banner6

Valensiya portakalda yağmur bereketi

banner37

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, son iki yıldır etkili olan yoğun yağışların narenciye üreticisinin yüzünü güldürdüğünü belirtti ve bu yıl sadece valensiya rekoltesinde yüzde 35’lik artış beklediklerini söyledi

Valensiya portakalda yağmur bereketi
banner150 banner151 banner143

GEÇEN YIL 56 BİN TON, BU YIL 75 BİN TON... Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, iki yıldır son 45 yılın en fazla yağışlarının olduğunu belirtti ve bu yağışların en fazla narenciye üreticisini memnun ettiğini vurguladı. Özellikle büyük çoğunluğu ihraç edilen ve mart ayında hasadına başlanacak olan valensiya portakalı rekoltesinde bu yıl yüzde 35’lik bir artış beklediklerini ifade eden Alioğlu, buna göre geçtiğimiz yıl 56 bin ton olan valensiya rekoltesinin bu yıl 75 bin ton olacağı öngörüsünde bulundu.

“ÜRÜNÜN YÜZDE 90’I İHRAÇ EDİLİYOR”… KKTC’de üretilen narenciyenin yüzde 90’ının Türkiye ve üçüncü dünya ülkelerine ihraç edildiğinin altını çizen Alioğlu, tarımı üstü açık bir fabrikaya benzeterek, bunun üretici için büyük bir kumar olduğunu söyledi ve “Çünkü üretici ürününü ne zaman satıp para kazanacağını bilmiyor, doğal afet olur ürünü satamaz, bazen satar ama parasını alamaz” dedi. Alioğlu, bu nedenle ülkedeki tarım sigortasının ve teşvik primi sisteminin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Funda ÖZSAKINÇ

Son iki yıldır etkili olan bol yağış, özellikle narenciye üreticisinin yüzünü güldürdü. Yağışların, ülke ekonomisinin önemli girdilerinden olan narenciye ihracatının belkemiğini oluşturan valensiya portakalın rekoltesinde de bu yıl önemli bir artış sağlaması bekleniyor.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, valensiya rekoltesinde bu yıl geçen yıla göre yüzde 35’lik bir artış öngörüsünde bulunduklarını belirtti ve bu yıl mart ayında hasadına başlayacakları valensiya rekoltesinin 75 bin ton olmasını beklediklerini söyledi.

Ali Alioğlu, iki yıldır son 45 yılın en fazla yağışlarının olduğunu belirtti ve bu yağışların en fazla narenciye üreticisini memnun ettiğini vurguladı. Özellikle büyük çoğunluğu ihraç edilen ve mart ayında hasadına başlanacak olan valensiya portakalı rekoltesinde bu yıl yüzde 35’lik bir artış beklediklerini ifade eden Alioğlu, buna göre geçtiğimiz yıl 56 bin ton olan valensiya rekoltesinin bu yıl 75 bin ton olacağı öngörüsünde bulundu.

Alioğlu, “Son iki yılda 45 yılın en fazla yağışı oldu. Bu da çiftçinin yüzünü güldürdü. Narenciye bu ülkenin ihraç ürünüdür ve ülkeye en fazla döviz getirisi olan ürün çeşididir” dedi.

“Ürünün yüzde 90’ı ihraç ediliyor”

Dünyada şu an 120 milyon ton narenciye üretimi yapıldığını dile getiren Ali Alioğlu, KKTC’de üretilen narenciyenin de yüzde 90’ının Türkiye ve üçüncü dünya ülkelerine ihraç edildiğini vurguladı.

Alioğlu, “KKTC ihraç noktasında 1. sırada, ancak tarım, üstü açık bir fabrikadır ve üretici için en büyük kumardır. Çünkü üretici ürününü ne zaman satıp para kazanacağını bilmiyor, doğal afet olur, ürünü satamaz, bazen satar ve parasını alamaz” diye konuştu.

Başkan Alioğlu, tarım sigortasının geliştirilmediğine dikkati çekerek, gelişmekte olan ülkelerin teşvik primleri yaparak üreticiyi ayakta tutmaya çalıştığını belirtti ve bizde de bu sistemin gelişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Alioğlu, “Temennimiz, narenciye üreticisinin sezonu en iyi şekilde kapatabilmesidir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110