Vatandaş 'illegal', yetkililer 'legal' diyor

banner37

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde yapımına başlanan bir inşaat, bölge sakinlerinin tepkisine yol açtı

banner87
Vatandaş 'illegal',  yetkililer 'legal' diyor
banner90
banner8

Vedat MAROTLU

Başkent Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesindeki bir mahalle arasında başlanan inşaat, bölge sakinlerinin tepkisini çekti. Mahalle sakinleri, inşaatın izninin olmadığını iddia ederek, inşaat nedeniyle sokaklarındaki yolun daralacağını savundu. Mahalle sakinlerinin iddialarına yanıt veren Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) İmar Şubesi ile Şehir Planlama Dairesi yetkilileri ise söz konusu inşaatın izinli olduğunu ve herhangi bir illegal durumun olmadığını belirtti.

Esat Çınar Sokak sakinleri adına konuşan Levent Gürçimen, inşaatın, mahalle sakinlerinin kullandığı yolun önüne yapıldığını ve yolu daraltacağını savundu. Gürçimen, inşaatın izninin olmadığını da iddia etti. 

Söz konusu inşaatın kendisinin yaşadığı apartmanın hemen karşısına yapıldığını belirten Levent Gürçimen, söz konusu parselin yıllar önce belediye tarafından istimlak edilecek yer olarak belirlendiğini söyleyerek, bu gün bu yere inşaat izninin nasıl verildiğini sordu.

Zamanında buradaki apartmanlar yapılarken kendilerinden 13 ayak yol hakkı istendiğini, neden karşı taraftan da böyle bir talepte bulunulmadığını sorgulayan Gürçimen, inşaatın yol çizgisinin yanından başladığını öne sürdü.

Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle bu parseli istimlak edemediğini iddia eden Gürçimen, cumartesi günü kazısına başlanan inşaat için ara emri talebiyle mahkemeye başvuracaklarını belirtti ve bu başvuru nedeniyle de inşaat çalışmasının şimdilik durdurulduğunu söyledi.

 

Harmancı ile görüştüm

Seçimlerden önce konu hakkında görüştüğü LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın ‘ilgileneceğim’ dediğini savunan Levent Gürçimen, “Harmancı ile seçimden sonra yeniden konuştum ve bana inşaatın izninin olduğunu ve hiçbir usulsüzlüğün olmadığını söyledi” dedi.

 

“Herhangi bir usulsüzlük yok”

Esat Çınar Sokak sakinlerinin iddialarıyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Şehit Planlama Dairesi ile LTB İmar Şube Amirliği yetkilileri de, söz konusu inşaatın izninin olduğunu ve inşaatla ilgili herhangi illegal bir durumun olmadığını belirtti.

Fotoğraflar: Derviş BARBAROS

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75