Uyuşturucu suçuna ibretlik ceza!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi eğitim için ülkemize gelen üniversite öğrencisi Bilal Çiftçi’yi, “uyuşturucu alma, tasarruf ve verme suçlarından” suçlu bulup, 5 yıl hapse mahkum etti.

banner87
Uyuşturucu suçuna ibretlik ceza!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Urfa’dan bölge 1’ncisi olarak eğitim için ülkemize gelen üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Bilal Çiftçi’yi “uyuşturucu alma, tasarruf ve verme suçlarından” suçlu bulup, 5 yıl ibretlik cezaya çarptırdı.

Mahkeme, tasarrufunda 270 gram 535 miligram Hintkeneviri ve sentetik cannabionid ile 150 adet MDMA türü hap bulunduran Bilal Çiftçi’yi 4 yıl 6 ay, konu uyuşturucudan, bir miktar A. B.’ye verme suçundan ise 6 ay hapse mahkûm etti.

Bilal Çiftçi’nin cezalarını ayrı ayrı çekmesine emir veren mahkeme, içici olan A. B.’yi de Denetimli Serbestlik Yasası’nın hükümlerinden faydalandırdı ve serbest bıraktı.

 

Ciddi tehdit

Eğitim hayatında oldukça başarılı olan Bilal Çiftçi aleyhinde Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Temay Sağer açıkladı.

Yargıç Temay Sağer, kararında önemli hususlara vurgu yaparak, son zamanlarda halkı çok ciddi boyutta rahatsız edip özellikle genç nesiller açısından büyük tehlike yaratan uyuşturucu suçlarının önüne geçilmesi gerektiği üzerinde durdu.

banner134
Uyuşturucu verme suçunun 20 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü kaydeden Sağer, birden fazla çeşitte, külliyetli miktarda uyuşturucu madde tasarruf eden Bilal Çiftçi’nin eğitim için geldiği ülkede uyuşturucu suçuna bulaşıp, tasarrufundaki konu maddeleri başkasına verdiğine vurgu yaptı.

Bilal Çiftçi’nin uyuşturucu verme suçunu ticaret amaçlı işlediği yönünde huzurlarında olgu olmadığına dikkat çeken Temay Sağer, gelecek vaat eden genç sanığın konu suçlara bulaşmasından dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Konu suçların artarak yaygın hale geldiğine dikkat çeken Temay Sağer, faaliyet raporlarından hareketle, uyuşturucu suçlarının KKTC’de son yıllarda oldukça yaygın hale gelen suç türlerinden biri olduğunu yineledi.

Konu suçları işleyen kişilere ceza verilirken, ağırlık verilmesi gereken en önemli ilkenin kamu menfaatinin korunması ilkesi olduğunu sözlerine ekleyen Sağer, “Bu tür davalarda uyuşturucunun türü ve miktarı, sanığın konu suçları işleyiş şekli konu suçtaki rolü de ceza tayininde büyük önem taşır. Uyuşturucu müptelası olduğu için sırf kendi ihtiyaçları için tasarruftan mahkûm olan ile uyuşturucu maddeyi başkasına temin etmeyi tevessül eden veya uyuşturucunun ticaretini yapan, ihraç eden kişinin ceza takdirinde aynı tutulmaması gerekir. Bu kişilere ağır ve etkin cezalar verilmeli” dedi.

 

Zararı büyük

Temay Sağer, sentetik cannabionid türü maddenin kimyasallardan elde edildiğine dikkat çekerek, konu maddenin, insan sağlığına zararının ve bedensel hasar bırakma etkisinin en ağır olan uyuşturucu grubundan olduğunu vurguladı.

Bilal Çiftçi’nin tasarrufundaki miktarın, şahsi kullanım için kabul gören miktarların kat ve kat üzerinde olduğunu kaydeden Temay Sağer, sanığı itham edildiği davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Yargıç, konu suçların yasada ciddi hapislik cezası öngören vahim, ağır ve yaygın suçlar olduğunu söyleyerek, yaygın hale gelen konu suçların önlenmesi gerektiği üzerinde durdu ve tüm hususları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Temay Sağer, sanığı, oybirliğiyle yargıladıkları davalardan toplam 5 yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75