KTV
RADYO

Vatandaş memnun değil ama belediyeler “kışa hazırız” diyor

Her yağmur sonrası birçok bölgede su taşkınının yaşanması, vatandaşlar arasında belediyelerin kışa hazırlıklı olmadığı algısını yarattı. KIBRIS’a konuşan ilçe belediyeleri, vatandaşların yağışlardan olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını tamamladıklarını vurguladı

Vatandaş memnun değil ama belediyeler “kışa hazırız” diyor
  • 23 Ekim 2018, Salı 8:35

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizi etkisi altına alan sağanak yağışların birçok bölgeyi sular altında bırakması, vatandaşlar arasında belediyelerin kışa hazırlıklı olmadığı algısını yarattı.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, her yağmur yağdığı zaman sel korkusu yaşadıklarını ve belediyelerin yaşanan sorunlara bir türlü çare bulamadıklarını belirterek, “Sonbaharda bunları yaşıyorsak kışta halimiz ne olacak” diye sordu.

İlçe belediyelerinin başkanları KIBRIS’a gelinen son durumu anlattı ve kışa hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, yenilenen birçok caddede değişen iklim koşullarına uygun olarak altyapı çalışması yapıldığını, rutin olarak birçok rögarın temizlendiğini, dört buçuk kilometrelik yeni yağmur suyu drenaj hattının yapıldığını belirtti. Harmancı, birçok mevcut hattın da yenilendiğini belirterek, belediye olarak bazı eksikliklerinin olduğunu, ancak mevcut “Drenaj Master” planı dahilinde maddi kaynak yaratabildikleri ölçüde söz konusu problemleri aşmaya gayret edeceklerini kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediye ekiplerinin birçok bölgedeki yağmur suyu drenaj hatlarında temizlik yaptığını, kilit noktalar için acil müdahale ekiplerini hazırladığını, bazı noktalardaki pompa istasyonlarını yenilediğini ve şehre beş kilometrelik yeni yağmur suyu drenaj hattı kazandırdıklarını ifade etti. İsmail Arter, vatandaşların rögarların bulunduğu noktalara poşet, karton ve benzeri atık atması durumunda, bunun drenaj hatlarını tıkayarak suyun tahliyesini engelleyeceği bilinciyle hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, belediye sınırları içerisindeki derelerin ıslah edildiğini, İskele merkezindeki kanalizasyon çalışmaları ile birçok bölgedeki yağmur suyu drenaj hatlarının temizlendiğini, belediyeye bağlı bazı köylerde de alt yapı çalışmaları yaptıklarını belirterek, İskele Belediyesi’nin herhangi bir doğal afet dışında, kış mevsimine hazır olduğunu ifade etti.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, belediyenin kış mevsiminde çok fazla bir sıkıntı yaşamasını tahmin etmediğini belirterek, genel anlamda kış mevsimine hazır olduklarına dikkat çekti.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, belediyenin eylül ayı itibariyle kışa hazırlık yapmaya başladığını, bu kapsamda Güzelyurt ve Bostancı’daki alt yağmur suyu drenaj hatlarının yapıldığını, birçok bölgedeki yağmur suyu hatlarının temizlendiğini, belediye sınırları içerisindeki derelerde de ıslah çalışması yapıldığını ve rutin olarak da birçok bölgede bulunan rögarların temizlendiğine vurgu yaptı.

Ayrıca Girne Belediyesi de konu hakkında yazılı açıklamada bulunarak, kent genelindeki 350 yağmur suyu ızgarasının değiştirildiğini, birçok bölgeye yeni yağmur suyu drenaj hattı yapıldığını ve mevcut olan birçok yağmur suyu hattının da uzatıldığını bildirdi.

Harmancı: Değişen iklim koşullarına göre altyapılar yeniden kurgulanmalı

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa’nın önemli sorunlarından bir tanesinin değişen iklim şartlarına göre altyapıların yeniden kurgulanması olduğunu belirterek, örneğin Kemal Aksay ve Şehit Ecvet Yusuf caddelerinde yapılan çalışmalarda sadece asfalt yenileme işlemi ile sınırlı kalınmadığını, söz konusu caddelerin değişen iklim koşullarına uygun altyapı ile hazırlandığını kaydetti.

Harmancı, belediye sınırları içerisinde bulunan rögarların belediye tarafından rutin olarak temizlendiğini, ancak sonbahar mevsiminin en önemli sorunları arasında olan yaprak dökme nedeniyle, sonbaharda etkili olan yağışların rögarların daha erken tıkanmasına yol açan bir unsur olduğunu ifade etti.

Lefkoşa’da yaklaşık dört buçuk kilometrelik yeni yağmur suyu drenaj hattı yaptıklarını kaydeden Harmancı, mevcut yağmur suyu drenaj hatlarının bir kısmını da yenilediklerini, ancak eksikliklerini halen hissettikleri bazı noktaların da olduğunu ifade etti.

Harmancı, “Bolu Sokak, Okullar Yolu, Şehit Doğan Ahmet İlkokulu ve Mustafa Ruso Caddesi’nde eksikliklerimiz var. Bu noktalarda sorun yaşıyoruz. Ancak bunlar çözülebilecek noktalardır” ifadelerini kullanarak, mevcut olan “Drenaj Master” planı dâhilinde maddi kaynak yaratabildikleri ölçüde söz konusu problemleri aşmaya gayret edeceklerini kaydetti.

“Derelerin akışkanlığını sağlamak için bir miktar iyileştirme yapıldı”

Dere ıslahı konusunda yetkili makamın belediyeler olmamasına rağmen ilgili kurumlarla istişare içerisinde derelerin akışkanlığını sağlamak için bir miktar iyileştirme yaptıklarına dikkat çeken Harmancı, “Lefkoşa’nın en önemli sorunu üç derenin bütünleşip içinden geçtiği bir kent olmasıdır. Dere taşması demek tüm drenaj noktalarımızın da işlememesi demektir. Bu risk Lefkoşa’da vardır. Islahın derenin bittiği noktadan başlangıç noktasına kadar yapılması gerekiyor. Bu da Su İşleri Dairesi, kaymakamlık ve birçok belediyenin ortak çalışmasını, yani entegre bir çalışmayı gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Harmancı, belediyenin acil müdahale ekiplerini “Whatsapp” grubu aracılığıyla anında koordine ettiğini belirterek, bu sayede belediyenin tüm şubelerini entegre çalışma modeli içerisine aldıklarını kaydetti.

Ülkemizdeki tüm şehirlerin genel anlamda değişen iklim koşullarına uyum sağlamanın uzağında olduğuna dikkat çeken Harmancı, başkente önceki gün 20 dakikada 31,4 kilogramlık yağış düştüğünü, söz konusu yağışın da şehrin mevcut altyapısının kaldırabileceği bir şiddette olmadığına vurgu yaptı.

Harmancı, belediyenin kaynaklarını artırarak sorunların giderilmesi için sorumlulukları ve olanakları bilinci içerisinde çalıştığını ve çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Arter: Yağmur suyu hatları temizlendi, acil müdahale ekipleri hazırlandı

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, yağışların başlayacağı bu dönem için belediyeye bağlı ilgili birimlerin yağmur suyu drenaj hatlarında temizlik yaptıklarını belirterek, kilit noktalar içinde acil müdahale ekiplerinin hazırlandığını kaydetti.

Arter, şehir genelindeki doğal yağmur suyu akışı ile suyun tahliye olmayan noktalarındaki bölümlerinin pompalarla tahliyesinin yapıldığını belirterek, bazı yağmur suyu drenajlarında bulunan pompa istasyonlarının da yenilenerek kapasitelerinin artırıldığını ifade etti.

Nüfus yoğunluğu ile konut sayısında yaşanan artış göz önünde bulundurulduğunda bazı noktalardaki mevcut drenaj alt yapısının uzun süreli yoğun yağışlarda sıkıntı yarattığının aşikar olduğunu belirten Arter, “Vatandaşa da bu noktada bazı görevler düşmektedir. Rögarların bulunduğu noktaları kapatmamalıdırlar. Poşet, karton ve buna benzer atıkların drenaj hatlarını tıkayarak suyun tahliyesini engelleyeceğinin bilinciyle hareket etmelidirler” ifadelerini kullandı.

Arter, yağmur sularının sorunlu olduğu bölgeler dahil olmak üzere, şehir genelinde beş kilometre civarında yeni yağmur suyu drenaj hattı yaptıklarına dikkat çekerek, böylece sorunlu bölgelerde oluşan tıkanıkların da yükünü hafiflettiklerini dile getirdi.

Aşırı yağışların sıkıntı yarattığı noktaların da tespit edilerek mevcut drenajlarını verimli hale getirdiklerine vurgu yapan Arter, bazı bölgelerde yapılan çalışmalarla da geçmişte yapılan yanlış işleri de düzelttiklerine dikkat çekti.

Arter, belediyenin devam eden yağmur suyu drenaj hatları çalışmalarıyla da şehrin kangrenleşen noktalarına kritik müdahalelerde bulunacaklarını belirterek, böylece olası su baskın ve birikme sıkıntılarının da çözümünü sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Arter, benzer noktalardaki çalışmalarla da sıkıntıları minimum düzeye indirecekleri söyleyerek, yeni yapılacak olan drenaj hatların ilave edilmesiyle de şehirde daha fazla rahatlama meydana geleceğini sözlerine ekledi.

Sadıkoğlu: Herhangi bir doğal afet dışında kış mevsimine hazırız

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, ülkemizi geçtiğimiz hafta etkisi altına alan sağanak yağmurların tüm bölgelerde olduğu gibi İskele bölgesinde de etkili olduğunu, ancak yağışların İskele merkezinde etkili olmadığını ifade etti.

Sadıkoğlu, belediye sınırları içerisindeki derelerin ıslah edildiğini belirterek, özellikle Kantara bölgesinde etkili olan yağışların dereler aracılığıyla İskelenin içinden sorunsuz bir şekilde gelip geçtiğini söyledi.

