Uzakdoğu’nun ihtişamlı şehri; Ayyuthaya

banner37

Uzakdoğu’nun ihtişamlı şehri; Ayyuthaya
banner99

   Bangkok’un kuzeyinde yer alan Ayyuthaya, antik çağların gizemli havasını halen taşımakta. Oldukça güzel bir doğa içerisinde kurulu olan şehir turuncu renk tuğlalardan oluşmakta. Bir yanı devasa ağaçlar ile sarılırken bir yanı da modern şehir tarafından yutulmakta.


   Siam Krallığı’nın siyasi ve ticareti başkenti olarak 1350 yılında kuruldu. 18. yüzyıla kadar gelişimini sürdüren şehir, dünyanın diplomasi ve ticaret merkezi haline geldi. Konumu itibariyle oldukça önemli bir noktada durması ve saldırılara karşı korunaklı olması sebebiyle şehir zenginliğine zenginlik katmıştır. Ancak 1767 yılında Burma ordusu tarafından şehir yakılıp, yıkılınca tüm ihtişam ve zenginlik o yangının dumanı ile buhar oldu. Bu tarihten sonra şehir kaderine terk edildi.


   Ayyuthaya günümüzde dünya mirası olarak kabul edilen oldukça geniş bir alana sahiptir. Bu alan içerisinde bu bölgenin karakterine ve zenginliğine uygun budist tapınakları ile kulelerin derin yara izi gibi duran kalıntıları durmakta. Ağaçların kök aralıklarından fışkıran tuğlalar, şehrin elde avuçta kalan son yapılarını göstermekte.

banner134

   Erken Ayyuthaya dönemine ait gösterişli sarayları ile yoğun gölgelikli şehir kalıntılarının yanısıra şehrin halen izlenebilir antik yapılanması gezerken hayranlık duyulabilecek kadar muhteşem.

Budha heykelleri ve halen ayakta olan bazı tapınaklar, dünü fısıldar gibi yeşil bir doğanın ortasından bize seslenirken, buna sessiz kalmak mümkün değildi. Tüm antik şehir yolunu yavaşça izlemeye başladık. Gözlerimiz bir dönemin yıkılmaz harikalığında yükselen şehrin silik anıları ile doldu.

Bir tarafı parça parça kurulmuş saraylar bir tarafı dini tapınaklarla örülmüş inanç merkezleri. Bu sokakların kutsallığı arasında gezen budist rahiplerin ve onların selefi olan eski çağ rahiplerinin duaları birbirine karışarak yıkık duvarlardan bize yansımaktaydı.
   Gezmeyle kalın…
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75