Uzlaşıya çok yakınız

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, emirname konusunda hükümetle büyük oranda antlaştıklarını açıkladı

Uzlaşıya çok yakınız

Ahmet İLKTAÇ

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, birliklerinin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Gazimağusa, Yeniboğaziçi, İskele Geçiş Süreci Emirnamesi ile ilgili hükümetle uzlaşıya çok yakın olduklarını söyledi.

İmar Planı’nın teknik kısımlarının 6 aylık süre içerisinde hazırlanması, öncelikli yatırım bölgelerinin belirlenerek 2 ay gibi kısa vadede tamamlandık sonra yayınlanıp ekonomiye girmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını belirten Gürcafer, müktesebatlarla ilgili üyelerinin bir takım sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntılar için çözüm arayışları olduğunu bildirdi.

Cafer Gürcafer, mutabakat metni taslağında uzlaşılması halinde gerekli açıklamayı kamuoyuna duyurup, eylem sürecini sonlandıracaklarını dile getirdi.

Gürcafer: Bir yere vardık gibi görülüyor

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, birliklerinin sosyal medya hesabından canlı olarak yaptığı açıklamada ilk günden bu yana hükümetle sürekli görüştüklerini söyledi.

Cafer Gürcafer, bugün tekrardan mecliste hükümetle yaptıkları toplantı neticesinde tam neticelenmemiş olmasına “ bir yere vardık gibi görülüyor” dedi.

Hükümetle, 55/89 sayılı yasanın tadil edilmesi ve sivil toplumun da içinde olacağı daha katılımcı bir şekle dönüştürülmesi konusunda mutabakata vardıklarını kaydeden Gürcafer, İmar Planı’nın teknik kısımlarının 6 aylık süre içerisinde hazırlanması, öncelikli yatırım bölgelerinin belirlenerek 2 ay gibi kısa vadede tamamlandık sonra yayınlanması ve ekonomiye girmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

Cafer Gürcafer, encümenden bir kaynağın aktarılarak İmar Planı’nın kısa sürede tamamlanmasının güvence altına alınması konusunda da hükümetle anlaştıklarını dile getirdi.

Müktesebatlarla ilgili üyelerinin bir takım sıkıntıları olduğunu ifade eden Gürcafer, bu konuya çözüm arayışlarının devam ettiğini dile getirdi.

Cafer Gürcafer; “bunun dışındakiler ufak detaylardır. Niyet aynıdır. Tek düşüncedir. Yazılımdan bizim veya onların farklı anlaması var. Bunları da ortadan kaldırıyoruz. Neticede bir mutabakat taslağı hazırlıyoruz. Bu mutabakat metni taslağında da uzlaşılması halinde gerekli açıklamayı kamuoyuna duyurup, eylem sürecini sonlandıracağız. Ama dediğim gibi şuanda halen daha bitmiş değildir. Altını çize çize söylüyorum. Amacımız ülke için doğru olanı yapmaktır. Doğrunun etrafında toplanmaktır. Siz bize bunu verin biz size bunu verelim gibi bakkaldan bir şey alıyormuşuz gibi bir pazarlık yapmıyoruz. Ülke için doğrusu neyse onu savunuyoruz. Bizim kendimize göre farklı bakış açımız var, bakış açımız çerçevesinde doğruları savunuyoruz” diye konuştu.

Amaç bir olduktan sonra netice olarak uzlaşının sağlanacağını ifade eden Gürcafer, uzlaşıya çok yakın olduklarını, gün içerisinde bu mutabakat taslağının netleşeceğini ve inşallah kamuoyuna beklediği cevabı vereceklerini açıkladı.

Eğer mutabakat metninde bir antlaşma olmazsa kesinlikle eyleme gideceklerine vurgu yapan Gürcafer, metinde antlaşma olursa eylemi kaldıracaklarını dile getirdi.

Cafer Gürcafer, ülkeyi sıkıntıya sokmaya ve sokağa dökülmeye çok meraklı olmadıklarını, böyle bir dertleri de olmadığının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER