Uyuz hastalığı vaka sayısı 20'ye yükseldi

banner37

Gazimağusa’da ilkokul öğrencilerinde görülen uyuz hastalığı yayılmaya devam ediyor… Milli Eğitim Bakanlığı, uyuz hastalığı teşhisi konulan öğrencilerin eğitimlerine ara verildiğini açıkladı

Uyuz hastalığı vaka sayısı 20'ye yükseldi

 

Ahmet İLKTAÇ
 

Gazimağusa’da önceki gün 13 öğrencide görülen uyuz hastalığı yayılmaya başladı ve kontroller sonucu doktor raporuyla da 7 öğrencide daha uyuz hastalığı belirlendi.

Alasya İlkokulu ve Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda toplam 20 öğrencide görüldüğü açıklanan uyuz hastalığı nedeniyle hem Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı hem de Sağlık Bakanlığı ciddi tedbirler aldı. Uyuz hastalığı vakalarının 17’sinin Alasya İlkokulu’nda, 3’ünün de Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda görüldüğü öğrenildi.
   Milli Eğitim Bakanlığı uyuz hastalığının görüldüğü öğrencilerin eğitimlerine ara verildiğini açıklarken, Sağlık Bakanlığı’nın ise, koruyucu halk sağlığı, cilt ve enfeksiyon doktorlarının yanı sıra sıhhiye müfettişlerinin de dahil olduğu bir ekip oluşturarak gerekli önlemleri aldığı bildirildi.
   Öte yandan, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ise, uyuz hastalığı vakalarının daha da artabileceğini belirterek, ailelerin panik içerisinde olduklarını açıkladı.
 

Besim: Tüm tedbirler alındı
 

Sağlık Bakanı Filiz Besim, gerekli tüm tedbirleri aldıklarını açıklayarak Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi görevlilerinin bu okullara önceki gün ve dün gittiklerini ayrıca bugün de gideceklerini kaydetti.
   Konuyla ilgili cilt ve enfeksiyon doktorlarından oluşan bir ekip kurduklarını anlatan Besim, gerekli tüm uyarıları yapıp, gerekli tüm tedbirleri aldıklarını açıkladı.
 

Uludağ: İki okulda görüldü
 

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Savaşay Uludağ ise Sağlık Bakanlığı’na ilk ihbarın önceki gün sabah yapıldığını söyledi. Uludağ, Koruyucu Halk Sağlığı Uzmanı Sevgül Maydonozcu Kara, cilt hekimleri ve Sıhhiye Müfettişi Filiz Tayfun’un Alasya İlkokulu’na giderek tüm öğrencileri kontrol edip, gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.
   Bugün 3 cilt doktoru ve sıhhiye müfettişlerinin Alasya İlkokulu’na tekrardan gideceklerini ifade eden Uludağ, sıhhiyenin kendilerine 13 öğrencide uyuz hastalığının görüldüğü bilgisi verdiğini ancak bu sayıya özel hastanelere yapılan başvuruların dahil olmadığını bildirdi.
   Savaşay Uludağ; “Vakalar Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda 1’inci sınıflarda, Alasya İlkokulu’nda ise daha büyük sınıflarda görülmüştür. Bir aileden farklı okullara giden 2 kardeş öğrencide bu rahatsızlık görülmüştür. Korkulacak bir durum yoktur. Hem daire olarak hem de Sağlık Bakanlığı olarak gereken tüm tedbirleri aldık” dedi.

 

Hasta öğrencilerin eğitimlerine ara verildi


   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, uyuz hastalığı tespit edilen öğrencilerin eğitimlerine, tedavileri tamamlanana kadar ara verildiğini ve ailelerinin de tedavisinin yapılması için gerekli girişimlerin Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde başlatıldığını açıkladı.

