Uzlaşı sağlandı, protokol yarın

banner37

4 saat süren görüşme sonrası Maliye Bakanı Serdar Denktaş Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit'le birlikte Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları basına açıklama yaptı.

Uzlaşı sağlandı, protokol yarın
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI - CANLI

21.30: İş araçları kaldırıldı, trafik normal seyrine döndü.

20.59 - Uzlaşma sağlandı

4 saat süren görüşme sonrası Maliye Bakanı Serdar Denktaş Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit'le birlikte Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları basına açıklama yaptı. Yapılan açıklamada varılan anlaşmanın kayıp ya da kazanç olarak algılanmaması istendi.

Buna göre, büyükbaş hayvan sütü hayvancının talebi olan 2.90 TL'den değil, 2.80 TL'den alınacak. Öte yandan, imalat sanayiye satışı yapılan sütün fiyatı 1.99'den 1.87 TL'ye çekildi Yapılan bu değişiklikle, piyasadaki süt fiyatının da düşmesi sağlanacak.

Varılan uzlaşıyla yem ithali de serbest bırakılırken, Hayvan Üreticileri eylemi sonlandırılma kararı aldı.

Kararın 4 ay süreyle geçerli olacağı da belirtilirken, protokolün yarın imzalanacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, "bu kriz bize gösterdi ki, hayvan üreticileri ve tüketici arasındaki ilişki devlet tarafından daha sıkı sağlanacak. LTB'nin de içinde olacağı bir sistem geliştirilecek" dedi.

***

14.52 - “Durumun daha da kötüye gideceğinin onlar da farkında”

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları üyelerine yaptığı konuşmada hükümeti suçladı. Naimoğulları’nın açıklaması şöyle:

Sen kaosa oynuyorsun. Sen tarımı yönetmeyi bilmiyorsun. Şimdi de 6 gündür bu üreticiye çile çektiriyorlar ve polisle karşı karşıya bırakıyorlar. Polis ekibimiz de bu olayda bazı yanlışlar yaptı. Biber gazı sıkılması olayı doğru bir olay değildir.

Bugün herkesi sağduyuya davet ediyorum. Bu gelinen noktada onların da rahatsızlığı çok büyüktür. Bugünden itibaren durumun daha kötüye gideceğinin onlar da farkındadır.

Mustafa Naimoğulları, hükümetin küçükbaş konusundaki açılımlarını olumlu karşıladıklarını, belirsiz olan konunun arpa fiyatları ile büyükbaş hayvan süt fiyatıyla ilgili olduğunu söyledi. Birlik başkanı yem ithalatının serbest bırakılmasının da talepleri arasında olduğunu kaydetti. 

Polisin eylem kırmak için dün akşamdan beri kavşaklarda olduğunu da savunan Naimoğulları, “Üreticiler toprak yollardan Lefkoşa’ya ulaştı. Amaç araçlı eylem yapmak değil. Eyleme araçsız da devam ederiz. Bu tavırlar üreticiyi daha fazla kenetliyor” dedi.

***

14.14 - Üretici yeniden Tarım Bakanlığı önünde

Hayvan Üreticileri, Bakanlığa verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından yeniden Tarım Bakanlığı önünde toplanmaya başladı. Pankart ve sloganlarla Tarım Bakanlığı önünde bekleyen üreticiler, Tarım Bakanı Erkut Şahali ile görüşmek için bekliyor.

Hayvan Üreticileri yanısıra, onlara destek veren Çiftçiler de Tarım Bakanlığı önünde toplandı. Polis şeridinin önünde sloganlar atıp davul zurna çalan hayvancılar arasında bazı üreticilerin ekmek getirdiği de gözlemlendi.

Bazı üreticiler, “ekmeğimizi istiyoruz”, “birlik mücadele dayanışma” sloganlarıyla hükümeti eleştiriyor.

***

12.29 - Üreticilerin merkeze girişine izin verilmiyor

banner134
Aşağı Mesarya bölgesinden gelen üreticiler Atatürk Öğretmen Akademisi’nin bulunduğu çemberde polis ekipleri tarafından durduruldu. Üreticilerin Lefkoşa merkeze girişine izin verilmediği belirtilirken, Tarım Bakanlığı önündeki hayvancıların destek vermek için şu sıralarda AÖA’ya doğru hareket ettiği öğrenildi.

