banner6

Vatandaş kızgın!

banner37

Girne’de Girne Belediyesi’ne ait Türk Mezarlığı başıboş köpeklerin yuvası haline geldi

Vatandaş kızgın!
banner99

Ali CANSU

Girne’deki eski Türk Mezarlığı köpeklerin yuvası haline geldi. Vatandaşlar, “Bu ülkede değil canlıya, artık ölüye de mi saygı yok?” demekten kendini alamadı.

Girne Belediyesi’nin kontrolünde olan mezarlığın bakımsız olması bir yana, içerisinde çok sayıda köpek bulunmasına, yakınları orada yatanlar tepki gösterdi.

KIBRIS TV'de dün sabah Serhat İncirli'nin hazırlayıp sunduğu "Kıbrıs'ta Bugün" adlı programa katılan Hatice Akgün, "nenem, dedem, annem, babam, dayılarım burada yatıyor ve mezarlarının üzerinde köpekler geziniyor, pisliğini yapıyor" dedi.

Otların büyüdüğü, hurma ağaçlarının dallarının kesilip bırakıldığı mezarlık adeta kendi haline terk edilmiş durumda.

Köpeklerin dışkılarını yaptığı, mezarların üzerinde dolaştığı ve uzanıp uyuduğu mezarlıkta ,bir köpeğin yavruladığı da belirlendi.

Mezarlığa köpek kulübesi konuldu

Başıboş çok sayıda köpeğin yer aldığı mezarlık içerisine köpek kulübeleri de konulması dikkat çekti.

Köpek kulübelerin yanında çevredeki vatandaşlar tarafından yem de konulan mezarlık adeta köpeklerin yuvası konumuna geldi.

Bir vatandaş, yavrulayan köpeklerin yavruları mezarlıkta dolaşırken, özellikle mezarlığı ziyarete gelenlere ise bazı köpeklerin saldırdığını anlattı.

Girne'de her yerde...

Bu arada, Remziye Şahin adlı vatandaş ise Girne'de köpeklerin her yerde çok ciddi sorun olduğunu iddia etti. İncirli'nin programına telefonla bağlanan Şahin, "sadece mezarlık değil, Ziya Rızkı Caddesi'nde de çok sayıda köpek sokaklara pisliyor, onlar için oraya buraya konulan yemekler de çok kötü kokuyor" şikayetinde bulundu.

Köpekler başka bölgeye taşınıyor

Girne Belediyesi’nden konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, bazı hayvan severlerin, bölgede boş olan arazilerde inşaat başlamasından dolayı yaşam alanları daralan sokak köpeklerine, Türk Mezarlığı’nın içine kulübe koyarak yardımcı olmaya çalıştıkları anlatıldı.

Açıklamada, mezarlığın içerisinde köpek beslenmesinin doğru olmadığına dikkat çekilerek, bu nedenle köpeklerin bölgenin yakınında bulunan Girne Amfi Tiyatronun yanındaki boş araziye taşımaya başladıkları belirtildi. Girne Belediyesi Sağlık Şubesi denetiminde beş köpeğin veterinere götürülerek bakımlarının yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Girne Belediyesi, sokak köpekleri konusunda son derece hassas ve duyarlıdır. Soğuktan korunmaları için kulübeler yaptık ve kent merkezine su ile mamaların konulduğu beslenme üniteleri yerleştirdik. Hayvanların rehabilitesi için ise hayvan barınağının yapımı sürüyor. Yaptığımız çalışmalar nedeniyle sokak köpekleri konusunda toplumda duyarlığın artması bizi sevindiriyor. Sokak köpekleri konusunu halkımızla işbirliği yaparak sorun olmaktan çıkaracağız” denildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104