banner6

Uyuşturucuyu aldıkları kişinin tespitine çalışılıyor

banner37

Uyuşturucuyu aldıkları  kişinin tespitine çalışılıyor
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne uyuşturucu satışı yaptıkları ihbar edilen evinde satışa hazır paketler halinde toplam 26 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirilen Afrika kökenli iki kişinin tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı.  

   İki zanlıyı dün mahkemeye çıkararak aleyhlerine ek tutukluluk emri alan polis, zanlıların uyuşturucuların Güney Kıbrıs’tan ithal edildiğini ve kendilerinin de satışını yaptıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) ithal, tasarruf ve verme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı 1 O.P.E. ile zanlı 2 S.P.U., dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru İbrahim Atabek’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Atabek, 25.05.2022 tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından alınan bir bilgide, Gönyeli-Lefkoşa adresindeki ikametgahta uyuşturucu madde olduğu ve satışının yapıldığının öğrenildiğini belirtti.

   Polis memuru İbrahim Atabek, aynı gün saat 13.00’te müdürlükte oluşturulan bir polis ekibi ile operasyon düzenlendiğini ve ikametgaha giriş yapılmak istendiği esnada kapıyı açan zanlı 1’in polisleri fark ederek, gerekli ihtara uymayıp oturma odası balkonundan dışarı kaçmaya çalıştığını ve makul kuvvet kullanılarak etkisiz hale getirilip alıkonulduğuna vurgu yaptı.

   Atabek, polislerin ikametgaha girdiğini fark eden zanlı 2’nin ise ikametgahın batı kısmındaki yatak odasının sürme kapısından, satışa hazır vaziyette 8 paket halindeki yaklaşık 8 gram ağırlığındaki Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeleri aşağıya attığının tespit edildiğini belirtti.

   Atabek, 13.10-14.00 saatleri arasından konu ikametgahta 2 zanlının huzurunda mahkeme emri ile yapılan aramada zanlı 1’e ait yatak odasında yaklaşık 18 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan JZ 115 yazılı siyah renk küçük hassas terazi ile uyuşturucu madde satışından elde edilen 300 TL nakit paranın emare alındığına vurgu yaptı.

“Güney’den ithal edip, satıyorlardı”

   Polis memuru İbrahim Atabek, meseleyle ilgili zanlılardan yapılan soruşturmalarda tasarruflarında bulunan söz konusu maddeleri 12.05.2022 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Kuzey’e 12 bin TL karşılığında 40 gram olarak ithal edip, aranmakta olan ve henüz kimliği tespit edilemeyen bir şahıstan Gönyeli’de aldıklarının belirlendiğini kaydetti.

   Atabek, zanlıların konu maddeleri, olay gününe kadar gramını 600 TL’den henüz tespit edilemeyen birçok şahsa sattıklarını ve elde ettikleri paranın 5 bin TL’sini uyuşturucuyu aldıkları şahsa verdiklerini itiraf ettiklerini belirtti.

   Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini söyleyen Atabek, zanlıların 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.
   Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104