Valencia dalında kalmayacak

banner37

Cpruvex Genel Müdürü Cemal Redif, pandemi nedeniyle daralan pazar şartları, Türkiye’deki kapanma, ve yaklaşan bayram nedeniyle kesim ekiplerinin Türkiye’ye dönmüş olmalarının Valencia hasadını olumsuz etkilediğini belirtti:

Valencia dalında kalmayacak
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Cpruvex Genel Müdürü Cemal Redif, üreticinin bu güne kadar değerlendiremediği Vanelcia portakallarının dalında ya da elinde kalmaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Pandemi nedeniyle pazarın zaten daraldığını, buna ilaveten Türkiye’de tam kapanmaya gidilmesi ve yaklaşan bayram nedeniyle kesim ekiplerinin ülkelerine dönmeleri gibi nedenlerle Valencia ürününün hasat süresinin uzadığını kaydeden Cemal Redif, Cypruvex olarak misyonu üstlendiklerini ve sezon başında yaptıkları bütçe ve pazarlama tonajlarının dışında kalan bu ürünleri değerlendirmeye başladıklarını belirtti.

3 bin 500 ton civarındaki paketleme kalitesi ve sıkma kalitesindeki ürünü kalitelerine göre değerlendirme yolu bulduklarını ifade eden Redif, “Esas sorun Türkiye Cumhuriyeti’nin pandemi nedeniyle kapanmaya gitmesi, Ramazan Bayramı’nın yakın olması nedeniyle hasat için gelen işçilerin Türkiye’ye dönmesi gibi nedenlerle hasat süresinin uzaması. Şirket olarak, ürünün dalında kalmaması adına elimizden geleni ve hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Halen ülkede olan işçileri ülkelerine dönmemeleri için ikna etmeye çalışıyoruz.

banner134
Temennimiz, sezon başında üreticilerin geçmiş yıla oranla ürün fiyatında meydana gelen artışları iyi algılayıp, ürününü bugünlere bırakmadan satışını ve hasadını yapmasıydı. Çünkü malumunuz, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle mayıs ayı başında dalındaki Valencia ürününde Akdeniz meyve sineği vurgunu başladı. Dalında kalan 3 bin 500 ton ürünün bin-bin 500 tonu paketleme kalitesinde. Şu anda ürünü bahçede tespit edip satın almaya başladık. Geriye kalan paketlemeye uygun olmayan ürünü ise Mey-San tesisimizde meyve suyu olarak değerlendirmek için gerekli hazırlıklarımıza başladık” diye konuştu.

“Herkesin bildiği gibi ne yazık ki kendi yerel istihdamımız ile ürün hasat etmekten yoksun durumdayız” diyen Cemal Redif, bu yıl fabrikanın ana kapısına Mobese sistemi kurduklarını ve ürün kalitesi kontrolünü, daha ürün içeriye girmeden bu sistemle yaptıklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75