Vaka sayısı tırmanışta sağlıkçılar alarmda!

banner37

Maske-mesafe-hijyen kurallarına uyum konusunda bazı vatandaşlarımız yine ‘rehavete kapıldı’; bunun sonucunda da Koronavirüs vaka sayımız rekor tazeledi. Pandemi Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner, her gün 100’ün üzerindeki pozitif vaka sayısının gidişatın iyi olmadığını gösterdiğine dikkat çekerek “Lütfen kurallara uyun” çağrısı yaptı

Vaka sayısı tırmanışta sağlıkçılar alarmda!
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU
“YENİ KISITLAMALAR OLMAMASI İÇİN KURALLARA UYUN”… Ülkemiz, Koronavirüs vaka sayısında sürekli rekor tazeliyor. Halkın maske-mesafe-hijyen tedbirlerine uymaması nedeniyle hastalık hızla yayılmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka tablosunda kayda geçen 100’ün üzerindeki pozitif hasta sayısının yanı sıra bu kişilerin temaslıları da olduğu hesaba katıldığında, durumun hiç de iç açıcı olmadığı ortaya çıkıyor. Acil Durum Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner, vatandaşları ve işletme sahiplerini kurallara uymaları konusunda bir kez daha ikaz etti, aşının önemini vurguladı. Uçaner, “Vaka artışına aldırış etmeden davranmaya devam edilmesi halinde başka önlemlerin alınması gündeme gelecek” dedi.

“SAĞLIKÇILARIN İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ”… Uçaner, şu an pandemi servisinde taburcu olacaklar da dahil tedavi gören kişi sayısının 45, yoğun bakımdaki 12 hastanın ise sadece 3’ünün tam aşılı, 9’unun ise aşısız olduğuna dikkat çekti. Uçaner, vatandaşların hangi aşıyı bulursa onu yaptırması gerektiğini belirterek, aşı olup hastaneye yatan vaka sayısının, aşısızlara göre çok az olduğuna, aşılıların aşısızlara göre daha hızlı iyileştiğini belirtti. Başhekim Dr. Erol Uçaner, sağlık çalışanlarının şu anda artan vaka sayıları yüzünden alarmda olduğuna dikkat çekerek, “İzinleri iptal ederek, çalışma saatlerimizi artırdık. Çalışan sayısını 2 katına çıkardık” dedi

KKTC’de Koronavirüs vaka sayısı gün geçtikte rekor tazeliyor. Önceki gün 181 yeni vakayla pandeminin başlangıcından bugüne en yüksek rakama ulaşıldı.

Sürecin en başından bugüne sağlık uzmanları, sağlık çalışanları ve hekimler, sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına sıkı sıkıya uyulması konusunda halkı uyarıyor ancak vatandaşların son zamanlarda rehavete kapılması dikkat çekiyor.

Gerek sokakta, gerek açık veya kapalı mekanlarda mesafe ve maske kuralının artık eskisi gibi önemsenmediği gözlemleniyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Acil Durum Hastanesi (Pandemi Hastanesi) Başhekimi Dr. Erol Uçaner, artan vaka sayılarına ve rekor vaka sayısına dikkat çekerek, gerek vatandaşları, gerekse de işletme sahiplerini, maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyması konusunda uyardı.

Uçaner, vaka sayılarının günden güne arttığının altını çizerek, bu gidişle 200 vaka sayısına ulaşılacağını söyledi.

Artan vaka sayısı nedeniyle sağlıkçıların alarma geçtiğini ifade eden Uçaner, “İzinleri iptal ettik, çalışan sayımızı 2 katına çıkardık” dedi.

“12 hastanın 3’ü aşılı 9’u aşısız”

Pandemi Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner, servislerde tedavi gören ve yoğun bakımdaki hastalarla ilgili de bilgi verdi.

Uçaner, şu an serviste tedavi gören 45 kişi olduğunu, içlerinde, taburcu olacak olanların da bulunduğunu belirtti. Yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının ise 12 olduğuna dikkat çeken Uçaner, bu hastaların sadece 3’ünün tam aşılı, 9’unun ise aşısız olduğunu vurguladı.

“Vaka artışına aldırış etmeden davranmaya devam edilirse, 200 vakaya ulaşırız”

Uçaner, vakaların günden güne arttığının altını çizerek, bu gidişle 200 vaka sayısına ulaşacağımızı kaydetti.

banner134

Sürecin başından bugüne “mesafe ve maske kuralına uyun” diye çağrı yaptıklarını belirten Uçaner, oturma ve durma mesafelerine dikkat edilmesinin öneminden bahsetti.

“Önlemleri almak için geç değil” diyen Uçaner, vaka sayısını böyle artmaya devam ettiği sürece başka önlemlerin alınmak zorunda kalınacağını, bu kez de yine kısıtlamalardan şikayet edileceğini söyledi.

Uçaner, mekanların 200 değil de 100 kişi alarak, mesafeyi ayarlayıp hizmet verebileceğini, vatandaşların ise birlikte zaman geçirecekleri kişi sayısını kısıtlayarak, gittikleri yerlerde mesafe kuralına da uyarak bulaş riskini azaltılabileceğini ifade etti.

Kendinden örnek veren Uçaner, “Biz 4 kişi bir yere gideceğimizde, muhakkak antijen veya PCR testimizi yapıyor ve otururken mesafeye dikkat ediyoruz” şeklinde konuştu.

Uçaner, vatandaşların yolda yürürken artık maske takmadığına işaret ederek, vaka artışına aldırış etmeden davranmaya devam edilmesi halinde vakaların daha da artacağını söyledi.

Uçaner, dikkat edilmediği takdirde yarın kapalı mekanlara geçildiğinde vakaların çok daha fazla artacağına işaret etti.

“Çalışanlar alarmda”

Uçaner, çalışanların şu anda artan vaka sayıları yüzünden alarmda olduğuna dikkat çekerek, “İzinleri iptal ederek, çalışma saatlerimizi artırdık. Çalışan sayısını 2 katına çıkardık” dedi.

Vakaların günden güne arttığını yineleyen Uçaner, artık daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Uçaner, tekrardan aşının önemine dikkat çekerek, vatandaşların aşı seçmemesi ve hangi aşıyı bulursa onu yaptırması gerektiğini vurguladı.

Aşı olup hastaneye yatan vaka sayısının aşısızlara göre çok az olduğuna işaret eden Uçaner, aşılıların aşısızlara göre daha hızlı iyileştiğini kaydetti.

Uçaner, şu anda yoğun bakımdaki 12 vakanın sadece üçünün aşılı olduğuna vurgu yaparak, sadece 1’inin entübe olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88