banner6

Vakıflar İdaresi, Kapalı Maraş’taki bazı taşınmazlar konusunda ‘ilgili taraf’ oldu

banner37

Taşınmaz Mal Komisyonu, Kapalı Maraş’taki bazı taşınmaz mallara ilişkin Vakıflar İdaresi ile Din İşleri Dairesi’nin “ilgili şahıs olarak dahil edilmesine” karar verdi. Vakıflar İdaresi’ni temsil eden Avukat Ergin Ulunay, KIBRIS’a bilgi verdi

Vakıflar İdaresi, Kapalı Maraş’taki bazı taşınmazlar konusunda ‘ilgili taraf’ oldu
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

KKTC’de bulunan taşınmaz Rum mallarını yasal sahiplerine iade eden veya tazminat ödenmesine yönelik kararlar alan Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK), dün yıllardır tartışma konusu olan Kapalı Maraş’la ilgili oldukça önemli bir karar üretti.


TMK, Kapalı Maraş bölgesinde bulunan bazı taşınmazlara ilişkin bir müracaatta, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin “ilgili şahıs olarak dahil edilmesine” karar verdi.


Vakıflar İdaresi’ni temsil eden Avukat Ergin Ulunay, KIBRIS’a konuşarak, TMK’nın kararını Vakıflar Örgütü ve Din İşleri’nin, Kapalı Maraş bölgesinde mülkiyet haklarına dair yapmış olduğu iddiaları açısından “önemli bir adım” olarak nitelendirdi.


TMK’nın dün vermiş olduğu gerekçeli kararda, “Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin ve Abdullah Paşa Vakfı’nın, Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda bulunan müracaatta mülkiyet iddialarının mevcut olduğu, ilgili müracaattaki hususların Vakfın olası mülkiyet haklarını veya menfaatini ilgilendirebileceği” belirtilerek, “Bu nedenle, huzurundaki başvuruya ilgili şahıs olarak dahil edilmesinin ve Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin de ilgili müracaatta söz hakkı verilmesinin daha uygun ve adil olacağına karar vermiştir” denildi.

TMK’nın bu kararının; Vakıflar Örgütü ve Din İşlerinin, Kapalı Maraş bölgesinde mülkiyet haklarına dair yapmış olduğu iddiaları açısından “önemli bir adım” olarak nitelendirildiği de kaydedildi.

 

Ulunay: Vakıflar İdaresi ‘ilgili taraf’ oldu


Vakıflar İdaresi Avukatı Ergin Ulunay, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kurulmasından sonra Rumların Türk tarafında kalan malları için komisyona müracaat yapmaya başladığını söyledi.


Ulunay, Rumların yaptığı başvuruların içerisinde Maraş’taki malların iadesi ve tazmini için de müracaatların olduğunu belirtti.


Müracaatların kabul edilmesinin Kapalı Maraş’ın taşınmaz mallarının askeri bölgede olmasından dolayı mümkün olmadığını kaydeden Ulunay, belirli bir bölümün askeri bölge olmaktan çıkarılmasıyla iadenin yeniden gündeme geldiğini ifade etti.


“Rumlar Maraş’taki mallarının iadesini ve tazmin edilmesini istiyor” diyen Ulunay, 2011-2012 yıllarında Maraş’la ilgili ilk davalar dosyalandığında, TMK’nın Maraş’ın vakıf malı olduğunu bildiği için Vakıflar İdaresi’ni 12 başvuruya taraf ettiğini söyledi.


Ulunay, Vakıflar İdaresi’nin bu başvurulara ilgili şahıs olarak gösterilmesinin ardından avukat olarak devreye girdiğini belirterek, karşı tarafın emsal teşkil etmesi için davalardan birini Yüksek Mahkeme’ye götürerek Vakıflar İdaresi’nin davalarda taraf olmaması için çalıştığını dile getirdi.


Yüksek Mahkeme’nin Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Vakıflar İdaresi’ni ilgili şahıs yapma kararının iptali yönünde karar verdiğini anlatan Ulunay, bunun üzerine İstinaf Mahkemesi’ne başvurduklarını belirtti.


Ulunay,  İstinaf Mahkemesi’nin ise söz konusu kararı iptal ederek Vakıflar İdaresi’nin ilgili şahıs olması gerektiği yönünde karar verdiğini söyledi.

“TMK, oybirliğiyle karar verdi”


Kapalı Maraş’taki taşınmaz malların askeri bölgede olduğu gerekçesiyle 2012 yılından beridir 12 davanın uzun bir süredir askıda olduğunu belirten Ulunay, bu davalar yıllarca bekledikten sonra Temmuz 2020’de kendilerine bir başvurunun görüşüleceği bilgisinin verildiğini söyledi.


Bunun üzerine söz konusu başvuruya müracaat ettiklerini ifade eden Ulunay, “Başvuru yapılan taşınmaz mal,  vakıf malı olduğu için Vakıflar İdaresi’nin ‘ilgili şahıs’ olması için 2 Temmuz 2020’de müracaat yaparak istida dosyaladık” dedi.


Uluçay, karşı tarafın avukatının bu talebe itiraz ettiğini belirterek, Rum davacının pandemi sebebiyle Türk tarafına geçemediği için itirazın 2 Kasım 2021’de dinlendiğini kaydetti.


Ulunay, sözlerine şöyle devam etti:


“Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda görüşülen davada, Vakıflar İdaresi adına hazır bulundum. 3 tanede tanık çağırdım. Tapu Dairesi de davada hazırdı.


Tapu Dairesi, Kapalı Maraş’taki taşınmaz mal için başvuran Rum’un talep ettiği malın Abdullah Paşa Vakfı’na ait olduğuna dair şahadet verdi.


2 Kasım 2021’den 28 Ocak 2022’ye ertelenen davanın kararı ise bugün (dün) açıklandı.


Taşınmaz Mal Komisyonu, başkan ve 4 üyenin oy birliğiyle Vakıflar İdaresi’nin bu davada ‘ilgili şahıs’ olarak taraf edilmesine karar verdi.”

“Kapalı Maraş’ın ‘Türk malı’ olduğu tezi desteklendi”


Ulunay, TMK tarafından verilen kararın, Rumların Maraş’taki taşınmaz malların iadesi veya tazminiyle ilgili başvurulara karşı Vakıflar İdaresi’nin savunma dosyalayacağı anlamına geldiğinin altını çizdi.


Söz konusu kararın ileride yapılacak olan duruşmalara Vakıflar İdaresi’nin de katılacağı anlamına geldiğini kaydeden Ulunay, “Bundan sonraki her talebe, her başvuruya Vakıflar İdaresi taraf olabilecek, savunma verebilecek” dedi.


Ulunay ayrıca, Vakıflar İdaresi’nin artık davaların ve başvuruların iptalini de talep edebileceğine işaret etti.


Taşınmaz Mal Komisyonu’nun verdiği kararın ilk nazarda Maraş’ın vakıf malı olduğunun kabul edildiği anlamına da geldiğini belirten Ulunay, “Bu karar, Kapalı Maraş’ın Türk malı olduğu tezini destekliyor” dedi.

Cemal: Maraş’ın vakıf malı olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı


Duayen Gazeteci Akay Cemal, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun verdiği kararın, Maraş’ın vakıf malı olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı.  


Cemal, kararla birlikte Vakıfların Maraş’la ilgili taşınmaz mal davalarında resmen ilgili taraf olduğunu kabul ettirdiğini belirtti.


Bundan sonra ileri götürülecek tüm davalarda Vakıflar İdaresi’nin Kapalı Maraş’taki taşınmaz malların kendilerine ait olduğuyla ilgili delilleri, evraklarıyla birlikte mahkemeye sunma hakkının olacağını söyledi.


Kapalı Maraş’taki 3 büyük Türk vakfı olan Abdullah Paşa, Mustafa Paşa ve Bilal Ağa vakıflarından da söz eden Cemal, Maraş’ın yüzde 98’lik bölümünün bu 3 vakfa ait olduğunu belirtti.


1974’ten önce Maraş’ta hakkı olanların tekrar mallarına sahip çıkmaları yönünde yapılan çağrılara da işaret eden Cemal, artık Uluslararası Mahkeme’nin, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, Vakıflar İdaresi’nin ilgili şahıs olarak taraf edilmesi kararını dikkate almak zorunda olduğunu söyledi.


 

Vakıflar İdaresi, yazılı açıklama yaptı


Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda 1732/2011 başvuru numaralı dosya altında, Kapalı Maraş bölgesinde bulunan bazı taşınmazlarla ilgili olarak mevcut bulunan bir müracaatta, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin Mülkiyet iddialarına bağlı haklarını içeren bir talebine binaen, Komisyon huzurundaki davada, ilgili taraf olmak için yapmış olduğu başvuru Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından kabul edilmiştir.


Taşınmaz Mal Komisyonu, duruşma sonucu 28.01.22 tarihinde vermiş olduğu gerekçeli karar ile sair hususlar yanında Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin ve Abdullah Paşa Vakfı’nın, Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda bulunan müracaatta mülkiyet iddialarının mevcut olduğunu, ilgili müracaattaki hususların Vakfın olası mülkiyet haklarını veya menfaatini ilgilendirebileceğini ve bu nedenle, huzurundaki başvuruya İlgili Şahıs olarak dahil edilmesinin ve Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin de ilgili müracaatta söz hakkı verilmesinin daha uygun ve adil olacağına karar vermiştir.


Vakıflar Örgütü ve Din İşleri’nin, Kapalı Maraş bölgesinde mülkiyet haklarına dair yapmış olduğu iddiaları açısından önemli bir adım olarak kabul edilen bu karar, detaylı olarak incelendikten sonra kamuoyuna daha kapsamlı bilgi verilecektir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110