Uyuşturucuda ciddi artış var!

banner37

2016’dan beri ülkede izinsiz ikamet edip, tasarrufunda 81 miligram uyuşturucu ele geçirilen Nijerya uyruklu Suleman Barau’yu, 4 ay hapse mahkum eden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, kararında vurguladı

Uyuşturucuda ciddi artış var!

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkede, 2016’dan beri izinsiz ikamet eden Nijerya uyruklu Suleman Barau’yu, uyuşturucu alma ve tasarrufundan suçlu bulup, 4 ay hapse mahkum etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu açıkladı ve konu suçlarda ciddi şekilde artış olduğuna dikkat çekti.

Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu, sentetik cannabinoid türü madde alma 15, tasarruf etme 18 ve verme suçunun da 20 yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne dikkat çekti.

Pınar Beyoğlu, yıllık yayımlanan faaliyet raporlarına göre, 2017 yılında, uyuşturucu suçunun, mahkemelerin gündemini en çok meşgul eden suçlar olarak kayıtlara geçtiğini belirterek, “Uyuşturucuda artış, ciddi boyuta ulaştı” dedi.

Beyoğlu, toplum huzurunu ve kamu sağlığını bozan ciddi ve vahim suçlarla ilgili kamu menfaatinin ön planda tutulup, konu suçları işleyen kişilere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı ibret verici caydırıcı ve etkin bir ceza verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

İtilafsız olgulara göre, sanığın, kendi kullanım maksatları için, 26 Şubat 2018’de, MAGEM yakınlarında, uyuşturucu satışı yaptığını bildiği bir şahıstan 100 TL karşılığında 1 gram uyuşturucu madde satın aldığını belirten kıdemli yargıç, sanığın evine götürdüğü konu maddeden 2 sarma sigara yapıp birini içtiğini anlattı.

Uyuşturucuların en tehlikelisi

Pınar Beyoğlu, tasarruf edilen sentetik cannabinoid türünün, kontrolsüz ve kaynağı belli olmayan kimyasal karışımlardan elde edildiğine vurgu yaparak, konu maddenin uyuşturucu türleri arasında en tehlikelisi olduğundan söz etti.

Beyoğlu, konu maddeyi kişisel kullanım için tasarruf eden sanığı, tüm hususları dikkate alarak, oy birliğiyle hapislik cezasıyla cezalandırmayı uygun ve adil bulduklarını anlattı ve Mart 2018’den beridir Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olan sanığa 4 ay hapis cezası verdi.

Beyoğlu ayrıca, emare uyuşturucunun da usulüne uygun müsadere edilmesine emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER