Vatandaş, pandemiden çok yoruldu!

banner37

Psikolog Çelik, Koronavirüs’ün kol gezdiği ülkede bazı vatandaşların sokağa çıkma yasağına uymamasını psikolojik açıdan değerlendirdi

Vatandaş, pandemiden çok yoruldu!
banner90
banner8

VATANDAŞLARA ÖNERİLER… Psikolog Şerife Çelik, “Vatandaşların ‘yeni normal’ denilen olgu ile birlikte, ne olursa olsun kurallara sımsıkı şekilde uymasını tavsiye ediyorum. Salgın atlatılıp, çözümleri daha kalıcı ve pratik bir hal alana kadar kendimize çok iyi bakmalı, kendimizi korumalı ve olabildiğince güvenli sosyal aktivitelerde bulunmalıyız”.

Erol KANLIADA

Ülkede bir yılı aşkın bir süredir devam eden Koronavirüs pandemisi, vatandaşı çok yordu.


Psikolog Şerife Çelik, ülkede bazı vatandaşların sokağa çıkma yasağına uymamasını psikolojik açıdan değerlendirdi ve halkın pandemiden dolayı çok yorulduğunu söyledi.


Özellikle geçtiğimiz pazar günü tam sokağa çıkma yasağı varken 108 kişinin buna uymayıp polis denetimlerine takılması dikkat çekti.


Kişilerin, sağlık riskine rağmen neden sokağa çıkmaya devam ettiğini psikolog Şerife Çelik’le değerlendirdik.


Psikolog Şerife Çelik, mutasyona uğramış Koronavirüs tehdidine rağmen bazı vatandaşların sokağa çıkmaya devam etmesini “toplumda var olan sağlık algısının yetersizliğine” bağladı.


Toplumdaki sağlık algısının ilkokul çağından verilmeye başlandığını belirten Çelik, bu eğitimlerle, her bireyin sağlık açısından kendisini nasıl koruması gerektiğini öğrendiğini söyledi.


Sağlık algısının, bireylerin kurallara uyma davranışlarında öğrenilen bir olgu olduğunu ve bütüncül olarak yaşanılan ortam ile şekillendiğini ifade eden Çelik, “Hükümet tarafından alınan kararlar, zamanlama ve uygulama şekillerinin vatandaşta yarattığı yanılgının nedenlerinde, vatandaş, sağlıklı ve güvenilir sonuçlar görmüyorsa, güven konusunda ve kural uygulama noktasında geri adım atabilir” ifadelerini kullandı.


Çelik, Koronavirüs’ün ülkemizde ilk görüldüğü zamanlarda çok sıkı tedbirler uygulanırken herkesin buna uyduğunu, günümüzde ise bu tedbirlere ne hükümetin, ne de vatandaşların tam olarak uyduğunu anlattı.


 

“Devlet ve basının önemli rolü var”


Koronavirüs salgını döneminde devletin ve basının önemli bir rol oynadığını belirten Çelik, devletin aldığı karar ve yasaklarla, basının ise yönlendirme ve yol göstermesiyle önemli yer tuttuğunu söyledi.


banner134
Çelik, devletin gerek karar, gerek yasak, gerekse de denetim yaparak bu konuda önemli rol üstlendiğini, fakat alınan kararlarda sürekli açılma-kapanma gibi tutarsızlıkların, vatandaşları olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.


Devletin sürekli açılma-kapanma konusunda aldığı kararlar nedeniyle vatandaşlarda güvensizlik oluştuğunu anlatan Çelik, bunun doğal sonucu olarak halkın bu kararlara uymamaya başladıklarını düşündüğünü vurguladı.


İstikrar eksikliği ile uygulama hatalarının da bu süreçte kurallara uyma ve sağlık algısı noktasında olumsuz şekillendiğini ifade eden Çelik, basın camiasının yaptığı ve yapacağı haberlerle vatandaşları yasaklara uyması yönünde uyarmasının önemli olduğundan bahsetti.


 

“Vatandaşlar Koronavirüs nedeniyle yılgınlaştı”


Ülkemizde ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçtiğini hatırlatan psikolog Şerife Çelik, vatandaşların bu süre içerisinde yaşanan her şeyden yılgınlaştığının altını çizdi.


Çelik, gerek sürekli kapanma-açılma kararlarının, gerek artan vakaların, gerekse de vatandaşların azalan sosyal aktivitelerinin yılgınlığa yol açabileceğini söyledi.


Çelik, gerek çocuk, gerekse yetişkinlerin psikososyal açıdan kaliteli zaman geçirme ve hayat kalitelerine katkı sağlayacak aktivitelere yer vermelerini de önerdi. 


Bu sürecin bulaş riski yüksek bir pandemi dönemi olduğunu unutmadan hareket etmenin vatandaşların davranış ve sağlık algısı kanallarını güçlendirmeleriyle ilgili olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:


“Vatandaşların ‘yeni normal’ denilen olgu ile birlikte, ne olursa olsun kurallara sımsıkı şekilde uymasını tavsiye ediyorum.


Salgın atlatılıp, çözümleri daha kalıcı ve pratik bir hal alana kadar kendimize çok iyi bakmalı, kendimizi korumalı ve olabildiğince güvenli sosyal aktivitelerde bulunmalıyız”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75