Uzlaştılar: Protokol bugün

banner37

Hayvan üreticileri, 6 gündür süren araçlı eylemlerine hükümetle orta yolda buluşulması sonrası ara verdi

banner87
Uzlaştılar: Protokol bugün
banner90
banner99

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, geçtiğimiz çarşamba süt ve arpa fiyatlarında düzenleme yapılması talebiyle başlattığı eyleme, hükümetle varılan uzlaşı sonrası ara verdi. Birlik yönetim kurulu ile hükümet anlaştı ancak alınan kararlar üreticiyi memnun etmedi.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, alınan kararların üreticiye kazanımlarıyla ilgili üreticileri ikna etmeye çalıştı. Üreticiler, alınan kararları “fiyasko” olarak değerlendirdi ancak birlik yönetim kurulunun vardığı uzlaşıya uyacaklarını açıkladı.

Eyleme varılan mutabakat sonrası ara veren üreticiler, iş araçlarını yollardan çekti.

Hükümetle dört kez masaya oturan üreticiler, altı günün sonunda hükümetle anlaştı.

Başbakanlık’ta, Başbakan Tufan Erhürman başkanlığında, dün bir bölümünü ilgili kesimlerle, bir bölümünü de üreticilerle gerçekleştirilen yaklaşık 10 saat süren toplantıda, orta yolda buluşuldu ve üreticiler eyleme ara verdi.

Anlaşmaya göre, küçükbaş hayvan desteği artırılacak; süt imalathanelere 1.87’ye satılacak; 2.60 TL olan süt fiyatı 1.80 olarak yeniden belirlendi; 1.90 TL’den imalat sanayiine satılan sütün fiyatı da 1.87 TL’ye düşürüldü.

Üreticilerin artan giderlerinin karşılanması için 4 ay süreyle litre başına 1 TL maliyet destek primi ödenecek. Karma hayvan yemi ithalatına da izin verilecek.

Hükümet ile birlik arasında bugün anlaşılan konularla ilgili protokol imzalanacak.

Dün sabah saatlerinde üreticilerle masaya oturan ve talepler konusunda karar vermek için üreticilerden iki saat müsaade isteyen hükümetin toplantısı yaklaşık 10 saat sürdü.

Uzun toplantı sonrasında Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, basının karşısına çıkıp, uzlaşılan noktaları aktardı.

Şahali: Kazanç veya kayıp olarak değerlendirilmesin

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, gelinen noktanın herhangi bir tarafın kazancı veya kaybı olarak değerlendirilmemesini istedi, hayvancıların üretiminin devamı için devletle iş birliği için bir yaklaşım ortaya konulduğunu vurguladı.

Şahali, “Bir haftadan beridir devam eden görüşmelerimizde, karşılıklı uzlaşı arayışımız sonuç verdi ve hayvancılarımızla toplumsal çıkarları gözeten bir orta yolda buluşmayı başardık. Bizlerin de amacı onlar gibi, tarımsal üretimin devamı ve ekonomimize sağladığı katkının artırılmasıdır” dedi.

Eylemlilik sürecinde kamu düzeninin korunmasının, hem eylemciler hem de eyleme muhatap olanlar için kaçınılmaz bir sorumluluk, güvenlik güçleri içinse elzem bir görev olduğunu ifade eden Şahali, şöyle dedi:

“Bizler bu süreçte, devlet adına üstlendiğimiz görevin gerektirdiği sorumluluk, kararlılık ve soğukkanlılıkla hareket etmeye özen gösterdik. Yaşanan istenmeyen olaylarda zarar görenlere geçmiş olsun der, tekrarının olmamasını dilerim.  Görevinin gereğini yerine getirme gayreti içinde olan güvenlik güçlerine teşekkür eder, benzer durumlarda bir kez daha kimsenin can ya da mal güvenliği endişesi hissetmemesi temennimin altını çizmek istiyorum.  Halkımızın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı aşabilmesi için bizler diyalog kapıları ardına kadar açık kalmak kaydıyla, tüm kapasitemizle çalışmaya devam edeceğiz ve bu günlerin en az hasarla atlatabilmesi en büyük dileğimizdir”.

“Litre başına 1 TL maliyet destek primi ödenecek”

Şahali, üreticilerle varılan uzlaşının maddelerini açıkladı:

“Çiğ soğuk inek sütü fiyatı 1.80 TL olarak son Bakanlar Kurulu kararındaki esaslar geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Buna ek olarak litre başına 1 TL maliyet destek primi ödenerek, Hayvan üreticilerimize 1.80+1= 2.80 TL/litre ödeme yapılmak suretiyle gerçek maliyetleri üzerinden ödenmeleri sağlanmıştır. (1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)

Süt ve süt ürünlerinin pazarlanabilmesi ve süt fiyatına getirilen iyileştirmenin tüketiciye inditim olarak yansıtılması için, çiğ soğuk inek sütünün imalat sanayiine satış fiyatı 1.99 TL yerine 1.87 TL olarak yeniden düzenlenmiştir. (1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)

Küçükbaş hayvan başına 80 kg hibe arpa desteği sağlanmış olup, ilk 30 kg kısmın dağıtımına başlanmıştır.

Karma hayvan yemi ithalatı Hayvancılık Dairesi denetimine tabi olarak serbest bırakılacak.

Hayvan besleme giderlerinin aşağıya çekilebilmesi için Hayvancılık Dairesi tarafından farklı rasyonlar hazırlanarak kullanımı sağlanacak.

Toprak Ürünleri Kurumu’nun tüketiciye sunulacak etin, hayvancılarımızdan aracısız ve piyasa koşullarından daha ucuz temin etmelerine olanak sağlayacak uygulamaya geçilecek, hijyenik koşullarda kesiminin yapılması ve fiyat denetimi altında satışa arz edilmesi sağlanacak.

1 Eylül, 2018 itibarıyla yürürlüğe giren arpa fiyatları geçerlidir.”

1 TL destek primi… Yem ithalatına izin

Hayvan üreticilerinin artan giderlerini telafi edebilmek adına 4 ay süreyle, 31 Aralık’a kadar geçerli olmak üzere litre başına 1 TL maliyet destek primi ödenmesinde uzlaştıklarını açıklayan Bakan Şahali, karma hayvan yemi ithalatının önünün açılması, hem alternatif içerik hem de fiyatların oluşmasına zemin hazırlanacağını kaydetti.

Şahali, bunun dört ay yürürlükte kalacağını ve 1 Ocak’tan itibaren destek programının yeniden ele alınıp şekillendirileceğini bildirdi. Eylem sürecinde zaman zaman sinirlerin gerildiğine işaret eden Bakan Şahali, bakanlığın çiftçinin hayvancının evi, devlet nezdinden birinci muhatabı olduğunu, ilişkilerinin uygar şekilde süreceğini vurguladı.

Denktaş: Daha ucuz ve sağlıklı et tüketimi için çalışılıyor

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, hayvan üreticisiyle kasap/tüketici arasındaki ilişkinin, bundan böyle devlet tarafından daha farklı düzenleneceğini hem daha ucuz hem daha sağlıklı bir et tüketiminin LTB’nin de katkısıyla hayata geçirileceğini bildirdi.

Denktaş, tüm mutabık kaldıkları konuların bugün bir protokole bağlanacağını açıkladı; “Önümüzdeki dört ayı da müzakere ederek gelecek yılın nasıl şekilleneceğini birlikte tartışarak neticelendireceğiz” dedi.

Özyiğit: Sağduyu galip geldi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de yoğun müzakerelerden sonra sağduyunun galip gelmesinin ülke demokrasisi açısından sevindirici olduğunu, ülkenin zor günlerden geçtiğini söyledi.

Eylemin bir hak olduğunu ve yeri geldikçe sivil toplum örgütlerinin eyleme başvurmasının doğal olduğunu kaydeden Özyiğit, uzlaşının önemini vurguladı. Özyiğit, hayvancıların eylemi konusunda hükümet ortağı dört parti başkanı olarak yoğun mesai harcadıklarını kaydetti.

Üreten kesimlerin son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşadığını, kuraklık nedeniyle de sorunlar bulunduğunu; hükümetin ısrarla demokrasiyi tüm yönleriyle işleterek çözümler üretmeye çalıştığını kaydeden Özyiğit, bugün de sağduyunun galip geldiğini ve uzlaşıya varıldığını belirtti. Özyiğit, gelinen noktanın ülke için önemini vurgulayarak Kıbrıs Türk toplumunun topraklarına ancak üretimle tutunabileceğini kaydetti.

Naimoğulları: En önemli uzlaşı yem ithalatının serbest bırakılması

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, altı gündür eylemde olduklarına işaret ederek hükümetin de sektörün içinde bulunduğu durumu bildiğini, hep beraber hassas davranacaklarını kaydetti.

Küçükbaşa 80 kg hibe arpa ve hayvan başına 50 TL destek verilmesine başlandığını; sütte küçükbaşta zaten uzlaştıklarını, büyükbaş hayvan sütünde 30 kuruş artışla 2.90 TL istediklerini ancak 2.80’e bağlandığını kaydeden Naimoğulları, kendileri için en önemli uzlaşının yem ithalatının serbest bırakılması olduğunu, dövizden etkilenen yem fiyatları yüzünden canlarının çok yandığını söyledi.

Mezbahanın devreye konularak kendilerine verilmesi talebini yineleyen Mustafa Naimoğulları, Tarım Bakanı’nın daha önce de bu konuya olumlu baktığını bildiklerini ifade etti.

Naimoğulları, birlik yönetim kurulunun bu noktada eylemeye ara verme kararı aldığını; bugün protokol imzalanacağını, bütün dertlerinin üretimin devamlılığı olduğunu vurguladı. Altı gündür eylemdeki hayvancının dayanacak gücü kalmadığını, hükümetin de çok uğraş verdiğini, kaynakların sınırlı olduğunun defalarca ortaya konulduğunu belirten Naimoğulları, 2019 bütçesinde hayvancılık ve tarım sektörünü daha iyi noktaya getirecek kaynaklar sağlanması ve kuraklık yaşanmaması umudunu ifade etti.

Çözemedikleri ufak tefek sıkıntıları da yine iyi niyetle çözeceklerini kaydeden Naimoğulları, bu amaçla ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Naimoğulları, gelinen aşamayı üyelerine bildireceklerini kaydederek, bugün için eylemi sonlandırma noktasında olduklarını ifade etti. Naimoğulları’nın “Belki önümüzdeki günlerde sayın bakana bir kaynak gelir ve bize desteklemede bir açılım yapar” demesi üzerine Denktaş’tan “Allah bana ben size” sözleri işitildi.

Hafta sonu arasından sonra yeniden

Hayvan üreticilerinin cuma günü olaylı geçen eyleminde polis, iki kez biber gazı kullanmış, arbede ve yaralanmalar olmuştu. Olaylı günün ardından üreticiler, eyleme hafta sonu arası vermişti.

Üreticiler iş araçlarını terminal çemberi ve Tarım Bakanlığı binası önüne bırakarak, eylem kararlılıklarını ortaya koymuştu. Ancak, cumartesi günü “trafik akışını engellediği” gerekçesiyle terminal çevresindeki birçok iş aracı polis ve/veya üreticiler tarafından yol kenarına çekilmişti. Aynı günün akşam saatlerinde ise, kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle iki üreticinin ifadesine başvurulmuş, dava okunmadan serbest bırakılmıştı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, “Eylem devam ediyor, pazartesi daha şiddetli şekilde geleceğiz” açıklaması yapmıştı.

Altıncı gün toplantıyla başladı

Eylemin altıncı günü toplantıyla başladı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin çağrısı üzerine, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Mustafa Naimoğulları başkanlığındaki yönetim kurulu, 15 dakika süren bir toplantı yaptı.

Bakan Şahali, hafta sonu üreticilerin talepleri konusunda çalışma yaptıklarını belirtirken Naimoğulları da kendi taleplerini yeniden masaya koydu.

Hükümetin üreticiden karar için iki saat müsaade istemesine üreticiler olumlu baktı.

Ancak sabah saat 11.00’den beri Tarım Bakanlığı önünde saatlerce bekleyen üreticilerin sabrı taştı. Zaman zaman serzenişlerin yapıldığı, birlik başkanlarının açıklamalarıyla sakinleşen üreticiler, saat 16.45’te üreticilerin Başbakanlık’a toplantıya çağrılmasıyla yeniden beklemeye başladı.