İskele merkezindeki kanalizasyon çalışmaları ile birçok bölgedeki yağmur suyu drenaj hatlarının temizliğinin yapıldığına vurgu yapan Sadıkoğlu, belediyeye bağlı bazı köylerde de alt yapı çalışmaları yaptıklarına dikkat çekti.

Sadıkoğlu, İskele Belediyesi’nin herhangi bir doğal afet dışında, kış mevsimine hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaya: Genel anlamda kış mevsimine hazırız

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, belediyenin kış mevsiminde çok fazla bir sıkıntı yaşamasını tahmin etmediğini belirterek, genel anlamda kış mevsimine hazır olduklarına dikkat çekti.

Kaya, geçtiğimiz yıllarda Gemikonağı bölgesinde bir takım sıkıntı yaşadıklarını, ancak söz konusu sıkıntıyı Karayolları Dairesi’nin bölgede yaptığı asfaltlama çalışmasından önce yaptıkları birtakım işlemle aştıklarını kaydederek, belediye sınırları dahilindeki rögarların temizlenmeye başladığını ve çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Lefke’nin Karadağ bölgesinde aşırı yağan yağışlar yüzünden birkaç evi su bastığını hatırlatan Kaya, söz konusu bölgede geçtiğimiz yıl çalışma yaptıklarını ve bölgede yine bir çalışma yapılacağını kaydetti.

Özçınar: belediyemiz kışa tam anlamıyla hazır

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, ülkemizin sıcak bir ülke olmasından dolayı uzun süre yağış almadığını belirterek, özellikle çevre kirliliğinin yağmur suyu rögarlarını kirlettiğini, ancak belediyenin rutin olarak söz konusu rögarları temizlediğini ifade etti.

Özçınar, son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesiyle bölgede bulunan birçok rögarın inşaat atıkları yüzünden tıkandığına dikkat çekerek, “Bu iş sadece belediyelerin alacağı tedbirlerle olmuyor” şeklinde konuştu.

Küresel ısınmanın ülkedeki yağmurları da etkilediğini söyleyen Özçınar, Güzelyurt Belediyesi’nin Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile meteorolojik raporlar ışığında bölgenin modüler çalışmasını yaptığı ve söz konusu çalışmayla Güzelyurt’ta hangi bölgelere ne kadar yağmur yağdığının hesaplandığını kaydetti.

Özçınar, son zamanlarda bölgede hızlı bir yapılaşmanın meydana geldiğini belirten Özçınar, “İnsanlar istediği yere ev yapmaya başladı. Bunun sonucunda da özellikle bazı evlerin yol seviyesinin altında kalması gibi olumsuzluklar yaşandı” dedi.

Özçınar, belediyelerin eylül ayı itibariyle kışa hazırlık yapmaya başladığını, ancak ilk yağışların her zaman sorun oluşturduğuna dikkat çekti.

Güzelyurt ve Bostancı’daki alt yağmur suyu drenaj hatlarının kışa hazırlık kapsamında yapıldığını kaydeden Özçınar, birçok bölgedeki yağmur suyu hatlarının da temizlendiğini ve belediye personelinin de yağmura hazır olduğunu söyledi.

Özçınar, belediye sınırları içerisindeki derelerde de ıslah çalışması yapıldığını belirterek, belediyenin tam anlamıyla kışa hazır olduğunun altını çizdi.

Girne Belediyesi kış için gerekli olan çalışmaları yaptığını açıkladı

Girne Belediyesi yetkililerinden elde edilen bilgilere göre, yaz mevsiminde belediye sınırları içerisindeki birçok yağmur suyu ızgarası temizlenirken, geçtiğimiz gün yağan sağanak yağışların ardından da söz konusu ızgaralar yeniden kontrol edilerek gerekli bakım yapıldı.

Kent genelinde hasar gören veya standart dışı olan yaklaşık 350 adet yağmur suyu ızgarasının da değiştirildiği belirtilirken, Girne – Alsancak çevre yolunda bulunan paralel yağmur suyu kanalı ile söz konusu yolun altından geçen yağmur giderlerinin de temizlendiği ifade edildi.

Halk arasında “Ersin Tatar Villaları” olarak bilinen bölgede de yeni yağmur suyu drenaj hattı yapıldığını belirten belediye yetkilileri, Zeytinlik ışıklarında da yeni yağmur suyu hattının yapıldığını kaydetti.

Beylerbeyi köyünde bulunan Osman Perçin Kardeşler ile Dereboyu sokaklarına da yeni yağmur suyu hattı yapıldığına dikkat çeken yetkililer, Nurettin Ersin Paşa Camisi yanında bulunan derede de hem temizlik yapıldığını, hem de suyun tahliyesi için yeni kanal yapıldığına vurgu yaptı.

Belediye yetkilileri, “Yeni Liman” yoluna da şu anda yeni yağmur suyu drenaj hattı yapıldığını, daha önce Polis Apartmanları bölgesine yapılan hattın da uzatılacağını belirtti.

Ziya Rızkı Caddesi ile kordon boyunda bulunan mevcut hatlarda uzatma yapılacağını kaydeden yetkililer, Şehit Kemal Selim Sokak’ta hat uzatması yapacaklarını söyledi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık