Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e piyasadaki uyuşturucunun büyük bölümünü sevk eden Kripto BitcointCartel isimli şebekenin elebaşı olduğu ileri sürülen Selçuk Kömeli’yle ilgili tahkikatına devam ediyor.

Kömeli’nin tasarrufunda 1 kiloyu aşkın, 3 milyon TL değerinde ‘bonzai’, ‘Hintkeneviri’, ‘kokain’ ve ‘Methamphetamine’ türü uyuşturucu madde bulan Narkotik, çeteyle bağı olan kişileri ve kayıp olduğuna inanılan emareleri arıyor.

Şebeke üyesinin beline sarılı ve motosikletinde toplam 510 gram bonzai, arabasında 400 gram ağırlığında Hintkeneviri, 75 gram ağırlığında Methamphetamine türü uyuşturucu madde ile iki adet şeffaf naylonda toplam 25 adet kapsül şeklinde şeffaf ve sarı renk naylonlarda yaklaşık 285 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilmişti.

Narkotik ekibine ifade veren Selçuk Kömeli, BitcointCartel isimli şebekenin lideri olan Rixus isimli kişiyle, Kripto BitcoinCoint ismi altında kendi kendini silme özelliğine sahip Telegram isimli internet uygulaması üzerinden yönlendirme aldığını ve KKTC'deki belirli lokasyonlara bırakılan uyuşturucuların satıcılar tarafından alınmasını sağladığını itiraf etmişti.

banner134

Çete üyesi yeniden mahkemeye çıkarıldı

“Kanunsuz Uyuşturucu Madde (Sentetik Cannabinoid, Hintkeneviri, Kokain ve Methamphetamine) İthal ve Tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Selçuk Kömeli, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 8 gün ek tutukluluk emri alındı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i dinletti.

Kurtbir: BitcointCartel Şebekesi, KKTC’ye ciddi miktarda uyuşturucu sevk ediyor

Meseleyle ilgili mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından uzun zamandır yapılan araştırmalar, soruşturmalar ve takipler neticesinde uyuşturucu maddelerin büyük bir kısmının GKRY'den KKTC’ye BitcointCartel isimli şebekenin gönderdiğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

Polis memuru Kaan Kurtbir, 30.07.2021 tarihinde saat 12.30'da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Selçuk Kömeli’nin, Yenikent Gönyeli’de bulunan Sultan Düzü Sokak içerisinde yaya olarak tespit edilerek alıkonulduğunu anlattı.

Polis memuru Kaan Kurtbir, zanlının üzerinde yapılan aramada; giymekte olduğu siyah renk tişörtün bel kısmında siyah renk çöp naylonu içerisinde, iki paket halinde, dıştan koli bandı ile bantlanmış şeffaf naylon içerisinde yaklaşık 180 gram ağırlığında Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunarak emare olarak alınıp, zanlının suçüstü hali gereği tutuklandığına dikkat çekti.
Kurtbir, zanlı Selçuk Kömeli’nin üzerinde devam eden aramada giymekte olduğu kot pantolonun sağ arka cebinde kahverengi renk cüzdan arasında toplam 2 bin 590 TL nakit para ile toplam 300 Euro nakit paranın bulunarak soruşturma maksatları bakımından alıkonulduğunu kaydetti.

Kurtbir, olay mahallinde bulunan zanlının kullanımındaki RZ 441 plakalı motosiklette yapılan kontrolde, koltuğun altındaki bagaj kısmında siyah renk çöp naylonunda 4 paket halinde dıştan koli bandı ile bantlanmış şeffaf naylon içerisinde yaklaşık 330 gram ağırlığında Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alındığına vurgu yaptı.
Polis memuru Kaan Kurtbir, aynı gün saat 13.10'da zanlının gösterimiyle GP 600 plakalı aracın, Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi araç park yerinde tespit edildiğini kaydetti.

Polis memuru Kaan Kurtbir, akabinde 13.15-18.20 saatleri arasında zanlının huzurunda konu araçta yapılan aramada, bagaj kısmında üzerinde ASM yazılı gri renk çanta içerisinde; 15 paket halinde ağzı çıtçıtlı yeşil çizgili şeffaf naylonlarda yaklaşık 400 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, üzerinde Lemar yazılı naylon poşette 8 paket halinde ağzı çıtçıtlı yeşil çizgili şeffaf naylonlarda yaklaşık 75 gram ağırlığında Methamphetamine türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, siyah renk çöp naylonu içerisinde iki adet şeffaf naylonda toplam 25 adet kapsül şeklinde şeffaf ve sarı renk naylonlarda yaklaşık 285 gram ağırlığında Kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunarak emare olarak alındığına dikkat çekti.

“Uyuşturucuları elebaşı Rixus gönderiyor”

Kurtbir, mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalarda, tasarrufunda bulunan söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan maddeleri, olay günü GKRY’den Rixus olarak bildiği şahıs ile internet uygulaması olan Telegram üzerinden irtibat kurup, KKTC'ye Haspolat’ta henüz tespit edilemeyen bölgeden ithal ettiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

Uyuşturucuları dağıtıp 4 bin 630 Euro alacaktı

Polis memuru Kaan Kurtbir, yine mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalardan tasarrufunda bulunan söz konusu maddeleri Rixus isimli şahsın yönlendireceği lokasyonlara atacağı ve buna karşılık 4.630 Euro para alacağının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

“Rixus’un iadesi istendi, reddedildi”

Kurtbir, uzun zamandır Narkotik Polisi tarafından yapılan araştırma soruşturma ve takipler neticesinde elde edilen bilgileri paylaştı:

“Konu maddeler halen Güney Kıbrıs’ta bulunan ve geçmişte de KKTC'ye birçok kez kanunsuz yollardan uyuşturucu gönderdiği tespit edilen şahsın, Güney’de yetkili makamlarından birçok kez iadesi veya takip edilip yakalanması hususunda talepte bulunuldu.

Halen aranmakta olan Rixus’un başında bulunduğu BitcointCartel adını verdikleri suç örgütü tarafından KKTC’ye gönderildiği ardından tarafından teslim alındıktan sonra GKRY'de bulunan şahsın ve Kripto BitcoinCoint ismi altında kendi kendini silme özelliğine sahip Telegram isimli internet uygulaması üzerinden yönlendirmesi ile KKTC'deki belirli lokasyonlara bıraktırılmak sureti ile ülkemizde bulunan uyuşturucu satıcılarının almasını sağladığı tespit edildi”.

Soruşturma çok kapsamlı yürütülüyor

Polis memuru Kaan Kurtbir, zanlının aleyhinde başlatılan tahkikatın çok yönlü devam ettiğini ve zanlının meseleyle ile ilgili gönüllü bir ifade verip suçunu itiraf ettiğini kaydetti.

Zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılması, ayrıca söz konusu maddelerin analiz sonuçlarının beklendiğini ve yine konu maddelerin Parmak İzleri Şubesi’ne gönderilmesi gerektiğine işaret eden Kurtbir, zanlıya ait cep telefonunun data inceleme sonucunun önemine vurgu yaptı.
Olayla bağlantılı aranan bir şahıs ve uyuşturucular bulunduğuna vurgu yapan Kurtbir, zanlının bu safhada serbest kalması halinde aranmakta olan şahsa ve kayıp olduğuna inanılan uyuşturuculara etki etme olasılığını ortadan kaldırmak ve tahkikatın selameti açısından, tahkikatın selameti için 8 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 8 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88