banner6

Vatandaş çöpünü attıkça atıyor

banner37

Ülkemizde molozların atılacağı bir altyapının oluşturulmaması ve bazı kişilerin sorumsuz davranışları nedeniyle her yerin çöplüğe çevrilmesi hem çevreye zarar veriyor, hem de yangınlara davetiye çıkarıyor

Vatandaş çöpünü attıkça atıyor
banner99

Ahmet UÇAR

Ülkenin her yeri gelişigüzel etrafa atılan poşet, meşrubat kutusu, yiyecek ambalajı gibi çöplerle kirletilirken, bir de buna ek olarak daha kaçak olarak inşaat atığı, moloz, eskimiş mobilya, hayvansal atıklar, araba lastikleri gibi topluca çöplerin atıldığı alanlar eklenince yurdumuz adeta kocaman bir çöplüğe dönüştürülüyor.

Belediyelerin belirlediği geçici çöp toplama alanlarının yanı sıra kaçak olarak oluşturulan çöplük alanlarda zaman zaman içerisindeki metallerin alınması amacıyla kasten çıkarılan yangınlar da ülkenin ciddi sıkıntılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yangınlar, havayı ve çevreyi kirletirken kimi zaman da yayılarak ekili arazilerimize ve ormanlarımıza da zarar veriyor.

KIBRIS, Hamitköy Ağıllar Bölgesi’nde, Güngör yolu üzerinde ve Lefkoşa Yeni Sanayi Sitesi içerisinde kaçak olarak moloz ve diğer çöplerin yıllarca biriktirilmesi sonucu oluşan atık alanlarını fotoğrafladı.

Atık alanlarında gübreden asfalt kalıntılarına, evsel atıklardan kıyafet, cam araba lastikleri, cam şişeler, yatak, koltuk gibi diğer eşyalara, samandan budanmış ağaç dallarına kadar çeşitli türlerde atıklar bulunuyor.

Çevre Koruma Dairesi yetkilileri, ülkemizde molozların döküleceği bir altyapının olmaması nedeniyle insanların çevreye zarar vermek durumunda kaldığını kaydetti.

Daire yetkilileri, 15 yıl önce yaptıkları araştırma kapsamında KKTC’yi gezdiklerini ve 80-90 civarında bu şekilde biriktirilmiş atık alanın tespit edildiğini anımsattı.

Yetkililer, çevreye zarar verildiğine yönelik ihbar almaları durumunda olay yerine intikal ederek gereken işlemleri yaptıklarını ve atılan çöpleri toplattıklarını ya da ceza kestiklerini dile getirerek, 5-10 yıl içerisinde oluşan atık alanlarıyla ilgili ise bir şey yapılamadığını, buna çözüm üretebilmek için Yıkıntı ve Moloz Atıkları Yönetimi Tüzük çalışmasının söz konusu olduğunu vurguladı.

“Molozların atılacağı alan yok”

Çevre Koruma Dairesi yetkilileri, Hamitköy Ağıllar Bölgesi’nde geçtiğimiz günlerde yangın çıkan bölgedeki çevre kirliliğiyle ilgili belediye ile yazışmaları başlatacaklarını belirterek, bölgede inceleme yaptıklarını ve yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını düşündüklerini söyledi.

Avrupa Birliği projesi kapsamında hayata geçirilen Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’ne organik atıkların dışındaki molozların atılmamasına yönelik bir şart olduğunu anımsatan yetkililer, ancak tesise her türlü atığın girmesiyle kapasitesini çok çabuk doldurduğunu anlattı.

Yetkililer, tesisin birinci hücresinin ufak tefek sorunlar olsa da düzgün bir şekilde dolduğunu dile getirerek, ikinci hücrenin ise her türlü molozu barındıran vahşi depolama alanı şeklinde faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Çeşitli molozlardan oluşan bu atıkların ortalığa biriktirilmesinin Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin kapasitesini doldurmama ihtiyacından kaynaklandığına işaret eden yetkililer, tesisin dolmaması için moloz atıklarının alınmaması gerektiğini bu nedenle molozları dökecek yer bulunamadığını açıkladı.

Yetkililer, çevreye atılan büyük atıkların bundan 15 yıl önce araştırılması için KKTC’nin gezildiğini belirterek, yaklaşık 80-90 atık alanının tespit edildiğini bildirdi.

“Molozların bertarafı için tüzük çalışması var”

Yetkililer, Avrupa Birliği’nin yardımlarıyla inşaat ve moloz atıklarının nasıl bertaraf edileceğiyle ilgili Yıkıntı ve Moloz Atıkları Yönetimi Tüzüğü’nün çalışmalarını yaptıklarına işaret ederek, bu tüzüğün taslağının bitmiş durumda olduğunu anlattı.

İnşaat atıklarının inşaat firmaları tarafından oluşturulması nedeniyle tüzük kapsamında inşaat firmalarıyla da görüştüklerine ve fikir alışverişinde bulunduklarına dikkat çeken yetkililer, inşaat ve moloz atıklarının geri dönüşüm olarak nasıl kullanılabileceğinin düşünüldüğünü söyledi.

Yetkililer, tüzükte inşaat firmalarının nasıl desteklenebileceğinin, Çevre Koruma Dairesi’nin bunu nasıl kontrol edebileceğinin, atıkların nasıl yeniden dönüştürülebilineceğinin yer aldığını anlattı.

“Ceza kirletilen alana göre değişiyor”

Yetkililer, genel anlamda çevreye zarar verildiğinde kişilerin Çevre Koruma Dairesi’ne ihbarda bulunduğunu belirterek, daireye bağlı bir ekibin bölgeye intikal ettiğini, çöplerini çevreye döken aracın plakasından araç sahibinin bulunduğunu ve bir hafta mühlet verilerek çöplerini kaldırmasının istendiğini kaydetti.

Kaldırılmaması halinde ise ceza kesildiğini belirten yetkililer, “Çevre Yasası’na göre alıcı ortamların içine veya üstüne, izinli geri dönüşüm ve bertaraf etme sahalarının dışındaki alanlara atık bırakılması, boşaltılması veya atılması suçunu işleyen kişiye eğer atık bıraktığı alan 1 metreküp ise aylık asgari ücretin bir bölü 4’ü kadar, 1-10 metreküp arasındaysa asgari ücret kadar, 10 metreküpten büyükse aylık asgari ücretin 2 katı kadar ceza kesilir” şeklinde konuştu.

Hamitköy’de, Güngör yolunda ve Lefkoşa Yeni Sanayi Sitesi içerisinde olduğu gibi uzun yıllar biriktirilen çöplerin kaldırılması konusunda bu çöpleri döken kişilerin bulunamayacağını dile getiren yetkililer, atıkların kaldırılması durumunda ise nereye döküleceğinin de bilinmediğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104