Vatandaş, nasıl ısınacağının derdinde

banner37

Ekonomik kriz nedeniyle elektrik ve tüp gaza yapılan okkalı zamların ardından vatandaşlar, yaklaşan kış mevsiminde nasıl ısınacağının hesaplarını yapmaya başladı

banner87
Vatandaş, nasıl  ısınacağının derdinde
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ekonomik krizin baş göstermesi ve TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin ardından temel tüketim ürünlerine ardı ardına yapılan zamlar vatandaşın belini büktüğü yetmezmiş gibi, elektriğe yüzde 30, tüp gaza ise yüzde 40’a varan okkalı zamlar sonrasında vatandaşlar şimdi de yaklaşan kış mevsiminde nasıl ısınacağının derdine düştü.

Aylık yüklü elektrik faturalarından dolayı klima açmaya korkan aileler, kışın kapıya dayanmasıyla ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

Elektrik fiyatlarının astronomik şekilde yükselmesi nedeniyle tüp gaza yönelen vatandaşlar, bu kez uygulanan okkalı zamla 59 TL olan tüp gazın fiyatının 80 TL’ye yükselmemesinin ardından perişan oldu.

Öte yandan; hem maddi hem de manevi yönden perişan olduklarını sosyal medyada paylaşımlar yaparak tepkilerini dile getiren vatandaşlar, dövizin düşmeye başlamasıyla zamların geri alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

Geçen yıl bir van dolusu odunun fiyatı 500 TL iken, bu yıl elektrik ve tüp gaza yapılan zamların ardından aynı odunların fiyatı da 600 TL oldu.

Vatandaşın oduna ve tüp gaza yönlenmesinden dolayı odun sobaları ve tüp gaz sobalarının da fiyatlarında da artışa neden oldu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz ve Zaim Kömürleri sahibi Önder Zaim, KIBRIS’a ciddi değerlendirme ve uyarılarda bulundu.

 

Aktolgalı: Bu yıl kara kara düşünmeye başladık

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, elektrik ve tüp gaza yapılan zamların ardından vatandaşların bu yıl ısınmak için odun sobalarına yöneleceğini ve yakacak bulamayınca da plastik veya kimyasal içeren maddelerle işlenmiş palet, sandık gibi ürünleri yakacağını söyleyerek bu durumun çok ciddi bir hava kirliliğine yol açacağı uyarısında bulundu.

Yapacakları tek çalışmanın, ekipleri her bölgede hazır bulundurarak, olaylara kısa sürede müdahale etmek olduğuna değinen Müdür Aktolgalı, bölgelerde yaşanacak hava kirliliğine ekiplerin anında müdahale ederek, hassasiyet içerisinde gerekli cezaların kesileceğinin altını çizdi.

Aktolgalı, bu yıl hava kirliliğinin yaşanmaması için kara kara düşündüklerini belirterek, bunun önlenilebilmesi için ekipleri güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Hava kirliğini denetleyecek ekiplerin ölçüm cihazlarıyla tespitlerini yapacağını anlatan Aktolgalı, ölçümlerin yapılması sırasında yakılan maddenin sanayi atıkları mı yoksa odun mu olduğunu daha rahat tespit edeceklerini ifade etti.

 

“Zararlı alternatiflere yönlendirecek”

Denetimlerinin en çok şikayetin geldiği Lefkoşa ve Gazimağusa Surlar İçi’nde yapılacağına değinen Aktolgalı, zamlardan dolayı birçok kişinin bireysel olarak kaçak odun ya da sanayi atık malzemeleri kullanabileceğini söyledi.

Aktolgalı, odunların da bu yıl fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı, vatandaşın farklı alternatif olabilecek zararlı yakacaklara yöneleceği uyarısını bir kez daha yineledi.

 

Poyraz: Bireysel ya da ekip halinde kaçakçılık yaşanabilir

Elektrik ve tüp gazda yaşanan son zamlardan sonra vatandaşların bireysel ya da ekip halinde kaçak odunculuğa yönelebileceğini belirten Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz, bu konuda çalışmalar yaptıklarını, bölgelerdeki farklı noktalarda ekipleri hazır bulundurularak aralıksız denetimleri sürdüreceklerini söyledi.

Artışlardan dolayı daha çok kâr amacı güdenlerin satmak için kaçak ağaç kesme ihtimali bulunduğunu ifade eden Poyraz, bunları önlemek için ciddi anlamda caydırıcı cezaların kesileceğini belirtti.

Orman Dairesi olarak imkanlar çerçevesinde hasta ya da atıl durumdaki yaşlı ağaçların kesilip, yerine yeni fidanlar dikilmesini sağladıklarını ifade eden Poyraz, kesilen ağaçların odun olarak kasım ayı içerisinde Lefkoşa’daki kereste atölyesinde ihale ile vatandaşlara daha ucuza satılacağını vurguladı.

 

“Ciddi çevre kirliliği yaşanacak”

Yaşanan zamlardan dolayı bu yıl daha fazla oduna talebin olmasının beklendiğini ifade eden Poyraz, gelen taleplerin hepsinin karşılanıp karşılanmayacağı hususunda emin olamadığını söyledi.

Fiyat artışları nedeniyle vatandaşın sanayi, tinerli, çürümüş ve boyalı atıklara yönleneceğinin altını çizen Poyraz, bunların kullanılması halinde büyük oranda bir çevre kirliliğinin yaşanacağını vurguladı.

Poyraz, gösterecekleri ağaçları kendi imkanlarıyla kesecek olan vatandaşların metreküpünü 30 TL karşılığında götürebileceğini söyledi.

Poyraz, son olarak, vatandaşların bölgelerdeki ormanlık alanlarda ağaç kesen ya da orada görülen kişileri en kısa sürede 177 Alo İhbar Hattını arayarak bildirmelerini istedi.

 

Zaim: Zamlardan dolayı 600 TL oldu

Ayakta durabilmek için elektrik ve mazota gelen zamlardan dolayı cüzi anlamda bir fiyat artış yaptıklarını belirten Zaim Kömürleri sahibi Önder Zaim, geçen yıl bir van dolusu, yani yaklaşık 1 buçuk ton odunu 500 TL’ye sattıklarını, ancak kriz ve zam artışlarından dolayı bu yıl 600 TL’ye satmak zorunda kaldıklarını söyledi.  Sattıkları odunların, üreticilerin bahçelerinde tür değişikliğine gidildiği zaman ya da ömrü dolmuş ağaçların kesilerek elde edildiğine dikkat çeken Zaim, kesilen ağaçların yerine yenilerinin ekilerek yeniden döngünün devamının sağlandığını söyledi.

 

“Amacımız kaliteliyi ucuza satmak”

Zaim, sattıkları odunların doğal olduğunu, herhangi kimyasal bir madde içermediğinden hem insan sağlığına hem de çevre kirliliğine zarar vermediğine dikkat çekti.

Zamlar nedeniyle bu yıl odun kullanımında bir artışın yaşanmasını beklediklerini anlatan Zaim, amaçlarının her zaman kaliteli ürünleri daha ucuza satmak olduğunu söyledi.

Zaim, zamların sadece odun talebinin artmasına neden olmayacağının altını çizerek, bireysel ve ekip halinde ağaçların kesilerek odun ticaretinin de artabileceğine işaret etti.

Zaim son olarak, her zaman gerçek anlamda ihtiyaçlı ailelere yardım etmeye hazır olduklarını belirterek, firma olarak ihtiyaçlı olan ailelerin odunlarını da karşılamaktan çekinmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75