Vatandaş bütçesini kıstı

banner37

CMIRS’in Haziran 2019 anketi ilginç sonuçlar ortaya koydu. Apolitik bir hal alan toplumun siyasetten pek bir beklentisi yok, toplum ekonomi odaklı yaşıyor. Ankete katılanların yüzde 74.2’si ekonomik sıkıntılara karşı kendi çaresini üretti ve harcamalarında sınırlamaya gitti

banner87
Vatandaş bütçesini kıstı
banner8

GEÇİM İÇİN HARCAMALAR AZALTILDI… Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin Haziran 2019 anket sonuçları, toplumun harcamalarında sınırlamaya gittiğini ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 74.2’si çeşitli seviyelerde ekonomik sorunları olduğunu dile getirerek, harcamalarını azalttığını belirtti. Sadece yüzde 25.8’lik bir kesim, ekonomik anlamda rahat ve iyi bir yaşam sürdüğünü kaydetti. Öte yandan, her 5 katılımcıdan 4’ü yani yüzde 80.75’lik bir kesim, toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünürken; yüzde 54.67’si ise yakın gelecekte kendi ekonomik durumunda kötüye gidiş bekliyor.

YÜCEL: TOPLUM GİDEREK DAHA DA APOLİTİK OLDU… CMIRS Direktörü Mine Yücel, toplumdaki bireylerin ruh hali ve mutluluk durumunu siyasi konulardaki gelişmeler yerine ekonomik gelişmelerin belirlediğine dikkat çekti. Yücel, katılımcıların ekonomik beklenti konusunda iyimserlik ortaya koyduğunu ifade ederek “Bu da toplumun giderek daha da apolitik bir hal aldığını gösteren önemli bir bulgudur. Yaşanan siyasi gelişmelerden yana pek fazla bir beklentisi olmayan toplumun ağırlıklı olarak ekonomik konularla ilgili olması birçok çalışmamızda da gözlemlediğimiz bir durumdur” dedi.

Ergül ERNUR

Döviz kurundaki dalgalanmayla başlayıp, ardı ardına gelen zamlarla cebindeki parası bir anda eriyen toplum, artık ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor.

İnsanlar, ay başı maaşını aldığında önce borçlarını ödemeye koşuyor. Çünkü bankaların uyguladığı faiz, borca borç katıyor. Ev kirası ve ekstra giderler için de ödemeler yapıldıktan sonra elde kalan üç beş kuruşla mutfak masrafı ve acil giderler karşılanıyor. Ay başına kadar sancılı bir süreç geçiren toplum, geçinebilmek için kendi çaresini üretmeye başladı.

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) Haziran 2019 anket sonuçları, toplumun harcamalarında sınırlamaya gittiğini ortaya koydu.

CMIRS’in her 3 ayda bir düzenli olarak telefonla görüşülerek gerçekleştirdiği anket çalışmasında, toplumun siyasetten bir beklentisi olmadığı ve büyük kesimin ekonomi odaklı yaşadığı ortaya çıktı.

Anket sonuçları katılımcıların ülkenin ve kendi ekonomik durumları ile ilgili beklentilerinin bu dönemde geçmiş çalışmalara kıyasla daha az kötümser olduğunu gösterdi.

Yücel: Toplumun ruh halini ekonomik gelişmeler belirliyor

CMIRS Direktörü Mine Yücel, son dönemlerde toplumdaki bireylerin ruh hali ve mutluluk durumunu siyasi konulardaki gelişmeler yerine ekonomik gelişmelerin belirlediğine dikkat çekti.

Ankete katılanların toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşündüğünü, yeni hükümetten de olumlu anlamda pek bir beklentisi olmadığını ifade eden Yücel, katılımcıların son 3 ay içerisinde ekonomik beklenti konusunda daha az kötümser olduğunu ve son dönemde daha olumlu bir ruh hali içerisine girdiklerini kaydetti.

Yücel, “Bu da toplumun giderek daha da apolitik bir hal aldığını gösteren önemli bir bulgudur. Yaşanan siyasi gelişmelerden yana pek fazla bir beklentisi olmayan toplumun ağırlıklı olarak ekonomik konularla ilgili olması birçok çalışmamızda da gözlemlediğimiz bir durumdur” dedi.