   Bakanlık ayrıca vakaların görüldüğü okullarda öğrenim gören tüm öğrencilerin bugün 3 uzman doktor tarafından muayene edileceği ve tüm velilere konuyla ilgili bilgilendirme yapılacağını belirtti.
   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Gazimağusa bölgesinde eğitim veren Alasya İlkokulu ve Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda öğrenim gören 20 öğrencide uyuz hastalığı vakasının tespit edildiğini belirtti.
   Açıklamada, uyuz hastalığının bulaşıcı bir rahatsızlık olduğuna vurgu yapılarak, önlem amaçlı olmak üzere, bugün vakanın görüldüğü Alasya İlkokulu, devamında ise Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda öğrenim gören tüm öğrencilerin üç uzman doktor tarafından muayene edileceği ve tüm velilere konuyla ilgili bilgilendirme yapılacağı da belirtildi.
   Eğitim bakanlığı açıklamasında, belirlenecek programa göre ayrıca İlköğretim Dairesi’ne bağlı Gazimağusa bölgesi okullarındaki tüm öğrenci ve velilerin uyuz hastalığıyla ilgili bilgilendirileceği kaydedildi.
   Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızın ilgili daireleri; yaşanan rahatsızlık ile ilgili olarak başta Gazimağusa bölgesi olmak üzere ülkemizde eğitim veren tüm kamu okullarıyla iletişim halindedir. Alınan bilgiler doğrultusunda bu vakaya başka bir bölge ve okulda rastlanmamıştır. Rahatsızlık tespit edilen ve tedavilerine başlanan öğrencilerimize ve velilerine acil şifalar diler, konu ile ilgili gerekli önlemlerin ivedilikle alındığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”
 

Elcil: Okullarda panik var
 

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Gazimağusa’da Şehit Hüseyin Akil İlkokulu ve Alasya İlkokulu’nda 20 öğrencide uyuz hastalığının görüldüğünün doktor raporu ile belirlendiğini söyledi.
   Şener Elcil, bu vakaların 17’sinin Alasya İlkokulu’nda, 3’ünün de Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda görüldüğünü kaydetti. Uyuz vakası sayısının önceki gün 5 olduğunu ancak dün sayının artarak 20’ye ulaştığını ifade eden Elcil, sayının daha da aratabileceğini belirtti.
   Elcil, uyuz vakalarının bu iki okulda görüldüğünü ancak oldukça bulaşıcı olduğu için diğer okullarda da görülebileceğini dile getirdi. Sağlık Bakanlığı’nın Alasya İlkokulu’nda dün bazı tedbirler aldığını, bugün de yine tedbirlere devam edip, öğrenci ve ailelerini bilgilendireceğini ifade eden Elcil, özellikle Alasya İlkokulu ve Şehit Hüseyin Akil İlkokulu olmak üzere okullarda panik havası olduğunu aktardı.
   Şener Elcil, dün bazı velilerin bu nedenden dolayı çocuklarını okula göndermediğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın Alasya İlkokulu’nda losyon dağıttığını ve uyuz hastalığının korkulacak bir hastalık olmadığını kaydeden Elcil, tedavi kolay olduğunu ancak çok bulaşıcı olduğu için tüm kesimlerin tedaviye dahil olması gerektiğini bildirdi.
   Şener Elcil, Sağlık Bakanlığı’nın taramasını diğer bölgelere de yayması gerektiğine dikkat çekti. Uyuz belirtilerini görenlerin doktora başvurması gerektiğinin altını çizen Elcil, bu hastalığın ülkemizde geçmişte de görüldüğünü ancak bu kadar sık görülmediğini dile getirdi.
   KTÖS Genel Sekreteri Elcil; “Ülkemize girişler kontrol altında değildir. Sadece Türkiye’den değil, başka ülkelerden de gelenler ellerini kollarını sallayarak ülkemize girebiliyor. Okullara kayıt yaptırmaya gelen öğrencilerin sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Okullarımızda bugün tedavisi kolay olan uyuz hastalığı görülmüştür ancak yarın ne görüleceğini bilemeyiz. Girişlerin kontrollü olmaması nedeniyle ileride tedavi çok zor olan verem, tifo veya aids gibi hastalıkların görülme riski de vardır. Sağlık Bakanlığı kişi okula başlamadan önce gerekli tüm sağlık kontrollerini yapmalıdır” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER