banner6

Uyuşturucu taciri 6 buçuk yıl hapse mahkum oldu

banner37

Uyuşturucu taciri 6 buçuk  yıl hapse mahkum oldu
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, “Ahtapot” adıyla gerçekleştirdiği başarılı operasyonla, Güney Kıbrıs’tan KKTC piyasasına sürülen uyuşturucunun büyük bölümünü sevk eden Kripto BitcointCartel isimli şebekenin elebaşı olduğu ileri sürülen Selçuk Kömeli, 6 buçuk yıl hapis cezasına mahkum edildi.

   Kömeli’nin tasarrufunda 1 kiloyu aşkın, 3 milyon TL değerinde ‘bonzai’, ‘Hintkeneviri’, ‘kokain’ ve ‘Methamphetamine’ türü uyuşturucu madde bulunmuştu.

   Şebeke üyesinin beline sarılı ve motosikletinde toplam 510 gram bonzai, arabasında 400 gram ağırlığında Hintkeneviri, 75 gram ağırlığında Methamphetamine türü uyuşturucu madde ile iki adet şeffaf naylonda toplam 25 adet kapsül şeklinde şeffaf ve sarı renk naylonlarda yaklaşık 285 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde tespit edilmişti.

   Narkotik ekibine ifade veren Selçuk Kömeli, BitcointCartel isimli şebekenin lideri olan Rixus isimli kişiyle, Kripto BitcoinCoint ismi altında kendi kendini silme özelliğine sahip Telegram isimli internet uygulaması üzerinden yönlendirme aldığını ve KKTC’deki belirli lokasyonlara bırakılan uyuşturucuların satıcılar tarafından alınmasını sağladığını itiraf etmişti.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kanunsuz uyuşturucu madde (sentetik cannabinoid, Hintkeneviri, kokain ve methamphetamine) ithal ve tasarrufu” suçlamasıyla itham edilen Selçuk Kömeli, suçlamaları kabul etti.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı. Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

   Kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

   Soytaç, sanığın işlediği suçların uzun süreli hapis cezası öngören çok ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna işaret etti.

   Soytaç, sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucu türlerinin çeşitliliğinin yanı sıra külliyatlı oluşunu sanığın aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, kamu yararı ön planda tutularak sanığa oybirliği ile 6 buçuk yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110