banner6

Uzlaşı dili ve kanalları her zaman açık olmalı

banner37

DP Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, 146’ncı Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı’ndaki izlenimlerini ve son günlerde gündemde olan BM Kalkınma Programı’nın aracılığı ile Maronitlerin yaşadığı köyde inşa edilen ‘İşbirliği Merkezi’ ile ilgili görüşlerini açıkladı: Uzlaşı dili ve kanalları her zaman açık olmalı

Uzlaşı dili ve kanalları her zaman açık olmalı
banner90
banner99

ÖZEL HABER - CANLI AKTARIM - Cemre CEMALİ

“İLETİŞİMDE BOŞLUK BIRAKILMAMALI”… DP Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, AB’nin finansmanı BM Kalkınma Programı’nın aracılığı ile Maronitlerin yaşadığı köyde inşa edilen İşbirliği Merkezi’ne Türk makamlarının davet edilmemesi ile ilgili doğru bir uzlaşı dili ve kanallarının her zaman açık olması gerekirken bunun açık olmadığını belirtti. Akpınar,“her ne kadar görüş ve siyasi olarak da farklı açılımlarda hareket ediyor olsak bile Güney Kıbrıs’ın veya AB’nin en önemlisi de kendi bünyemizde adanın bütününde azınlık olarak da görülen Maronitlerin bizimle olan iletişiminde boşluk bırakmamız gerekiyor” diyerek bunun doğru yönetilebiliyor olunması gerektiğini vurguladı.

   Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, KIBRIS TV’de Haluk Yerli’nin programına katılarak Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığındaki heyette birlikte gittikleri Bahreyn’de 146’ncı Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı’ndaki (PAB) izlenimlerini ifade etti.

   Doğal afetlerle ilgili bundan sonra yaşanacak her türlü işbirliği konusunda Kıbrıs’ta komite oluşturulması ve iklim değişikliği ile ilgili her iki tarafın da tüm bu süreçleri doğru bir şekilde ve birlikte yapabilme noktasında komite oluşturulması noktasında bir sonuca varabildiklerini söyleyen Akpınar, Güney Kıbrıs’ın diğer otoritelere karşı ortaya koymaya çalıştığı psikolojik baskıyı doğru yönetmeyi başardıklarını açıkladı.

   Akpınar, AB’nin finansmanı BM Kalkınma Programı’nın aracılığı ile Maronitlerin yaşadığı köyde inşa edilen işbirliği merkezine KKTC’den hiçbir yetkilinin davet edilmemesi ile ilgili de görüşlerini belirterek doğru bir uzlaşı dili ve kanallarının her zaman açık olması gerekirken bunun açık olmadığını söyledi.

“Çözümsel açılımlara imkân verecek konu başlıkları görüşüldü”

   Demokrat Parti Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, 146’ncı Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı’na (PAB) katılmak üzere Bahreyn’e gidilmesi ile ilgili Cumhuriyet Meclisi’nin almış olduğu karar için memnuniyetini dile getirerek sürdürülebilir bir sürecin devamlılığı konusunda parlamenterlerin ve milletvekillerinin bu sürece dahil olması gerektiğini ifade etti.

   Akpınar, Bahreyn’deki 146’ncı Asamblesi’nin yıllardır yapıldığını ve Kıbrıs konu başlığının yıllardır gündemde olduğunu belirterek Cumhurbaşkanımızın ve Dışişleri Bakanlığımızın sürdürdüğü müzakere süreçlerinin yanı sıra ileride çözümsel açılımlara imkân verecek konu başlıklarının da burada görüşüldüğünü açıkladı.

   Her siyasi parti genel sekreterlerinin, Güney Kıbrıs yönetiminden siyasi parti yetkililerinin, parlamenterler birliğinin genel sekreterinin yanı sıra İsviçre, İtalya ve Belçika arabuluculuğu kapsamında bu görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Akpınar, biri Kıbrıs biri İsrail- Filistin olmak üzere iki önemli konu başlığının ele alındığını kaydetti.

“Başarılı adımlar attık”

   Akpınar, KKTC’nin Bahreyn’deki temsilciliğinde oldukça başarılı bir temsiliyet sürdürüldüğünü, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin inanılmaz derecede destek verdiğini belirterek “Orada bulunma sürecimizde başarılı adımlar attığımızı düşünüyorum” dedi.

   Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun daha önce 2 kere Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı’na katıldığını, bu sayede süreçle ilgili önceden kendilerini bilgilendirdiğini işaret ederek bu oryantasyona devamlılık arz eden şekilde ihtiyaç duyulduğunu da kaydetti.

   Akpınar, Arabulucu ülkelerden özellikle İtalya’nın deneyimli olduğunu, diğer iki arabulucunun yeni katıldığını ve Kıbrıs gerçeği ile ilgili geçmişte pek de deneyimleri olmadığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

   “İtalya’nın biraz daha yönlendirmesi ile oldu, bizi sonuca İtalya taşıdı diyebilirim. Şu anda bize nasıl bir sonuç elde ettiniz diye görüş sorulmadı bu nedenle bizim alıştırmamız lazım. Sürecin doğru bir şekilde kurgulanması ve ileriye taşınmasında sonuç raporlarının muhakkak sunulması ve değerlendirilmesi gerekir.”

“İki konuda sonuca vardık”

   Akpınar, toplantıda doğal afetlerle ilgili bundan sonra yaşanacak her türlü işbirliği konusunda Kıbrıs’ta komite oluşturulması ve iklim değişikliği ile ilgili her iki tarafın da tüm bu süreçleri doğru bir şekilde ve birlikte yapabilme noktasında komitelere hayat vermeleri olmak üzere Güney Kıbrıs ile iki konuda bir sonuca varabildiklerini açıklayarak ilerleyen günlerde Parlamentolar Birliği’nin sonuç raporunda da açıklanacağını, sonuç raporuna göre de komitelerin oluşturulmasının büyük bir önem arz edeceğini söyledi.

   Güney Kıbrıs’ın diğer otoritelere karşı ortaya koymaya çalıştığı psikolojik baskıyı çok doğru yönetmek gerektiğini ve bunu başardıklarını işaret eden Akpınar, “vermiş olduğumuz yanıtlarla 74’e atıfta bulunarak çözümsel öneriler ortaya koymak yerine ilerisi ile ilgili öneriler üzerine odaklanmışken onlar tamamıyla 74 odaklıydı” dedi.

“Açılış toplantılarında bayrağımız yer aldı”

   Akpınar, Asamble’nin bünyesinde iklim değişikliği, kadın ve kadına şiddet, çocuk gibi onlarca öncelikli ve farklı konu başlığı olduğunu kaydederek tüm ülke parlamenterlerinin birlikte katılım gösterdiğini ve her ülkenin kendi açısından parlamenterler birliği ile ortak bir nihai karar alma noktasında olduğunu söyledi.

   Demokrat Parti Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar şöyle devam etti:

   “Kıbrıs müzakeresi, Kıbrıs’ta çözümsel yaklaşımların neler olabileceği noktasında bizim artık duruşumuz belli. Mevcut statü ve duruşu hem karşı tarafa kabul ettirmek hem de sonraki süreçte olası işbirlikleri noktasındaki konuyu ele aldık bu KKTC’ye ait olan bir gündemdi. Ortaya koyduğumuz duruşun dışında parlamenterler birliğinin orada KKTC’nin bayrağına yer vermiş olmasıydı. Bütün açılış toplantılarında bayrağımız hepsinde yerini aldı.”

“Doğru bir uzlaşı dili ve kanalları her zaman açık olmalı”

   Akpınar, Bahreyn, Pakistan ve Azarbeycan’ı ülkemize davet ettiklerini ifade ederek sadece siyasi açılımlarla değil ülkeler arası işbirliği yaparak turizm, ticaret, eğitim anlamında çok ciddi konu başlıklarını konuştuklarını açıkladı.

   Son zamanlarda Avrupa Birliği’nin finansmanı ve Birleşmiş Milletler inisiyatifi ile Maronit bölgesinde yapılan işbirliği binasının açılışına Türk makamlarının davet edilmemesi ile ilgili görüşlerini dile getiren Akpınar, doğru bir uzlaşı dili ve kanallarının her zaman açık olması gerekirken bunun açık olmadığını belirtti.

   Akpınar, “her ne kadar görüş ve siyasi olarak da farklı açılımlarda hareket ediyor olsak bile Güney Kıbrıs’ın veya AB’nin en önemlisi de kendi bünyemizde adanın bütününde azınlık olarak da görülen Maronitlerin sonuç olarak onların bizimle olan iletişiminde boşluk bırakmamız gerekiyor” diyerek bunun doğru yönetilebiliyor olunması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2023, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104