banner6

Uyuşturucu ticaretinden yargılanacak

banner37

Uyuşturucu ticaretinden yargılanacak
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün Ercan Havalimanı’nda gerçekleştirdiği “Son yolculuk” isimli operasyonda ele geçirdiği 9 kilo Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle ilgili soruşturma tamamlandı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) ithal ve tasarrufu” suçuyla tutuklanan 38 yaşındaki zanlı Aikaterini Katsafadou dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve teminatla cezaevine gönderildi.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Cemal Ramiz’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ramiz, 05.05.2022 tarihinde saat 15.10’da Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye giriş yapan zanlı Aikaterini Katsafadou’nun valizi içerisinde Gümrük ve Rüsumat Dairesi’nde görevli personel ile Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polisler tarafından huzurunda yapılan kontrolde; 9 paket halinde şeffaf naylon içerisinde yaklaşık 9 kilo ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu ve zanlının tutuklandığını anlattı.

   Polis memuru Cemal Ramiz, meseleyle ilgili olarak yapılan soruşturmalarda zanlının 04.05.2022 tarihinde Yunanistan’da uyuşturucu işleriyle uğraştığını bildiği Makis isimli şahsın yönlendirmesi ile tanımadığı bir bayan şahıs ile görüşüp KKTC’ye gelmek için biletleri, KKTC’de kalacağı otele ait giriş belgelerini ve yolda ihtiyaçlarını karşılamak için 450 Euro para aldığının öğrenildiğini kaydetti.
   Ramiz, zanlının aynı tarihte Yunanistan’da “Makis” isimli şahısın yönlendirmesi ile bilet ve otel giriş belgelerini aldığı bayan şahıs ile havaalanında buluşup tasarrufunda bulunan söz konusu maddeleri KKTC’ye ithal etmek için teslim aldığının tespit edildiğini anlattı.

“Bin Euro alacaktı”

   Polis memuru Cemal Ramiz, zanlının söz konusu uyuşturucuyu Makis isimli şahsın ayarladığı otele yerleştikten sonra konu şahsın yönlendireceği tanımadığı bir şahsa teslim edeceği ve bu işe karşılık olarak da bin Euro para alacağını itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.  
   Zanlının tercüman aracılığı ile suçlarını itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini söyleyen Ramiz, piyasa değeri 6 milyon TL olan uyuşturucuyla ilgili geniş çaplı soruşturmanın tamamlandığına vurgu yaptı.

   Ramiz, Yunanistan vatandaşı olan zanlının yargılanmaktan kaçabileceğini belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, suçun ciddiyetine ve zanlının yargılanmaktan kaçabileceğine bulgu yapıp, iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104