Toplum, “gidişat kötü” diyor

CMIRS’in Haziran 2019 anket sonuçlarına göre, her 5 katılımcıdan 4’ü yani yüzde 80.75’lik bir kesim, toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünüyor.

Bu oran Nisan 2017’de yüzde 80.38, Temmuz 2017’de yüzde 88.82, Ekim 2017’de yüzde 72.68, Şubat 2018’de yüzde 75.67, Haziran 2018’de yüzde 77.9, Eylül 2018’de yüzde 85, Aralık 2018’de yüzde 81.16, Mart 2019’da ise yüzde 75.58’di.

Toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini belirtenlerin oranı Mart 2019 dönemine kıyasla Haziran 2019’da yüzde 5 civarında artış gösterdi.

Ekonomik konularda iyimserlik var

Toplumda işlerin yanlış yönde gittiğine inananlar yanında yakın gelecekte ülkenin ekonomik durumunun daha kötü olacağını düşünenlerin oranı da yüksek. Fakat Mart 2019 anketinde yüzde 78.19 olan bu oran, Haziran 2019’da yüzde 69.41’e geriledi. Rakamlar, üç ay öncesine göre toplumun ekonomik beklentilerle ilgili daha az kötümser olduğunu gösteriyor.

Katılımcıların yüzde 54.67’si yakın gelecekte kendi ekonomik durumunun da kötüye gideceğini düşünüyor. Mart 2019 anketinde yüzde 63.31 olan bu oranda yaşanan düşüş, halkın ekonomik durumla ilgili daha iyimser olduğunu ortaya koyuyor.

Geçim sıkıntısı büyük

Haziran 2019 anketinde katılımcılara, ailelerinin mali durumunu özetleyen cümleleri seçmesi de istendi.

Katılımcıların yüzde 74.2’si çeşitli seviyelerde ekonomik sorunları olduğunu dile getirerek, harcamalarında kısıtlamaya gittiklerini belirtti.

Sadece yüzde 25.8 oranında bir kesim, ekonomik anlamda rahat ve iyi bir yaşam sürdüğünü kaydetti.

“Rahat bir yaşamım var” diyenlerin oranı yüzde 3.8’ken; “İyi bir yaşam standardına sahibiz, eksiğimiz yok” diyenlerin oranı yüzde 22; “düzenli gelirim var, harcamalarda sınırlamalar mevcut” diyenlerin oranı yüzde 57.6; “gelirimizdeki azalma sebebiyle, harcamaları azaltmak zorunda kaldık” diyenlerin oranı yüzde 13.4 ve “çok sıkıntılı bir mali durumdayız, ayın sonunu zor getiriyoruz” diyenlerin oranı ise yüzde 3.2 oldu.

Yücel: Ülkenin ve siyasetin geleceğiyle ilgili endişe verici sonuç

CMIRS Direktörü Mine Yücel, “Genelde çalışmalarımızın ortaya koyduğu sonuç siyasi gelişmelerle katılımcıların mutluluk durumlarının paralel gittiği şeklindeydi. Bu çalışmamızda ise siyasi beklentilerin düştüğü dönemde ekonomik beklentiler ile ilgili toplumun daha az kötümser olduğu ve bunun da ruh hali üzerinde olumlu bir etki yaptığı gözlemlenmiştir” dedi.

Bu sonucun toplumun giderek siyasetten daha da uzaklaştığı şeklinde yorumlanabileceğini ifade eden Yücel,  özellikle hükümet değişikliği sonrasında yeni hükümetten pek bir beklentisi olmadığını dile getiren katılımcıların, bu dönemde döviz kurlarındaki kısmi iyileşmenin etkisiyle ekonomik geleceği ile ilgili 3 ay öncesine göre daha az kötümser bir tavır ortaya koyduğunu belirtti.

Yücel, “Her 5 kişiden 4’ünün ülkede işlerin yanlış yönde gittiğini düşünüyor olması ve bireylerin giderek apolitikleşip siyasetten uzaklaşması ülkenin ve siyasetin geleceği ile ilgili endişe vermektedir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108