Uyuşturucuyu ithal edene 15 ay tasarruf edene 10 ay

banner37

Güney Kıbrıs’tan 52 gram 200 miligram Hintkeneviri ithal eden Ahmet Kilisli ile ona yardımcı olan Gerasimos Kalaitsidis, hapis cezasına çarptırıldı

Uyuşturucuyu ithal edene 15 ay tasarruf edene 10 ay
banner8

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da 4 Aralık 2020 tarihinde Güney Kıbrıs’tan 52 gram 200 miligram ağırlığındaki Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi KKTC’ye ithal eden ve KKTC’de ikamet izinsiz kalan sanık Ahmet Kilisli 15 ay; söz konusu maddeleri sadece tasarrufunda bulunduran sanık Gerasimos Kalaitsidis ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin baktığı davanın kararını Kıdemli Yargıç Şerife Katip okudu.

Katip, uyuşturucu suçlarının ciddi ve vahim suçlar olduğunu belirterek, uyuşturucu kullanımının tüm dünyadaki sağlık ve sosyal yaşamı tehlikeye attığını kaydetti.

Ülkemizde de uyuşturucu kullanımının yaygınlık kazandığını dile getiren Katip, bu durumun toplumda endişe ve korku yarattığını ifade etti.

banner134
Katip, sanıkların cezalarına karar verilirken suçun işleniş şeklinin, nevi ve mahiyetinin, uyuşturucu miktarının göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret ederek, bu suçların ülkemizde önlenemez bir durumda olduğunun altını çizdi.

Katip, sanıkların pişman olduğunu, mahkemeden özür dilediğini, adaletin erken tecelli etmesine yardımcı olduğunu, ailelerine bakmayla hükümlü olduklarını ve sanık Kalaitsidis’in nişanlısının hamile olduğunu anlatarak, bunların ise sanıklar aleyhine hafifleştirici unsur olarak düşünüldüğünü söyledi.

Bu suçların önüne geçilebilmesi için amme menfaatinin düşünülmesiyle caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesinin önem arz ettiğini belirten Katip, sanık Ahmet Kilisli’nin uyuşturucu maddeyi Güney Kıbrıs’tan ticari amaçla ithal ettiğini, sanık Gerasimos Kalaitsidis’in ise Kilisli’ye yardımcı olduğunu ve kendisinin de maddeleri tasarrufunda bulundurduğunu, bu nedenle sanıklara ceza verilirken belli bir ayrıma gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Katip, tüm bu unsurların göz önünde bulundurularak sanık Ahmet Kilisli’nin 15 ay, sanık Gerasimos  Kalaitsidis’in ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75