banner6

Vatandaş rahat öğrenci tedirgin

banner37

KIBRIS, halka ve üniversite öğrencilerine olası depremle ilgili düşüncelerini sordu.

Vatandaş rahat  öğrenci tedirgin
banner90
banner99

Müslüm BAYUK

KIBRIS, halka ve üniversite öğrencilerine olası depremle ilgili düşüncelerini sordu:

ÖĞRENCİLER KORKUYOR… Özellikle ev sahibi olan vatandaşlar evlerini kendileri yaptırdıkları için sağlamlığına güvendiklerini ve olası bir depremi tehdit olarak görmediklerini dile getirirken, özellikle kirada oturan üniversiteli gençler oldukça tedirgin olduklarını söyledi. Öğrenciler, deprem korkusu yaşadıklarını ancak ev sahiplerinin gerekli kontrolleri yaptırmaya yanaşmadığından yakındı.
 

   Türkiye’de gerçekleşen deprem felaketinin ardından uzmanların Kıbrıs’ta da olası bir depreme hazırlıklı olunması yönündeki mesajları sonrasında vatandaşlar yapı denetimi konusuna eğilmeye başladı.

   Oturdukları konutun ne kadar güvenli olduğu sorusuna verilen yanıtlarda ev sahibi olanların kirada kalanlara oranla verdiği yanıtların farklılık göstermesi dikkat çekti.

   KIBRIS’a konuşan vatandaşlar oturdukları evleri kendilerinin yapmasından dolayı olası bir deprem noktasında daha rahatken, özellikle kirada oturan üniversite öğrencileri ise bir hayli endişeliler.

Vatandaşlar ne dedi?...

Tuğursan Tünay:

   “Gerçekçi olmak lazım, bu kadar yıldır yaşıyoruz ve kimsenin depremin ne zaman olacağını bileceğine inanmıyorum. Ne zaman gerçekleşeceği bilinseydi; bizden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olan Japonya en büyük örnek çünkü gündelik hayatlarında çok yaşıyorlar, onlar bilirdi ne zaman gerçekleşeceğini. Benim düşüncem böyle. Şöyle bir rahatlığım var; biz evimizi kendimiz yaptık. İki katlı bir ev, yapım aşamasından bitimine kadar gerek evin mimarı, gerekse mühendisi evin bütün yapım aşamalarında kontrollerini yaptılar. Biz de zaten gerek beton dökülürken gerekse demirler bağlanırken oradaydık, gördük. Nasıl yapıldığını bildiğim için benim içim evimden dolayı rahat.”

Ömer Cabacaba:

   “Ben ülkemizde bir depremin olabileceğini düşünüyorum, bilim adamları söylememiş olsaydı da aynı fikirde olurdum çünkü sağımızda, solumuzda olan depremler bizi etkilediğine göre zaman içerisinde bizde de olacaktır. Ama şiddeti ne olur bilemem. Ona göre herkes tedbirini alsın. Oturduğum ev depreme dayanıklı çünkü ben kendim yaptırdım ve her şeyi düşünerek yaptık. Büyük bir deprem olsa dahi yıkılmayacağını düşünüyorum. Alt kolonları birbirine girmeli yaptık. Ama mesela olası bir depremde Surlariçi’nde bir tane sağlam bina kalmayacağını düşünüyorum. Çünkü hepsi eski binadır.”

Murat Tuncay:

   “Türkiye’ye göre bizim yapılarımızın daha sağlam olduğuna inanıyorum çünkü bizim müteahhitlerimiz Türkiye’deki müteahhitlere göre biraz daha insaflıdır diye düşünüyorum. Oturduğum binanın sağlam olduğunu düşünüyorum. Tabii biz ne kadar sağlam desek de bir bilirkişi tarafından denetim yapılması şarttır. Türkiye’de 3 milyon TL’ye satılmış olan rezidansların kâğıt gibi uçup gittiğini gördük. O yüzden her binaya denetim yapılması şart.”

Feriha Bumin:

  

   “Ben ülkemizde Türkiye’deki gibi bir deprem olacağını düşünmüyorum. Oturduğum yapının gözle görülebilen bir sıkıntısı yok ama iç hattını bilemem. O yüzden yapı denetimi yapılması gerekir. Ev sahibimize bu konu hakkında denetim yapılması için çok dile getirdik ama benim binam sağlam deyip denetim yaptırmadı.”

Öğrenciler ne dedi?...

Mehmet Ercan Koca:

   “Türkiye’de yaşananlardan dolayı, arkadaşlarımı kaybettim, akrabalarımı kaybettim… O yüzden korkuyorum, önlemimi almaya çalışıyorum. Oturduğum binanın depreme dayanıklı olmadığını düşünüyorum. Mesela ben LTL’den mezun oldum ve biliyorum ki o okul sağlam değil. Şu an kiracıyım ve denetim konusunda ev sahibimin bilinçli olmadığını düşünüyorum, ev sahipleri sadece parayı düşünüyorlar.”

Asenur Köleoğlu:

   “Kıbrıs’ta deprem olacağını ben de düşünüyorum çünkü Kıbrıs da üçüncü jeolojik dönemde ortaya çıktığı için yine fay hatlarının üzerinde yer alıyor. Kuzey hattından tekrar depremler olursa, Kıbrıs’ı da etkileyeceğini düşünüyorum. Oturduğum bina depreme hiç dayanıklı değil çünkü kartonpiyer sunta gibi bir tane daireyi ikiye ayırmışlar. O yüzden hiç depreme dayanıklı olduğunu düşünmüyorum. Ev sahibimin evin kontrolünü yapmak için uğraşacağını da sanmıyorum.”

Attila Atalay Ergin:

   “Depremin ne zaman gerçekleşeceğini biz bilemeyiz tabii ama bizim yapacağımız tek şey önlem alıp olası deprem riskini beklemek. Önlem alındığını da pek düşünmüyorum… Oturduğum bina maalesef depreme dayanıklı değil çünkü çok uzun zamandır var olan bir yapı ve gözle görülebilir çok sıkıntısı var. Yapı denetiminin olması gerekiyor, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanmış olan bu felaket bizlere bir ders niteliğinde olması lazım.”

Roza Kujeyeva:

   “Olası bir depreme kesinlikle hazırlıksızız. Gerçekleşmesini istemeyiz tabii ki de ama olursa biteriz. Yani Türkiye kalkar da bize kimse yardım etmez. Üç yıl önce yapılmış bir binada oturuyorum ama binanın depreme dayanıklı olduğunu düşünmüyorum.”

Buse Bulunmaz:

   “Olası bir depremde adanın batacağını düşünüyorum. Oturduğum binanın depreme dayanıklı olduğunu düşünmüyorum, tam tersi kerpiç bina olduğu için, yığma yapı olduğundan dolayı. Gözle görülür bir sıkıntı yok ama dayanıklı olmadığını biliyorum. Sonuçta kolonu, kirişi yoktur. Bence belediyelerin yapı denetimi yapması gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2023, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104