Vatandaş heyecanlı ama umutsuz

banner37

KIBRIS, Kapalı Maraş’la ilgili Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar hakkında halkın nabzını tuttu

Vatandaş heyecanlı ama umutsuz
banner99

Serap ŞAHİN

   Vatandaşlar, Kapalı Maraş’ın açılma kararına umutsuz bakıyor.

   ‘Hayalet Şehir’ olarak da adlandırılan Kapalı Maraş’ın yeniden açılacağına ilişkin hükümet cephesinden gelen açıklamalar sonrası KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, karardan heyecan duyduklarını ama uygulanması konusunda umutsuz olduklarını ifade etti.

   KIBRIS, Kapalı Maraş’la ilgili Bakanlar Kurulu kararı hakkında vatandaşın nabzını tuttu.

   Vatandaşlar, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz konusunda Rum hükümeti ile anlaşmaya varılamadığı için, Maraş’ın yeniden pazarlık aşamasında bir koz olarak elde tutulacağı görüşünde.

Vatandaş ne dedi?

Ercan Beşerler:

   “Alınan bu kararı destekliyorum. İlk defa bu millet bu kadar aktif bir Dışişleri Bakanlığı gördü. Bu bir başlangıçtır ve her büyük olay bir başlangıçla başlar. Eleştirilmesini doğru bulmuyorum.”

Selçuk Ekendal:

   “Olmayacak duaya âmin denmez. Kapalı Maraş’ı ortaya atılmış bir sis bombası olarak görüyorum. Bu kadar sene neden açılmadı? Orada bulunan binaların tadilatı çok masraf gerektirir.”

Arif Salih Kırdağ:

   “Sayın Dışişleri Bakanımızın sıra dışı çıkışlarına bağlı olarak da diyebilirim ki Türkiye’nin dış politikası içinde Kıbrıs da var. Doğu Akdeniz’deki petrol konusuyla ilgili çıkışlarından dolayı zor durumda kaldı. Bu konuda açık destek veren yok. Türkiye’nin de meşru duruşu, karşı güçler tarafından baskılandırılmakta. Türkiye’nin baskıları ile geri adım atılmasını sağlanması ile Akdeniz’deki petrolde pay iddia eden veya almayı düşünen ittifakın rahat hareket etmesi yolunun Türkiye de bunu sıkıştığı için elindeki kozları lehine kullanma babında Maraş’ın açılmasını sağlayarak üzerine yapılan baskıların hafifletilmesini sağlamak olduğu görüşündeyim.”

Derviş Coşkuner:

   “Çok geç kalınmış bir olay.1975-1980 yıllarında açılmalıydı. Hükümetimizin yaptığı tam yerinde bir karar. Orada bulunan binalar mahvoldu. 30 yıl önce açılsaydı az bir miktarla halledilecekti fakat şimdi çok masraf isteyecek. Binalarda yapılan denetimlerde vakıf emlaki olduğu biliniyor. Bu binalar İngiliz döneminden kalmadır. İnşallah açılma usulü uygun bir şekilde devreye konulursa, Mağusa bölgesi ve ülkemiz turizm potansiyeline olumlu olacaktır.”

Salih Kafesci:

   “Böyle bir adım için geç kalındığını düşünüyorum. Çünkü zamanında açılsaydı memleketimiz daha çok kalkınacaktı. Fakat zamanlama olarak bazı emperyalistlerin burada petrol aramasına karşı tam yerinde bir hareket. Kıbrıs’ta petrol aramaya ve ortaklık kurmaya hakları yok.”

banner134
Ahmet Soyutürk:

   “Birinci soru orayı kim işletecek? Oradaki malların sahibi mi işletecek? Hangi devletin hakimiyeti ve yasaları altında işletilecek?

   Devletlerarası hukuk, toplum hukukunun üstündedir. Biz Kıbrıs’ta ilk toplum olarak varız ve eşit çerçevede olmalıdır.”

Mehmet Abdurrahman Albayrak:

   “Bence geç bile kaldılar. Maraş, ekonomimizi canlandıracak çok güzel bir yer. Devletimizin kaybettiği yıllara bakacak olursak çok yazık olmuş. Bir an önce açılıp, iş gücünün çoğaltılması çok güzel olacak.”

Mehmet Kaplan:

   “Yanlış bir karar bence olmaz. UBP 1975’ten beri Kapalı Maraş’ı açmak istiyor. Gaz ve petrol tartışmasından dolayı açılacağı söylenildiğini düşünüyorum.”

Ahmet Bingöllü:

   “Maraş açılmaz ve açılamaz. Oradaki oteller ne Kıbrıs’ın, ne de Rum’undur. Hepsi yabancılarındır ve onlar açılmasını engelleyecektir.”

Ahmet Eyin:

   “Rum tarafına bağlanmazsa çok iyi olur. Bu kadar zaman neden boş tuttular? Oradaki binalar harabe oldu. Kıbrıslılar için çok güzel olur. Böylece Rum hükümeti de bizi tanımış olur.”

Kadir Bayraktar:

   “Geç kalınmış bir karar. Maraş bölgesi Osmanlı döneminde vakıf malıydı. Bence Maraş yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Çünkü binalar harap oldu ve tamiratı için büyük meblağ lazım. Bu konuda büyük güçler önümüze ne derece zorluk çıkaracak göreceğiz. İnşallah hayrımıza olur.”

Mustafa Altınkalp:

   “Böyle bir güç yok, Maraş açılmayacak. Çünkü Rumlar anlaşmalara yanaşmadığı için bu konu blöf olabilir.”

Gülden Ceylan:

   “Maraş’ı açsınlar güzel bir şey. Alanımıza onu da katsınlar. Ölü bir bölgenin canlanmasını tabii istiyoruz. Memleketimizde huzur ve barış olsun istiyoruz. 50 yaşıma geldim 50 yıldır açılacak diye duyuyorum. Herhalde bir 50 yıl daha bunu duyacağım. Kısmet artık. Baştakiler anlaşabilirse neden olmasın.”

Mustafa Önder:

   “Açmakta çok geç kaldılar. Maraş’taki eski işletmecilerin içeri girmemeleri kaydı ile Rum’a taviz verilmemesi kaydı ile bu olabilir. Orada Rum’a ait olan bir ev ve iki dükkândır. Geri kalanlar Osmanlı’nın malıdır. Osmanlı kanunlarına göre toprak üzerine yapılan malları toprak götürür.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75