banner6

Vah benim güzel ülkem!

banner37

Vah benim güzel ülkem!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Binlerce sorunla ülke adeta yangın yerine dönerken, ülkede istikrarlı bir hükümet kurulamaması vatandaşı canından bezdirdi.

   Vatandaş, ilaç sıkıntısına, zamlara, alım gücünün günden güne daha erimesine, elektrik sorununa, bozuk yollara çözüm beklerken, siyasetteki istikrarsızlık “vah benim güzel ülkem, ne hale geldi” dedirtti.

   Ayrıca hükümetin kısa süre içerisinde bir kurulup, bir dağılması nedeniyle ülke için büyük önem taşıyan birçok yasa tasarısı da havada kaldı yani yasalaşamadı.

   Tüm bunlar yetmezmiş gibi yerel seçimin tarihi bile belirlenemedi.   

Protokolün içeriği açıklanamadı…

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2022 İktisadi ve Mali Protokolü imzalandı.

Ancak bu protokolün imzalanmasının kısa bir süre sonrasında hükümet dağıldı. Protokolün içeriği ise bir türlü açıklanmadı.

İlaç sıkıntısı çözülemedi…

   Ülkede hükümet krizleri devam ederken ilaç sıkıntısına da bir türlü kalıcı bir çözüm bulunamadı. Kanser hastalarından tutun da sürekli ilaç kullanmak zorunda olan birçok hasta ilaç bulamadı.

   Hatta hastanelerdeki cihaz sorunları da ilaç sıkıntısının üzerine tuz biber oldu.

Üretici perişan…

   Gerek yükselen girdi fiyatları gerekse de arpa sorunu üreticiyi de canından bezdirdi. Son aylar içerisinde birçok kez sokağa inmek zorunda kalan üretici tüm bu sorunlara çözüm istedi. Ancak hükümet krizleri nedeniyle üreticinin de sorunu çözülemedi. 

Bütçe açığı katlanarak artıyor…

   Dövizdeki aşırı yükselme nedeniyle, daha yapılırken 2 milyar 680 milyon TL açık veren 2022 bütçesindeki delik, hayat pahalılığı ve asgari ücret artışıyla birlikte 1 milyar 900 milyon TL daha büyüdü.

   Bakanlar Kurulu devletin mali yükümlülüklerini yerine getirmek için defalarca özel bankalardan borçlanmak zorunda kaldı.

Elektrik fiyatları oyuncak oldu…

   Ülkede elektrik fiyatlarına önce yüzde 170 ile 400 arasında değişen bir zam yapıldı. Ardından bu zammın geri alınacağı söylendi. Bir süre zammın geri alınması uygulamaya konulmadı. Ardından bu zam geri alındı, ancak bu kez de faturalara “yakıt bedeli” diye bir kalem eklenerek vatandaşın elektrik faturası nedeniyle cebinden çıkan para artırıldı. Daha sonra “yakıt bedeli” kaleminin de kaldırıldığı açıkladı.

Dönüşümlü elektrik kesintileri…

   Ülkede elektrikle ilgili yaşanan tek sıkıntı yapılan zamlarla da sınırlı kalmadı. Akaryakıt sorunu nedeniyle günlerce süre dönüşümlü olarak elektrik kesintileri yapıldı.

   Bu da vatandaşı canından bezdiren sorunlardan bir tanesi oldu.

Zam furyası…

   Ülkede hükümet krizi devam ederken, zamlar da durmadı. Akaryakıt, elektrik, tüp gaz zamlandı. Bunlara gelen zamlar birçok sektörün girdi maliyetlerini artırdı. Bu da beraberinde marketten, kasaba, manava, giyim sektörüne kadar birçok dükkanda satılan ürünlerin fiyatının zamlanmasına neden oldu.

Yerel seçim tarihi belirsiz kaldı…

   Ülkede Anayasa’ya göre haziran ayında yapılması gereken yerel seçim de hükümet krizinin kurbanı oldu. Seçimin ne zaman yapılacağı yönündeki tartışmalar devam ederken hükümetin istifası nedeniyle bu konuda netlik kazanamadı.

   Normal şartlardan çoktan seçim tarihinin açıklamış olması ve seçim yasaklarının da devreye girmiş olması gerekiyordu. Ancak Yüksek Mahkeme’nin Cumhuriyet Meclisi’ne bu konudaki tüm uyarılarına rağmen tarih bir türlü açıklanmadı.

Reform yalan oldu…

   Yerel seçim öncesi yapılması planlanan yerel yönetimler reformu da yalan oldu. Bu reformla belediye sayılarının azaltılması ve seçime de ona göre gidilmesi planlanıyordu. Bu durum ise ülkede ciddi bir tartışma konusuna dönüşmüş hatta birçok belediye çalışanının da sokağa dökülmesine neden olmuştu.

Asgari ücretli geçinemiyor…

   Ülkede son 10 yıl içerisinde 14 kez asgari ücret artırıldı. Ancak bu durum asgari ücretin dolar, sterlin ve Euro karşısında erimesine engel olamadı.

   2013’te brüt bin 415 TL olan asgari ücret dolar olarak 802, Euro olarak 602 ve sterlin olarak da 507 sterline eşitti.

   Ancak içerisinde bulunduğumuz 2022 yılında brüt 7 bin TL olan asgari ücret dolar olarak 469, Euro olarak 444 ve sterlin olarak da 382’e eşit oldu.

   Yani asgari ücret son 10 yılda dolar kuru üzerinden yüzde 41, Euro kuru üzerinden yüzde 31 ve sterlin kuru üzerinden de yüzde 28 civarında değer kaybetti.

Hal Yasası yine yalan oldu

   Ülkemizde yıllardır hayal edilen Hal Yasası, yine yalan oldu. Yıllardır “gıda güvenliği” ve “piyasada fiyat dengesi” için olmazsa olmaz olduğu söylenen ancak bu konuda bir türlü ciddi bir çalışma yapılmayan Hâl Yasası, yine hükümet krizine takıldı.

   Bilindiği üzere Hal Yasa Öneri 21 Nisan 2022’de Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgine sunulmuştu. Ancak hükümetin dağılması nedeniyle yine yasalaşamadı.

Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim

Yasası da hükümet krizine takılanlardan

   Engelli ve üstün zekalı öğrenciler ile ebeveynleri tarafından dört gözle beklenen Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitim Yasası’nın akıbeti de Hal Yasası’na benzedi. Yıllardır mecliste bekleyen bu konudaki tasarısı bir türlü yasalaşamadı ve hükümetin de dağılması nedeniyle kadük oldu.

   Bilindiği üzere bu konudaki tasarı 5 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış ve bu tasarıyla ilgili ivedilik kararı alınmıştı.

Yol Güvenliği Yasa Tasarısı da yasalaşamadı…

   Ülke için ciddi önem arz eden ve trafikte alkol gibi uyuşturucu testlerinin de yapılabilmesine olanak sağlayacak Yol Güvenliği Yasa Tasarısı da hükümet krizine takıldı.

   Söz konusu yasa tasarısı 8 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgisine sunulmuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110