Toplantı yaklaşık 10 saat sürdü, saat 21.00 sıralarında sona erdi.

Kavşaklarda polis engeli

Üreticiler, hafta sonu arasının ardından dün sabah saat 10.00 sıralarında yeniden Tarım Bakanlığı’na yürüdü.

Bir grup üretici ise iş araçlarıyla Mağusa-Lefkoşa anayolunda, bir grup üretici Serhatköy kavşağında toplandı. Yonca kavşağı yakınlarında iş araçlarıyla Tarım Bakanlığı önüne gitmek isteyen çiftçilere ise polis izin vermedi.

Şehir içi trafik akışının aksamaması için tarım iş araçlarının ana yola çıkışına izin vermeyen polis, kavşaklarda geniş güvenlik önlemleri aldı.

Polis evrak istedi, üreticiler tarladan geçti

Bir süre, polis ile üreticiler arasında yaşanan gerginliği Lefkoşa Bölge Karakollar Amiri Rüstem Tunçtaşlı, yatıştırdı.

Üreticiler polise, “açın yolu eylemimize gidelim” derken Tunçtaşlı, yasanın verdiği yetkiye dayanarak eylemlerin yapılabileceğini ancak bu işin vurarak kırarak olmayacağını söyledi.

“Polisle lütfen karşı karşıya gelmeyin” çağrısı yapan Tunçtaşlı’nın bu söylemi üreticiden de destek gördü ve “Biz de öyle olmasını istiyoruz” yanıtı geldi. Tunçtaşlı, “Polis olarak yanınızdayız” dedi.

Tunçtaşlı, üreticilerden iş araçlarının evraklarını görmek istedi.

Üreticiler bakanlıktan çıkacak sonucu beklerken, eylem yerine ulaşmak için büyük çaba harcayan ancak her yerde polis engeliyle karşılaşan iş araçlı üreticiler, tarlalardan geçerek Tarım Bakanlığı önüne gitmeye çalıştı. Fakat Atatürk Öğretmen Akademisi önüne geldiklerinde, polisin araçlarla yolu kestiğini gördü.

Kombayları bıraktılar, traktörlerle polis eskortluğunda eyleme katıldılar

Polis, burada kombayların trafiğe girişine izin verilmediğini ancak traktörlerle eylem alanına geçişe izin verileceğini söyledi.

Polisin bu tavrı üzerine, Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, 3 tane kombayın akademi yakınında bir yere park edilip, eylem yerine traktör ve jeep araçlarla gidilmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

Polisin eskortluk yaptığı eylemciler, “Susma sıra sana gelecek”, “Teslim olmayız” pankartları açtı ve kol kola girerek Tarım Bakanlığı önüne yürüdü.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemine desteğini yineledi. Yüzlerce çifti, “Bu çiftçi yerlidir” pankartıyla hayvan üreticilerine destek için bakanlık önüne yürüdü. Ellerinde ekmeklerle eylem yerine giden çiftçiler, Başbakan’a ve Tarım Bakanı’na “sorunumuzu çözün” çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin başlattığı eylemin haklı bir eylem olduğunu belirterek, “İlk günden beri oradaydık, orada olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Çavuş, hayvan üreticilerinin temel sıkıntısının girdi maliyetlerinin yüksekliği olduğunu belirtti.

Üreticiye yük gözüyle bakılmamasını isteyen Çavuş, hükümete sağduyulu davranma çağrısında bulundu.

Çavuş ayrıca, eylemde yaşanan olaylara dikkat çekerek, “köylünün milletin efendisi olduğunu” kimsenin unutmaması gerektiğini söyledi.

“Biber üreten üreticiye biber gazı kullanılmasının vız geldiğinin unutulmaması gerektiği” görüşünü kaydeden Çavuş, “Bu kriz ortamında toprağa ve üretime sahip çıkmak, halkın sofrasına kaliteli ürün ulaştırmak yürek ve cesaret ister” dedi.

“Ekmek kavgasındayız”

Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, eylem yerine getirdikleri ekmeği, üreticilere bölüştürdü.

“Bu bizim ekmek kavgamız. Ekmeği bölüşerek yiyoruz” diyen Çavuş, ekmeği küçük dilimlere parçalayarak üreticilere dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75