banner6

Vatandaş perişan oldu

banner37

Vatandaş perişan oldu
banner99

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen çift aşılı KKTC uyruklu vatandaşlar, Rum polisinin farklı açıklamaları nedeniyle kafa karışıklığı yaşadı

Sınırda belirsizlik

Sınır kapılarında aşılı olanlara pcr zorunluğunun olmaması ile ilgili bir açıklama da Sağlık Bakanlığımızdan geldi. Sınır kapılarından çift aşılı şahısların PCR ya da antijen test yaptırmadan geçebileceğini öğrenen vatandaş, ne yazık ki hayal kırıklığına uğradı. Güney Kıbrıs’a geçmek için sınıra giden vatandaşlar Rum polisinin engeline takıldı. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamayı dikkate alan vatandaşa Rum polisi “Şu anda böyle bir uygulama yok. Geçişlerin 27 Eylül 2021 Pazartesi saat 08.00’da başlayacağı söylendi ancak; uygulamanın bu tarihte başlaması da mümkün değil.” Cevabı verildi. Rum polisi ayrıca, Türk vatandaşlarına, çift aşılı kişilerin rahatça geçiş yapılabilmesi için en az 15 gün süreye daha ihtiyaç olduğunu ve sistemle ilgili çalışmaların tamamlanmadığını ifade etti.

Yaşananlar karşısında şaşkınlığını Kıbrıs TV’yi arayarak anlatan vatandaşlar, yaşanan belirsizliğe de tepki gösterdi. Ne Güney’den ne de Sağlık Bakanlığı tarafından net bir bilgi verilmemesini eleştiren vatandaşlar, resmi bir açıklamanın ilk ağızdan kamuoyu ile paylaşılması için çağrıda bulundu.

SAĞLIK BAKANLIĞI NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanlığı, bugün yaptığı duyuruda ,

“Ada içi sınır geçişlerinde 27 Eylül 2021 Pazartesi 08.00’den itibaren tam aşılı kişilerden Covid-19 testi istenmeyecektir.

İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin 23 Eylül tarihli toplantısında her iki tarafın epidemiyolojik verilerine göre seviye 2 yani turuncu seviyenin uygulanması kararı alınmıştır.

Aşısız kişiler ise son 72 saat içerisine yapılmış negatif sonuçlu PCR veya antijen testi sonuçlarını beyan ederek geçiş yapabileceklerdir.

banner134

Ancak aşısız 18 yaş altı öğrenciler ve Kato Pyrgos’ta ikamet eden kişiler, 7 günlük hızlı negatif antijen testi veya PCR testi ile geçiş yapabileceklerdir.” Denildi..

VATANDAŞ ANLADI AMA…

Öte yandan yapılan açıklamalardan tam detay almadan harekete geçen vatandaşlar sınır kapılarında yığılmanın olmasına neden olurken, aşılı olanların pcr sız geçiş yapabilecekleri tarihin pazartesi olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğradılar ve soluğu antijen ve pcr tesi kuyruklarında aldılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104