***

11.13 - Naimoğulları: Görüşmeye ara verildi

Görüşme 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları şunları kaydetti:

“Yönetim Kurulu’yla birlikte görüşmeye girdik. Sayın Bakan Cumartesi ve Pazar çalıştıklarını ifade etti. Son noktalarının ne olduğunu ortaya koydu. Biz taleplerimizi söyledik. Kendisi bu konunun burada çözülemeyeceğini ve gidip Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile görüşmesi gerektiğini kaydetti. 2 saatlik bir süre talep etti. Şu an için görüşmeye ara verildi.”

Mustafa Naimoğulları, taleplerinin, “arpa fiyatlarının düşürülmesi veya çiğ süt fiyatlarının arttırılması; ya da yem ithaline izin verilmesi” olduğunu ifade etti.

Türkiye’de yemin torbasının 80 TL, burada ise 120-140 TL; arpanın Türkiye’de kilosu 1.1 TL’den, burada ise 1.8 TL’den satıldığını söyleyen Naimoğulları, hayvancının ülkedeki 3 yem fabrikasının insafına bırakılmaması gerektiğini kaydetti. Naimoğulları, yemin Türkiye’den çok daha ucuza tedarik edilebileceğini ifade etti.

Naimoğulları kesin bir anlaşmanın söz konusu olmadığını da sözlerine ekleyerek, uygun bir önerinin gelmesi halinde, uygun şartlar çerçevesinde bir anlaşmanın da olabileceğini söyledi.

***

11.01 - Üreticinin Lefkoşa’ya girişine izin verilmiyor

Hayvan Üreticileri Başkanı Mustafa Naimoğulları, Yonca Kavşağı üzerinde yolda, Serhatköy’de ve ülkenin farklı yerlerindeki iş araçlarının Lefkoşa’ya gelinmesine engel olunmaya çalışıldığını belirtti. Öte yandan hayvan üreticilerinin, tarlalardan geçerek şehre giriş yapmaya çalıştığı da gözlemleniyor.

***

11.00 - Görüşme başladı

Tarım Bakanlığı'nın daveti ile Tarım Bakanlığı'na giden Hayvan Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu ile Bakanlık yetkilileri arasındaki görüşme saat 11.00 itibariyle başladı. Toplantı basına kapalı olarak gerçekleştiriliyor. 

***

10.48 - Hayvancı Tarım Bakanlığı önünde toplandı

Hayvan Üreticileri Tarım Bakanlığı önünde toplandı. Bakanlık önünde toplanan kitleye açıklama yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Mustafa Naimoğulları, Tarım Bakanlığı'nın daveti üzerine Bakanlığa görüşmeye gireceklerini ve taleplerini Bakan Erkut Şahali'ye ileteceklerini kaydetti.

***

10.35 - Hayvancının eylemi Yonca Kavşağı’nda başladı

Hayvan Üreticilerinin eylemi bugün kaldığı yerden devam ediyor. Yonca Kavşağı’nda toplanmaya başlayan eylemcilerin, günün ilerleyen saatlerinde Lefkoşa Tarım Bakanlığı’na gelmesi bekleniyor.

Hayvancıların iş araçlarının üzerindeki pankartlardan bazılarının “Köylü Milletin Efendisidir”, “Bu Mücadele Emek Mücadelesidir”, “Vatan Hürriyet, Ekmek” olduğu gözlemlendi.

Hayvancıların bugünkü eylemine Çiftçiler Birliği’nin de destek vereceği kaydedilirken, bazı üreticilerin ise Serdarlı civarında toplanmaya başladığı ve Lefkoşa’ya gelme hazırlığı yaptığı öğrenildi.

KIBRIS’ın edindiği bilgilere göre, polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı ve civar bölgelerden Lefkoşa’ya polis gücü sevk ettiği de öğrenildi.

Detayları bildirmeye devam edeceğiz...

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75