Uyuşturucu ve fuhuş yuvası oldular

banner37

Gazimağusa’da “Çamlık Bölgesi’nde”, İngiliz Dönemi’nde, üst düzey bürokratların kaldığı tarihi binalar, günümüzde hem yıkılma riski taşıyor, hem de kötü alışkanlıklara ev sahipliği yapıyor

Uyuşturucu ve fuhuş yuvası oldular

Ahmet İLKTAÇ
   Gazimağusa’da, “Çamlık Bölgesi’nde”, İngiliz Dönemi’nde, üst düzey bürokratların kaldığı tarihi binalar, günümüzde hem yıkılma tehlikesi yaşıyor, hem de uyuşturucu ve fuhuş yuvası haline geldiler.
   Yıkılma riskinin yanı sıra kötü alışkanlıklara ev sahipliği yapan tarihi binalara ne yazık ki sahip çıkan yok.

Büyük bir bakım ve onarıma ihtiyaç duyan bu binalara sahip çıkılması halinde, kötü alışkanlıkların adresi olmaktan da kurtulacaklar.
   Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulunan bazı vatandaşlar, söz konusu tarihi yapıların, kimsesizlerin sığındığı mekanlara ya da uyuşturucu ve fuhuş yuvası haline döndüklerini söylediler.
   Söz konusu binaların bakımsızlık nedeniyle her geçen gün daha fazla yıkıldıklarını anlatan vatandaşlar, yetkililerden, tehlike arz eden bu binalarla ilgili tedbir almasını talep ettiler.
 

Atai: Binalar koruma altına alınmalı

   Mağusa Suriçi Derneği (MASDR) Başkan Yardımcısı Serdar Atai, Çamlık Bölgesi’ndeki evlerin İngiliz Dönemi’nde komiserlik binası ya da hükümet binaları olarak bilinen resmi dairede veya komşu binalarda mahkemelerde görev yapan üst düzey bürokratların ikamet ettiği evler olduğunu söyledi.
   Serdar Atai, ayrıca, Mağusa Liman Başkanlığı görevini yürütün kişilerin de bu konutlarda kaldığını kaydetti.
   Söz konusu binaların belli bir tarihsel periyodun mimari özelliklerini taşımasından bu binaların da listelenerek koruma altına alınmaları gerektiğini belirten Atai, kirada olanların tamiratı için de kiracılara yardımcı olunması ve yine boş tutulanların devlet tarafından bakım ve onarımı yapılarak, yeniden işlevsel hale getirilmesinin Mağusa’ya çok şey kazandıracağını bildirdi.
   Serdar Atai, binaların hemen yanı başında “Çamlık” olarak bilinen koruluk alanın yeni baştan peyzaj düzenlemesine tabi tutularak oradaki basketbol alanının düzenlenmesi ve belki voleybol ile tenis alanı gibi ilaveler düşünülmesinin Mağusalıların nefes alabilecekleri ve spor yapabilecekleri bir ortak kullanım alanı olarak değerlendirilmesinin harika olacağını anlattı.
   Söz konusu binaların özellikle de boş tutulanlarının çökme tehlikesi taşıyan binalar olduğuna dikkat çeken Atai, bölgenin okullar bölgesi olması nedeniyle öğrencilerin kaçamak yapıp, bu çökme riski olan binaların içerisine girdiklerini dile getirdi.
   Serdar Atai, istenmeyen üzücü bir sonuçla karşılaşmamak adına konu ile ilgili bir an evvel önlem alınmasının toplum yararına olacağını açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER