Vakıf kiracılarının sözleşmeleri, mahkeme kararı olmadan sonlandırılamıyor

banner37

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, vakıf malı kiralayanların, şartları ihlali durumunda uygulanan prosedürün idareyi zarara uğrattığını vurguladı:

Vakıf kiracılarının sözleşmeleri,  mahkeme kararı olmadan  sonlandırılamıyor
banner99

“HEMEN İADE ALAMIYORUZ”… Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin en büyük sorunu kira borcu, kullanım ihlalleri veya mukavele kurallarındaki ihlallerde kiracılarının mukavelelerini mahkeme kararı olmadan sonlandıramamak. Vakıflar İdaresi’nden bir yetkili, tahliye davasının sonuçlanmasının uzun zaman almasından ötürü de idarenin kiralanan yeri hemen iade alamadığını ayrıca zarar gördüğünü söyleyerek “Maalesef bu durum bir kısım kiracımız tarafından kötü niyetli olarak kullanılmaktadır” dedi.

KİRALAMA YETKİSİ, YILA GÖRE DEĞİŞİYOR… İdare yetkilisi, yasa ve tüzük kurallarına göre Vakıflar İdaresi’ne ait konut ve işyerlerinin bir yıllığına, diğer arsa ve tarımsal arazilerin iki yıllığına kiralandığını dile getirerek, bu noktada Genel Müdür’ün yetkili olduğunu ifade etti. 10 yıllık kiralamalarda Genel Müdür önerisi üzerine Yönetim Kurulu’nun yetkili olduğuna işaret eden yetkili kişi, 10 yılın üzerinde olan kiralamalarda 30 yıla kadar olan sürede Bakanlar Kurulu onayının, 30 yılın üzerindeki kiralamalarda ise Meclis onayının gerektiğini vurguladı.

Ahmet UÇAR

   Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ait ev, dükkan, arazi gibi yerlerin kiralanması, yasa ve tüzükler kapsamında yapılıyor. Vakıflardan kiralanan mallar için ise, kiracının uyması gereken şartlar var. Bu şartların ihlali durumunda ise sözleşmenin iptali gündeme geliyor.

   İşte bu noktada, Vakıflar İdaresi’nin elini kolunu bağlayan yasal mevzuat eksiliği, idareyi zarara uğratıyor.

   Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden bir yetkili, “Vakıflar İdaresi’nin en büyük sorunu kira borcu, kullanım ihlalleri veya mukavele kurallarındaki ihlallerde kiracılarının mukavelelerini mahkeme kararı olmadan sonlandıramamasıdır” dedi.

   Her ne sebeple olursa olsun tahliye davası açmadan kiracıyı, kira yerinden çıkaramadıklarını ifade eden yetkili kişi, davaların sonuçlanmasının uzun zaman almasından ötürü de idarenin kiralanan yeri hemen iade alamadığını ayrıca zarar gördüğünü söyledi. Yetkili kişi, “Maalesef bu durum bir kısım kiracımız tarafından kötü niyetli olarak kullanılmaktadır” dedi.

   Vakıflar İdaresi, Vakıf kiracılarının mukavele şartlarına daha etkin bir şekilde uymasını sağlamak adına Kira Yasası kapsamında bulunmayan vakıf kiracılarıyla ilgili açılan davaların 30 gün içerisinde sonuçlanması gerektiğini belirtiyor.

   Vakıflar İdaresi’nde yetkili kişi, mukavele şartlarına uymayan kiracıların mukavelelerinin Vakıflar İdaresi tarafından hemen sonlandırılarak kiracıya yapılacak 15 günlük ihbarla geri iade edilmesinin yasal zemininin düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kiralama yetkisi, kiralama

yılına göre değişiyor

   Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ait ev, dükkan, arsa gibi taşınmaz malların belli esaslara göre kiralandığını belirterek, “Kiralama işlemleri 73/1991 Sayılı Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yasası’nın 29. maddesi ve işbu yasa çerçevesinde yürürlükte bulunan Kiralama Tüzüğü’ne bağlı olarak yapılmaktadır” dedi.

   İdare, yasa ve tüzük kurallarına göre Vakıflar İdaresi’ne ait konut ve işyerlerinin bir yıllığına, diğer arsa ve tarımsal arazilerin iki yıllığına kiralandığını, bu noktada Genel Müdür’ün yetkili olduğunu ifade etti.

   Bu sürelerin üzerindeki kiralamalarda ise 10 yıllık süre için Genel Müdür önerisi üzerine Yönetim Kurulu’nun yetkili olduğuna işaret eden Vakıflar İdaresi, ayrıca 10 yılın üzerinde olan kiralamalarda 30 yıla kadar olan sürelerde ise Bakanlar Kurulu onayının, 30yılın üzerinde kiralamalarda ise Meclis onayının gerektiğini vurguladı.

  İdare, Evkaf’a ait boşta bulunan ev, işyerleri ve yatırım amaçlı kiralanacak taşınmaz mallar için hazırlanmış olan şartnameler çerçevesinde ihaleye çıkıldığını söyleyerek, tekliflerin kapalı zarf usulü kabul edildiğini bildirdi.

   Gelen tekliflerin ihale komitesi tarafından değerlendirildiğini belirten İdare, alınan kararların ise yasal mevzuattaki yetkiler çerçevesinde ilgili makamların onayına sunulduğunu kaydetti.

   Vakıflar İdaresi yetkilisi, derneklere ve vakıflara kiralanan taşınmaz mallar hakkında da bilgi vererek şöyle dedi:

   “Vakıflar İdaresi devlete ve kâr amacı olmayan dernekler ile vakıflara sosyal amaçlı olarak yasa ve tüzüklerdeki yetki çerçevesinde ihaleye çıkılmadan vakıf menfaatleri de gözetilerek ve yasal mevzuattaki yetkiler çerçevesinde ilgili makamların onayına tabi olarak kiralama yapmaktadır.”

   Vakıf mallarının kiralanması noktasında diğer bir yöntemin ise Vakıflar İdaresi tarafından uygulanmakta olan devir yöntemi olduğunu kaydeden yönetim, şöyle devam etti:

   “Mevcut kiracının devir talebi İdaremiz tarafından değerlendirilmekte ve devralacak kiracının muteber bir kişi, vakıflara herhangi bir borcu olmaması ve yeni kullanım amacının vakıf amaçları doğrultusunda olması koşulları göz önünde bulundurulur. Bunun yanında Vakıf malları yeni kira bedelleri piyasa fiyatına getirilmek kaydıyla yasal mevzuattaki yetkiler çerçevesinde ilgili makamların onayına tabii olarak kiralanmaktadır.

   Sosyal amaçlı yapılan kiralamalarda örneğin Samanbahçe Evleri, Büyük Han veya dernek ve vakıflara kiralanan emlaklar için devir işlemi uygulanmamaktadır.”

Vakıf kiracıları denetleniyor

   İdare, Vakıflar İdaresi’ne ait konut ve işyerleri kiracılarının kullanıcılarının ve kullanım amaçlarının denetimlerinin yapıldığını belirterek herhangi bir ihbarın gelmesi durumunda ise hemen değerlendirildiğini ve tespiti yapıldığı durumda ise yasal işlem başlatıldığını vurguladı.

   Ayrıca işyerlerinin Belediyeler tarafından da denetlenmekte olduğuna işaret eden Vakıflar İdaresi yetkilisi, çalışma izinlerinin verilmesi noktasında da Vakıflar İdaresi mukavelelerinin istendiğine dikkat çekti. İşyeri sahibinin adına olmayan mukavelelere Belediyeler tarafından da çalışma izni verilmediği kaydedildi.

   Vakıf kiracılarının, yapılan sözleşme maddeleri gereğince, kiraladıkları yerin tamirat ve tadilatından sorumlu olduğuna dikkat çeken Vakıflar İdaresi, şu açıklamayı yaptı:

   “Ancak, İdaremiz toplu konut ve işyerlerinde binanın sağlamlığı ile ilgili olan binanın dış cephe, çatı v.b. tamiratlarını yıllık programlar dahilinde yapmaktadır. Ayrıca, münferit konut ve işyerlerinde binanın sağlamlığı ile ilgili olarak gelen tamirat talepleri İdaremiz tarafından değerlendirilmekte ve kiracının kendi sorumluluğundan kaynaklanmayan özellikle çatı veya dış cephe sorunlarının çözümü için bütçe olanakları çerçevesinde yatırımlarını yapmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75