banner6

“Vaka artışı yaşanabilir”

banner37

Aşısız kişilerden PCR test ücreti alınması kararı “aşıyı teşvik” açısından olumlu karşılanırken, bazı doktorlar, bu uygulamaya kuşkuyla yaklaşıyor

“Vaka artışı yaşanabilir”
banner99

Ahmet UÇAR

“SADECE HASTALAR TAKİP EDİLEBİLECEK”… Sağlık uzmanları, Covid- 19’la mücadelede aşıların önemini ısrarla vurguluyor. Bakanlar Kurulu, 1 Eylül’den itibaren aşısız kişilere PCR testlerinin ücret karşılığında yapılmasına karar verdi. Bu kararı değerlendiren Tabipler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dt. Tandoğdu, vakalarda artış yaşanabileceğini söyledi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Dizdarlı da bu kararla sadece hastaların takip edilebileceğini kaydetti. TIP- İŞ Genel Sekreteri Dr. Ersoy ise kararın herhangi bir soruna yol açmayacağını bildirdi

Bakanlar Kurulu’nun, 1 Eylül’den itibaren aşısız kişilere PCR testlerinin ücretli yapılması yönündeki kararı, bazı doktorlar tarafından “Vaka artışı yaşanabilir” şeklinde yorumlandı.

Bu uzmanlara göre, PCR testini ücretli yaptırmak istemeyen kişiler, toplum sağlığını riske atabileceği konusunda endişeli.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dt. Erim Tandoğdu, aşılı kişilerle aşısız kişileri ayırmanın doğru bir yaklaşım olmadığını, bu durumun, vaka artışına yol açabileceğini belirtti.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, aşının önemine vurgu yaptı ve aşısız kişilere PCR testlerinin ücretli yapılmasının da sadece hasta kişilerin takip edilmesine sebep olacağını ifade etti.

TIP- İŞ (Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası) Genel Sekreteri Dr. Arif Ersoy, aşılanmanın toplumsal bir bilinç meselesi olduğuna işaret ederek, bu teşviklerin önemli olduğunu, ortada bir zafiyetin söz konusu olmadığını anlattı.

banner134

Tandoğdu: Vakalarda artış görülebilir

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dt. Erim Tandoğdu, birlik olarak aşıların herkese ücretsiz olması taraftarı olduklarını belirterek, aşılı kişilerle aşısızları ayrıştırmanın doğru olmadığını kaydetti.

Tandoğdu, aşısız kişilere PCR testlerinin ücretli olmasının vaka artışına sebep olabileceğini ifade etti.

Tandoğdu, kapalı alanlara girişte uygulanacak “AdaPass” sisteminin de bu artışı bir nebze de olsa önleyebileceğini anlattı.

Tandoğdu, Koronavirüs’le mücadelede aşıların önemli bir işleve sahip olduğuna da vurgu yaptı.

Dizdarlı: Sadece hasta olan kişiler takip edilebilecek

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, aşısız kişilere PCR

testlerinin ücretli yapılması kararıyla sadece hastalık kapan kişilerin takip edilebileceğini belirterek, herkesin

takip edilemeyeceğini kaydetti.

Dizdarlı, bu süreçte sağlık açısından herkesin kendine dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi ve devletin de

koyduğu kuralları denetlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ersoy: Sağlık noktasında zafiyet yaratmıyor

TIP- İŞ (Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası) Genel Sekreteri Dr. Arif Ersoy, Koronavirüs’le mücadelede

aşıların büyük önem arz ettiğinin altını çizerek, birçok çalışmanın aşılı kişilerin Covid- 19 sürecinin daha hafif ve hızlı atlattığını, böylece topluma daha az yayıldığını bildirdi.

Aşı olmanın toplumsal bir bilinç meselesi olduğunu dile getiren Ersoy, aşı olmayan kişilerin toplum sağlığını

riske attığını, bu nedenle aşısız kişilere PCR testlerinin ücretli olmasının teşvik edici bir konu olduğunu ve zafiyet yaratmayacağını ifade etti.

Ersoy, hükümetin, aşılı kişilerden de PCR testi için ücret isteme kararını değiştirmesinin olumlu bir adım

olduğunu vurgulayarak, aşıya teşviklerin önemli olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88