Üzerime traktör sürdü!

banner37

Haspolatlı Ali Azeri, ara bölgede bulunan ve kendi kullanımında olan Türk malı tarlalarını parsellemek isteyen Kıbrıslı Rum tarafından öldürülmek istendiğini iddia etti:

Üzerime traktör sürdü!

Meyil AVCAN

 

Haspolatlı Ali Azeri, ara bölgede bulunan ve kendi kullanımında olan Türk malı tarlalarını parsellemek isteyen Yiannakis Massouri isimli Kıbrıslı Rum tarafından geçtiğimiz pazar günü, üzerine traktör sürülerek öldürülmek istendiğini iddia etti.

Azeri, Massouri isimli Kıbrıslı Rum ile aralarındaki husumetin yeni olmadığını, anlaşmalı olarak kendi kullanımı ve sorumluluğunda olan tarlaları eken Massouri’nin kendisine hakkını vermediğini söyledi. Aralarındaki husumetin dört yıl önce Rum basınında da yer aldığını belirten Azeri, bu konuda Kıbrıs Rum kesiminde dava açtığını kaydetti.

Söz konusu tarlaların, Büyük Kaymaklı, Küçük Kaymaklı ve Haspolat bölgelerinin kuzeyinde kalan Barış Gücü’nün olduğu ara bölgede olduğunu belirten Azeri, 161 metrekare parsel hududundaki tarlaların Türk malı ve özel şahıslara ait olduğunun altını çizdi.

Söz konusu tarlaları 1989 yılından bu yana icar edip, ekimini yaptığını belirten Ali Azeri, kendisinden habersiz olarak tarlayı parselleme maksadıyla işaretleme yaptıklarını, ancak kanunda mal sahibinin parselleme esnasında olay yerinde olması ve onun huzurunda işaretleme yapılması gerektiğinin belirtildiğini vurgulayarak, yanlış hudut belirlediklerini savundu.

Olaya müdahale eden Barış Gücü Bölge Komutanı Binbaşı Adrian Hevloc’un bölgeye giderek, her iki tarafın da hafta sonunu bekleyip, mesai zamanı tekrardan hudut işlemi için başvuru yapmalarını ve çıkan sonuca göre yol almalarını söylediğini belirten Azeri, ancak Massouri’nin cumartesi günü tarlaya giderek ekim yapmak istediğini ve kendisinin engellediğini dile getirdi.

 

Azeri: Oğlum olmasaydı, ölecektim

 

Yiannakis Massouri’nin pazar sabahı saat 11.00 sıralarında yine tarlayı sürmek istediğini, kendisinin de onu durdurmak için traktörün önüne geçtiğini anlatan Azeri, Massorui’nin traktörü üzerine sürerek kendisini öldürmek istediğini öne sürdü.

Oğlunun müdahalesiyle hayatının kurtulduğunu ancak bu sırada ayağından yaralandığını kaydeden Azeri, ambulans ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve orada tedavisinin yapıldığını belirtti.

Olay sırasında Barış Gücü’nün yaşananları sadece izlediğini ve müdahale etmediğini savunan Ali Azeri, Yiannakis Massouri ile probleminin bundan 4 sene öncesine dayandığını yineledi.

Azeri, konuyla ilgili Rum basınında 23 Haziran 2014 tarihli gazetede ‘Biri eker, biri gider para talep eder’ başlıklı bir haber yapıldığı bilgisini verdi.

Tarlalarını kullanan Yiannakis Massouri’nin bu tarlalardan 400-500 bin Euro kazanç elde ettiğini ancak kendisine

hakkını talep etmesine rağmen vermediğini ve kendisinin de Kıbrıs Rum kesiminde dava açtığını söyleyen Azeri sözlerine şöyle bitirdi:

“Resmi kiracısı olarak kiraladığım tarlalarda ona güvenmemin sonucu bana haksızlık etti. Bana kin güttü ve şimdi beni yaralayarak öldürmeye teşebbüs etti. Ayağım yaralı olduğu için bir adamı çiftliğin bakımı, diğerini ise tarlaların bakımı için tutmak zorunda kaldım.”

 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER